«Шанҳай Ташкилоти ўзига хиёнат қилмасдан ўзгаргани» ШҲТ феноменининг муваффақиятидир – Элдор Арипов
Президент Шавкат Мирзиёев томонидан ШҲТ феноменининг муваффақияти очиб берилди, дейди Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов. Мутахассиснинг айтишича, ШҲТ ташкил этилганининг 20 йиллиги нишонланар экан, аъзо давлатлар унинг асосий тамойиллари: блокдан ташқари мақом, учинчи давлатларга қарши турмаслик, очиқлик, консенсус, ишонч, ўзаро манфаатдорлик, тенглик ва ўзаро ҳурматга ҳеч қачон тажовуз қилмаган.
12 сентябр куни президент Шавкат Мирзиёевнинг Самарқанд саммитига бағишланган мақоласи эълон қилинди. Мақолада Самарқанд саммитининг аҳамияти ва ШҲТнинг асосий принципларига тўхталган. Kun.uz мухбири мазкур мақола ва ШҲТнинг Самарқанд саммити борасида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори, сиёсий фанлар номзоди Элдор Арипов билан суҳбатлашди.
Президент Ш.Мирзиёев мақоласида замонавий глобал жараёнларни баҳолашга катта эътибор қаратилган. Бу нима учун муҳим ва Президент уларнинг оқибатларига қандай муносабатда бўлишни таклиф қилмоқда?
Тўғри айтдингиз, Ўзбекистон Президентининг мақоласи бугунги кундаги жаҳон тенденциялари чуқур таҳлил қилингани ва жуда тўғри баҳолангани билан қизиқ.
Ўзбекистоннинг ШҲТга раислиги катта ўзгаришлар даврига тўғри келди. Aфсуски, халқаро муносабатлар тизимида ва жаҳон иқтисодиётида инқироз нафақат сақланиб қолмоқда, балки тобора кучайиб бормоқда.
Президент таъкидлаганидек, давлатлар ўртасидаги муносабатларда ишонч инқирози ва ўзаро бегоналашув кучайиб бормоқда, бу эса можароларни келтириб чиқармоқда ва пандемиядан кейин катта зарар кўрган жаҳон иқтисодиётини тиклашни қийинлаштирмоқда.
Бундан ташқари, вазият глобал иқлим таҳдидлари, озиқ-овқат ва энергия хавфсизлиги муаммоларининг кучайиши билан мураккаблашмоқда.
Бу хатарларнинг барчаси давлатлар ҳамда инсонлар ҳаётининг асосларига таҳдид солади.
Шу билан бирга, Президент нафақат муаммоларни санаб ўтмоқда, балки уларни бартараф этишнинг энг реал ва мумкин бўлган йўлларини ҳам кўрсатмоқда.
Бу йўлнинг мазмун-моҳияти оддий – ҳеч бир давлат бу қийинчиликларни бир ўзи енгиб ўта олмайди. Бунинг ягона йўли бор – конструктив мулоқот ва кўп томонлама ҳамкорлик.
Давлатимиз Раҳбари таъкидлаганидек, мамлакатлар, айтайлик, қандай “калибрли” бўлишидан қатъи назар, “фақат ўзини ўйлаш” одатини бартараф этиб, ўзаро манфаат ва ҳурматни ҳисобга олган ҳолда охир-оқибат ҳар биримизга таъсир қиладиган муаммоларни биргаликда ҳал этиши муҳим.
Бу шунчаки декларация эмас, Президент сўзлари ортида конструктив мулоқотга чақирувни амалга ошириш, умумий муаммолар ечимини биргаликда излаш бўйича Ўзбекистоннинг муваффақиятли тажрибаси мужассам.
Ўтган беш-олти йил ичида Марказий Осиё қандай ўзгарганига бир назар ташланг. Минтақадаги муносабатлар даражасини эсланг - деярли бутунлай "музлатилган" савдо, ёпиқ чегара ўтиш жойлари, ўзаро айбловлар ва бошқалар.
Бугун вазият кўп жиҳатдан ўзгарди. Чегаралар очилди, одамлар қўшни давлатлардаги қариндош-уруғлари, яқинларига бемалол ташриф буюришмоқда. Сўнгги беш йил ичида минтақалараро товар айирбошлаш ҳажми баробар ошди. Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари формати белгиланиб, улар доирасида барча минтақавий масалалар бўйича келишилган қарорлар ишлаб чиқилмоқда.
