Президент Шавкат Мирзиёев 27 август куни Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркида қурилган янги биноларни бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари мазкур мажмуа қурилишига 2019 йил 20 ноябрда тамал тоши қўйган, ўтган йили декабрда бунёдкорлик ишларини кўздан кечирган эди. Бугунги кунда 20, 22, 25 қаватли бинолар ва конференция зали қуриб битказилди.
Мамлакатимизда ахборот технологиялари ривожига алоҳида аҳамият қаратилмоқда. Сўнгги беш йилда соҳага 2 миллиард доллар, шу жумладан, 700 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестициялар йўналтирилди. Барча ҳудудларда IT-парклар очилиб, улар учун алоҳида солиқ режими жорий этилди. Бу орқали 14 минг нафар ёшлар юқори даромадли иш билан таъминланди. Шунингдек, соҳада ўзини ўзи банд қилган мутахассислар сони 43 минг нафарга етди.
Жорий йилнинг ўзида мамлакатимизда 134 та янги, жумладан, 50 та хорижий IT компания ташкил этилди, экспортёр корхоналар сони эса 2 баробарга ошди.
Пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманида жойлашган Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки бу борада етакчи. У биринчи бўлиб икки қаватли бинода очилган эди. Бугунги кунда осмонўпар, муҳташам мажмуага айланди.
Ушбу IT-паркнинг резидентлари, хизматлар тури ҳам кўпайиб бормоқда. Жорий йилнинг 6 ойида улар томонидан 53 миллион долларлик хизматлар экспорт қилинган. Йил якунигача бу кўрсаткич 100 миллион доллардан ошиши кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари “Алоқабанк” ва “Ўзбектелеком” акциядорлик компанияси биноларидаги шароитларни кириб кўрди. Уларнинг пастки қаватларида мижозларга хизмат кўрсатиш офиси жойлашган. Юқори қаватлар IT корхоналар учун мўлжалланган. Ертўла қисмида 3 минг автомобилга мўлжалланган 3 қаватли тураргоҳ ҳам бор.
IT-паркда қурилиш 2 босқичда олиб борилмоқда. Бу ерда жами 17 та иморат барпо этилади. Соҳадаги ташкилотлар, университет, коворкинг маркази ўзаро узвий фаолият олиб боради. Мажмуа ҳудудида хизмат уйлари, меҳмонхона, кафе ва ресторанлар, дўконлар, спорт майдони, дам олиш жойлари ҳам бўлади.
Шу ерда “Ўзсувтаъминот” акциядорлик компаниясида жорий этилган автоматик ҳисоблаш тизими, Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг электрон тизимларини янада такомиллаштириш лойиҳаси ҳақида маълумот берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 августа посетил новые здания, построенные в Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий.
Глава государства заложил первый камень в строительство этого комплекса 20 ноября 2019 года, а в декабре прошлого года ознакомился с ходом работ. На сегодняшний день завершены 20, 22, 25-этажные корпуса и конференц-зал.
В нашей стране придается особое значение развитию информационных технологий. За последние пять лет в этот сектор было направлено 2 миллиарда долларов, в том числе 700 миллионов долларов прямых инвестиций. Во всех регионах организованы IT-парки, для них введен особый налоговый режим. Благодаря этому 14 тысяч молодых людей были обеспечены высокооплачиваемой работой. Кроме того, число самозанятых в этой области специалистов достигло 43 тысяч человек.
Только в этом году в нашей стране появились 134 новых IT-компаний, в том числе 50 иностранных, а количество предприятий-экспортеров удвоилось.
Лидером в этом плане является Технологический парк программных продуктов и информационных технологий, расположенный в Мирзо-Улугбекском районе столицы. На первых порах парк начинал деятельность в двухэтажном корпусе, который сегодня превратился в величественное высотное здание.
Расширяется как количество резидентов IT-парка, так и спектр оказываемых ими услуг. За 6 месяцев текущего года они экспортировали услуги на 53 миллиона долларов. Ожидается, что к концу года эта цифра превысит 100 миллионов долларов.
Глава государства посетил здания акционерных компаний «Алокабанк» и «Узбектелеком». В нижних этажах расположены офисы по обслуживанию клиентов. Верхние этажи предназначены для IT-предприятий. Имеется трехуровневая подземная парковка на 3 тысячи машиномест.
Строительство IT-парка ведется в 2 этапа. Всего здесь будет построено 17 зданий. Организации отрасли, университет, коворкинг-центр будут работать в тесном взаимодействии. Также на территории комплекса разместятся служебные дома, гостиница, кафе и рестораны, магазины, спортивная площадка, зоны отдыха.
Здесь же представлена информация о внедренной в АО «Узсувтаминот» автоматизированной системе учета, проекте дальнейшего совершенствования электронных систем Службы безопасности дорожного движения.