Joriy yilning 6 noyabrida Koreya Respublikasining Milliy Assambleyasida SMTI direktori Vladimir Norov va Koreya Respublikasi Parlamenti deputati Song Yong Gil o’rtasida uchrashuv bo’lib o’tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar keng qamrovdagi masalalarni muhokama qilishdi. Koreya deputati Prezidentimiz Shavkat Mirziyoevning 2017 yilning noyabr oyida Koreya Respublikasiga davlat tashrifini yuqori baholab, ikki mamlakat o’rtasidagi azaliy do’stlik va o’zaro ishonch ruhidagi hamkorlik aloqalari rivojida yangi bosqichni boshlab berganini qayd etdi. Davlat tashrifi davomida ikki davlat rahbarlari tomonidan imzolangan xujjatlar O’zbekiston va Koreya o’rtasidagi o’zaro strategik hamkorlikning mustahkamlanishiga zamin yaratdi. Ushbu tashrifning mantiqiy davomi bo’lgan bugungi uchrashuv o’zaro ishonch va samimiy ruhda o’tayotganligini ta’kidlab o‘tildi.
Suhbat davomida parlamentlararo munosabatlar masalalariga ham to’xtalib o’tildi, buning yorqin misolida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi o’rtasidagi parlamentlararo munosabatlar va «O’zbekiston – Koreya» do’stlik jamiyati faoliyati yo’lga qo’yilganligi ta’kidlab o’tildi. Shuningdek, joriy yilning fevral oyida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining Koreya Respublikasiga tashrifi davomida Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi bilan hamkorlik Memorandumining imzolanishi alohida qayd etildi.
Uchrashuvning yana bir mavzusi Koreya Respublikasi prezidenti Mun Chje Inning Uzoq Sharq, Xitoy, Mongoliya, Kavkaz va Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan Yangi Shimol siyosati masalalari bo’ldi va bu yo’nalishda Koreya prezidentining ushbu siyosatini O’zbekiston tomonidan qo’llab-quvvatlashi ta’kidlab o’tildi.
Uchrashuv yakunida koreya tomoni O’zbekiston va Koreya o’rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion va madaniy-gumanitar sohalarda yanada rivojlantirishga tayyorligini ta’kidlab o’tdi. Shuningdek, o’zbek-koreys strategik hamkorligining rivojlanishida va amalga oshirilishida ilmiy-tadqiqot va tahliliy tizimlarning muhimligi ta’kidlab o‘tildi.

6 ноября т.г. в Национальной ассамблее Республики Корея состоялась встреча Директора ИСМИ Владимира Норова с депутатом парламента Республики Кореи Сонг Ёнг Гилом.
В ходе состоявшейся встречи стороны обсудили широкий круг вопросов. Корейский депутат отметил достигнутый новый уровень узбекско-корейского сотрудничества, который стал возможным благодаря визиту Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева в Республику Корея в ноябре 2017 года. По его словам, подписанные в ходе визита соглашения и совместное заявление глав государств способствовали дальнейшему укреплению стратегического партнёрство, установленного между двумя странами.
Также обсуждены межпарламентское сотрудничество, в рамках которого успешно функционируют Ассоциация дружбы «Корея – Узбекистан» и Межпарламентская группа Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с Национальной Ассамблеей Республики Корея. В частности, отмечен официальный визит Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса в Республику Корея в феврале текущего года, в ходе которого подписан Меморандум о сотрудничестве с Национальной Ассамблеей Республики Корея.
Отдельной темой встречи стала Новая Северная политика президента Республики Корея Мун Чжэ Ина, которая предполагает наведение «девяти мостов» многопланового сотрудничества с Дальним Востоком РФ, Китаем, Монголией, странами Кавказа и ЦА, а также поддержка Узбекистаном данной политики президента Мун Чжэ Ина.
В завершении встречи корейская сторона высказалась за дальнейшее укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Кореей в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах. Также отмечена важность поддержания диалога между научно-исследовательскими и аналитическими структурами двух стран для выявления нереализованных областей в развитии узбекско-корейского стратегического партнёрства.