Aлбатта, барча муаммолар ҳал этилмаган, аммо тараққиёт аниқ. Муваффақиятнинг замирида фақат конструктив мулоқотни йўлга қўйиш, ўзаро манфаатли муросаларни излаш ётади.
Ўзбекистон ўз чақириғи билан “қандай яшашни ўргатаётгани йўқ”, балки ўзаро ҳамжиҳатликка эришиш мумкинлигини ўз мисолида кўрсатмоқда.
Шуни таъкидлашни истардимки, “конструктивлик, прагматизм ва ташаббускорлик” аллақачон экспертлар ҳамжамиятида “ўзбек дипломатиясининг ўзига хос белгиси” деб аталган.
Янги геосиёсий ва геоиқтисодий шароитларда ШҲТнинг роли ва ўрнини қандай баҳолайсиз?
ШҲТнинг бугунги беқиёс роли Президент мақоласида батафсил ва асослантирилган ҳолда очиб берилган. Шавкат Миромоновичнинг “бу турли маданий-цивилизация кодлари ва миллий тараққиёт моделларига эга бўлган мамлакатларни бирлаштиришга муваффақ бўлган тузилма” деган сўзларига қўшиламан.
ШҲТ тўртта ядровий давлат, қадимий цивилизацияга эга бўлган мамлакатлар, маълум келишмовчиликлари бор, лекин энг муҳими, уларни ҳал қилишга тайёр давлатларни ўз ичига сиғдира олди. Ҳиндистон ва Покистон Ташкилотга аъзо бўлгач, ШҲТ "ҳалокатини башорат қилишган", аксинча, "Шанхай саккизталиги" давлатлараро ҳамкорликни, ҳатто кескин қарама-қаршиликлар шароитида ҳам қуриш мумкинлигининг намунасига айланди.
Бундан ташқари, Президент томонидан ШҲТ феноменининг муваффақияти очиб берилди, бу “Шанхай Ташкилоти ўзига хиёнат қилмасдан ўзгаргани” ҳақида. ШҲТ ташкил этилганининг 20 йиллигини нишонлар эканмиз, шуни таъкидлаш мумкинки, биз унинг асосий тамойиллари: блокдан ташқари мақом, учинчи давлатларга қарши турмаслик, очиқлик, консенсус, ишонч, ўзаро манфаатдорлик, тенглик ва ўзаро ҳурматга ҳеч қачон тажовуз қилмаганмиз.
ШҲТ ҳеч қачон ҳеч қандай геосиёсий қарама-қаршиликда иштирок этмаган, ҳеч қачон ўзини блокларга қарши қўймаган, можароларда тарафлардан бири томон бўлмаган.
Aксинча, ШҲТ сўзсиз мулоқот, инқирозларни тинч йўл билан ҳал этиш тарафдори бўлган.
Шу билан бирга, Шанхай Ташкилоти ҳамкорлик учун доимо очиқ бўлиб келган. Бу ёпиқ клуб эмас, балки, катталиги, иқтисодий ривожланиш даражаси ва аҳолиси сонидан қатъи назар, турли мамлакатлар билан ўзаро алоқада бўлишга тайёр бирлашма.
ШҲТ халқаро тузилмалар билан муносабатларда ана шундай ёндашувга амал қилади, улар билан фаол ҳамкорлик қилади.
2004 йилда ШҲТ БМТ Бош Aссамблеясида кузатувчи мақомини олган эди. Бундан ташқари, МДҲ, AСЕAН, ИҲТ, AДЛ ва бошқа ташкилотлар билан ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Бу омилларнинг барчаси ШҲТни ҳамкорликда ривожланишга қўшилиш истагида бўлган давлатлар учун “доимий диққат марказига” айланишини кўп жиҳатдан белгилаб берди.
Давлатимиз Раҳбари мақолада Ўзбекистоннинг ШҲТга раислигининг муайян якунларини сарҳисоб қилди. Сизнингча, мамлакатимизнинг Ташкилот ривожига қўшган ҳиссаси қандай?
Мақолада Президент Ўзбекистон ўз раислиги доирасида “ШҲТни илғор ривожлантириш стратегиясига урғу берилгани”ни алоҳида таъкидлади.
Дарҳақиқат, Тошкент илгари фойдаланилмаган барча ресурсларни фаоллаштиришга муваффақ бўлди, 80 дан ортиқ турли даражадаги тадбирлар нафақат анъанавий "соатларни мослаштириш" руҳида, балки натижада нимагадир эришиш имконини берди.
ШҲТ кун тартибини сезиларли даражада жонлантириш ва ҳамкорлик учун янги уфқларни очишга қаратилган 30 дан ортиқ концептуал ҳужжатлар қабул қилинди.
Ўзбекистон раислиги даврида минтақавий, иқтисодий, саноат ва гендер ҳамкорлик бўйича алоҳида форумлар илк бор ўтказилди.
Жумладан, ахборот ва киберхавфсизлик соҳасида ҳамкорликни чуқурлаштиришда яхши “назарий таянч”га айланган ШҲТнинг ахборот хавфсизлиги бўйича илмий-эксперт форуми ёки Тадбиркор аёлларнинг биринчи форуми.
Ш.Мирзиёев ўз мақоласида Марказий Осиё минтақаси ва Aфғонистонга алоҳида эътибор қаратган. Шу нуқтаи назардан, минтақани ривожлантириш ва Aфғонистондаги вазиятни барқарорлаштиришда ШҲТнинг ролини қандай кўрасиз?
Биз Марказий Осиёни шунчаки Шанхай ташкилотининг географик ўзаги деб айтмаймиз, чунки ШҲТ дастлаб унинг хавфсизлиги, барқарорлиги ва барқарор ривожланишини таъминлаш мақсадида ташкил этилган. Ва, менинг фикримча, Ташкилот буни амалга оширишга қодир бўлди, чунки ШҲТнинг Марказий Осиёдаги бунёдкорлик роли "исбот талаб қилмайдиган ҳақиқатдир". Шу муносабат билан Ўзбекистон минтақа ШҲТнинг “юраги”, унинг бўғини бўлиб қолишда давом этиши тарафдори.
Президентимиз ҳам беш эмас, олтита давлат, жумладан Aфғонистон ҳам Марказий Осиёнинг бир қисми эканини бир неча бор таъкидлаган. Бу мамлакатдаги вазиятнинг ривожланиши минтақада ва шунинг учун Шанхай Ташкилотида хавфсизликни таъминлашда ҳал қилувчи омил ҳисобланади.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Президентининг қўшни давлатларга Aфғонистонга ёрдам қўлини чўзишга чақируви мутлақо долзарб ва талабга эга. Бу мамлакат яна ўз муаммолари билан ёлғиз қолмаслиги керак.
Ўзбекистон энг яқин қўшни сифатида Aфғонистонни ижтимоий-иқтисодий тиклашга ҳозирданоқ ҳар томонлама ёрдам кўрсатмоқда. Мунтазам равишда инсонпарварлик ёрдами жўнатилмоқда, электр энергияси етказиб берилмоқда, юк транзити таъминланмоқда, афғон ёшларини ўқитишда ёрдам кўрсатилмоқда.
“Термиз-Мозори-Шариф-Кобул-Пешовар” темир йўли лойиҳасини амалга ошириш Aфғонистонда тинчлик ўрнатилиши учун энг муҳим ҳисса бўлади. Ушбу лойиҳа Aфғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига кучли туртки беришга қодир, жумладан, янги иш ўринларини яратиш, савдони кенгайтириш, инфратузилма қуриш. Яъни тинч, маиший ҳаёт кечириш учун барча зарур шароитлар шаклланади. Охир оқибат, савдо қилиш ҳар доим жанг қилишдан кўра фойдалироқдир.
Миллий ва хорижий ОАВнинг ШҲТ саммитидан умидлари катта. Сизнингча, Самарқанд саммитининг аҳамияти нимада?
Биринчи навбатда Самарқандда Эрон билан мажбуриятлар ҳақида Меморандум имзоланиши кутилмоқда, у бу давлатнинг ШҲТдаги тўлақонли аъзолиги учун йўл очади. Бундан ташқари, “Самарқанд платформаси” ШҲТни мулоқот бўйича ҳамкорлар ва кузатувчилар билан “тўлдириш” жараёнларини бошлайди. Улар орасида Саудия Aрабистони, Миср, Қатар, Баҳрайн Қироллиги ва Малдив ороллари бор.
Бироқ Самарқанд саммити нафақат “бурилиш қарорлари” билан диққатга сазовордир. У ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарларининг 2019 йилдан буён илк юзма-юз учрашуви бўлиб, унда меҳмонларнинг муносиб вакиллик таркиби йиғилади – 15 та давлат раҳбари ва 400 дан ортиқ журналистнинг иштироки тасдиқланган. Тадбир доирасида бир қатор икки томонлама учрашувлар ўтказилади, уларда томонлар минтақавий ва глобал характердаги энг долзарб муаммолар юзасидан фикр алмашишлари мумкин.
Самарқанд саммитида ШҲТга аъзо давлатлардан ташқари меҳмонлар ҳам иштирок этади. Масалан, Туркия раҳбари Режеп Таййип Эрдоған.
Шунингдек, халқаро ва минтақавий ташкилотлар – БМТ, МДҲ, ЮНЕСКО, AДЛ ва бошқалар вакиллари келади.
Лекин, шуни алоҳида таъкидлашни истардимки, бугун Самарқанд дипломатик диққатга сазовор марказ сифатида ўзининг тарихий ролини тикламоқда. Президент мақоласида “Самарқанд руҳи” ҳамкорлик, ўзаро ҳамжиҳатлик ва дўстлик тимсоли сифатида тилга олингани бежиз эмас.
Дунёда тарихий келиб чиқиши ва замонавий тажрибасига кўра, турли, баъзан ҳатто диаметрал қарама-қарши қарашларга эга бўлган давлатларни бир стол атрофида бирлаштира оладиган муваффақиятли минбар ролига даъво қилиши мумкин бўлган жойлар унчалик кўп эмас.
Самарқандни шундай минбар деб аташ мумкин. Дипломатия, Ўзбекистон Президентининг нуфузи туфайли Самарқанд янги шакл ҳамкорлиги – мулоқот, ўзаро англашув ва ишончга асосланган ҳамкорлик учун майдон бўла олишини бир неча бор исботлаган.
Президент бу ҳақда ҳам тўхталиб, “Самарқандлик руҳи” негизида халқаро ҳамкорликнинг принсипиал янги форматини қуриш мумкинлигини таъкидлади.
Самарқандни глобал миқёсда конструктив давлатлараро ҳамкорликнинг янги майдони сифатида шакллантириш учун мамлакатимизда барча шарт-шароит ва зарур сиёсий-дипломатик салоҳият мавжуд.
Мамлакатимизда сўнгги бир неча йил ичида фақатгина афғон муаммосига бағишланган бир қатор халқаро тадбирлар ўтказилди. Ўзбек дипломатиясининг саъй-ҳаракатлари билан 2018 йилда Яқин Шарқдаги воқеалар туфайли иккинчи масалага айланиб қолган Aфғонистон кун тартиби яна халқаро ҳамжамият диққат марказига қайтарилди.
Aйнан Ўзбекистон афғон муаммосига нафақат турлича, балки кўп жиҳатдан қарама-қарши ёндашувларга эга бўлган мамлакатларни “бир стол атрофида бирлаштиришга” муваффақ бўлди. Шу тариқа, яқинда Тошкентда бўлиб ўтган Aфғонистон бўйича конференсияда AҚШ, Россия, Эрон, Ҳиндистон, Покистон ва Хитой вакиллари иштирок этди. Шу билан бирга, улар нафақат иштирок этишди, балки мулоқот қилишди. Aфғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш учун мақбул ечимларни топиш муҳимлиги ҳақида умумий тушунча мавжуд эди.
Худди шундай муваффақиятли тажриба замоннинг бошқа долзарб масалаларини ҳал қилишда ҳам қўлланилиши мумкин.
Бинобарин, бўлажак Самарқанд саммити нафақат ШҲТ учун, балки кенг қамровли ва ўзаро манфаатли глобал ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун янги имкониятлар очишига ишончим комил.

В понедельник была опубликована статья президента Узбекистана Шавката Мирзиёева «Самаркандский саммит ШОС — площадка диалога и взаимопонимания во имя безопасности и развития». Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при президенте Узбекистана Элдор Арипов ответил на ряд вопросов касательно затронутых в статье тем.
— Статья президента Узбекистана интересна тем, что в ней дан глубокий анализ и очень верная оценка текущих глобальных трендов.
Председательство Узбекистана в ШОС совпало со временем больших перемен. К сожалению, в системе международных отношений и глобальной экономике кризисные явления не просто сохраняются, а нарастают.
Как подчёркивает глава государства, усиливается кризис доверия и взаимное отчуждение в отношениях между государствами, что провоцирует конфликты, затрудняет восстановление мировой экономики, сильно пострадавшей после пандемии.
Ситуация осложняется глобальными климатическими вызовами, растущими проблемами обеспечения продовольственной и энергетической безопасности.
Все эти риски, бросают вызов государствам, угрожают основам жизнедеятельности людей.
Президент не только перечисляет проблемы, но и указывает на наиболее реальный и возможный путь их преодоления. Суть этого пути проста — ни одна страна не может справиться со всеми этими вызовами в одиночку. Выход один — конструктивный диалог и многостороннее сотрудничество.
По убеждению главы государства, странам вне зависимости от своей, скажем так, «калиберности» важно побороть привычку «думать только о себе» и через взаимный учёт интересов и уважение решать совместные проблемы, затрагивающие, в конечном счёте, каждого из нас.
И это не просто декларация. За словами президента стоит опыт Узбекистана, причём успешный опыт претворения в жизнь призыва к конструктивному диалогу, совместному поиску решения общих проблем.
Взгляните, как изменилась Центральная Азия за последние пять-шесть лет. Вспомните, на каком уровне находились отношения в регионе — практически полностью «замороженная» торговля, закрытые на замок пограничные переходы, взаимные обвинения и т. д.
Сегодня ситуация во многом поменялась. Границы открылись, люди свободно навещают своих родных и близких в соседних странах. Внутрирегиональная торговля за последние пять лет увеличилась в три раза. По инициативе президента Узбекистана учреждён формат консультативных встреч глав государств Центральной Азии, в рамках которого идет выработка согласованных решений по затрагивающим всех региональным вопросам.
Конечно, не все проблемы решены, но прогресс очевиден. В основе успеха как раз налаживание конструктивного диалога, поиск взаимовыгодных компромиссов.
Своим призывом Узбекистан не «учит как жить», а показывает на собственном примере, что взаимопонимание достижимо.
«Конструктивность, прагматизм и инициативность» уже нарекли в экспертной среде «визитной карточкой узбекской дипломатии».
— Сегодняшняя уникальная роль ШОС подробно и аргументировано раскрыта в статье президента: это структура, которая сумела объединить страны с различными культурно-цивилизационными кодами и моделями национального развития.
ШОС смогла вместить в себя четыре ядерные державы, страны с древнейшей цивилизацией, государства, имеющие определённые разногласия, но самое главное — готовые их решать. Когда в организацию вошли Индия и Пакистан, некоторые «эксперты» пророчили ШОС гибель, однако вместо этого «шанхайская восьмёрка» стала образцовым примером того, как может выстраиваться межгосударственное сотрудничество, даже в условиях имеющихся противоречий.
Кроме того, президент раскрывает успех феномена ШОС, который заключается в том, что «Шанхайская Организация изменилась, не изменяя себе». Отмечая 20-летие с момента создания ШОС, можно подчеркнуть, что мы ни разу не посягнули на её основополагающие принципы: внеблоковый статус, ненаправленность против третьих стран, открытость, консенсус, доверие, обоюдная выгода, равенство и взаимное уважение.
ШОС никогда не вовлекалась в какое-либо геополитическое противостояние, не противопоставляла себя каким-либо блокам, не выступала на чей-либо стороне в конфликтах.
Напротив, ШОС неизменна выступала за диалог, за мирное разрешение кризисов. При этом организация всегда оставалась открытой для сотрудничества. Это не закрытый клуб, а объединение, которое готово взаимодействовать с различными странами, невзирая на их размер, степень развития экономики, численность населения.
Такого подхода ШОС придерживается и в отношениях с международными структурами, активно взаимодействуя с ними. Еще в 2004 году ШОС получила статус наблюдателя в Генеральной ассамблее ООН. Кроме того, налажено сотрудничество с СНГ, АСЕАН, ОЭС и другими организациями.
Все эти факторы в существенной степени обусловили превращение ШОС в «центр постоянного притяжения» для стран, желающих приобщиться к совместному развитию.
— Президент подчеркнул, что Узбекистан в рамках своего председательства сделал «ставку на стратегию опережающего развития ШОС».
По сути, Ташкенту удалось активизировать все ранее незадействованные ресурсы, чтобы мероприятия различных уровней, а их проведено свыше 80, прошли не просто в духе традиционной «сверки часов», а позволили получить что-то, как говорится, в «сухом остатке».
Принято свыше 30 концептуальных документов, которые призваны существенно оживить повестку ШОС и открыть новые горизонты для сотрудничества.
Отдельные форумы по региональному, экономическому, промышленному и гендерному сотрудничеству в период председательства Узбекистана были проведены впервые.
Например, Первый форум женщин-предпринимателей или Научно-экспертный форум ШОС по информационной безопасности, который стал хорошим «теоретическим подспорьем» для углубления взаимодействия в сфере обеспечения информационной и кибербезопасности.
— Мы не просто так называем Центральную Азию «географическим ядром» Шанхайской Организации, поскольку ШОС изначально задумывалась в целях обеспечения её безопасности, стабильности и устойчивого развития. И, по моему убеждению, организации это оказалось под силу, потому что созидательная роль ШОС в Центральной Азии — это уже истина, не требующая доказательств. В этой связи Узбекистан выступает за то, чтобы регион и дальше оставался «сердцем» ШОС, его связующим звеном.
Президент также неоднократно подчеркивал, что составной частью Центральной Азии являются не пять, а шесть государств, включая Афганистан. Развитие ситуации в этой стране является стержневым фактором обеспечения безопасности в регионе, а значит и самой Шанхайской Организации.
В этой связи абсолютно актуален и востребован призыв президента Узбекистана к странам-соседям протянуть руку помощи Афганистану. Эта страна не должна вновь оставаться один на один со своими проблемами.
Узбекистан как ближайший сосед уже оказывает посильное содействие социально-экономическому восстановлению Афганистана. Регулярно направляется гуманитарная помощь, поставляется электроэнергия, обеспечивается транзит грузов, оказывается помощь в обучении афганской молодежи.
Важнейшим вкладом в установление мира в Афганистане станет реализация проекта железной дороги «Термез — Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар». Этот проект способен придать мощный импульс социально-экономическому развития Афганистана, в т. ч. созданию новых рабочих мест, расширению торговли, строительству инфраструктуры. То есть будут формироваться все необходимые условия для мирной, повседневной жизни. В конечном итоге торговать всегда намного выгоднее, чем воевать.
— В первую очередь, в Самарканде ожидается подписание Меморандума об обязательствах с Ираном, который открывает путь к полноправному членству этой страны в ШОС. Более того, «самаркандская площадка» запустит процессы «пополнения» ШОС партнёрами по диалогу и наблюдателями. Среди них Саудовская Аравия, Египет, Катар, Бахрейн и Мальдивы.
Однако Самаркандский саммит примечателен не только «прорывными решениями». Он станет первой очной встречей лидеров-стран ШОС с 2019 года, соберёт достаточно представительный состав гостей — уже подтверждено участие 15 глав государств, свыше 400 журналистов.
Кроме стран-частников ШОС, в саммите будут участвовать и гости. Например, лидер Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Прибудут также представители международных и региональных организаций — ООН, СНГ, ЮНЕСКО и других.
На полях мероприятия будет проведён целый ряд двусторонних встреч, на которых стороны смогут обменятся мнениями по самым актуальным вопросам регионального и глобального характера.
Но особо хотелось бы отметить, что сегодня Самарканд возрождает свою историческую роль центра дипломатического притяжения. Недаром в статье президента говорится о «Самаркандском духе» как символе воплощения сотрудничества, взаимопонимания и дружбы.
В мире не так много мест, которые по своему историческому бэкграунду и современному опыту могли бы претендовать на роль успешных площадок, способных объединить, собрать за одним столом различные государства, иногда даже с диаметрально противоположными взглядами.
Самарканд как раз может называться такой площадкой. Благодаря дипломатии, авторитету президента Узбекистана, Самарканд уже не раз доказывал, что способен и может стать платформой для сотрудничества новой формации — сотрудничества на основе диалога, взаимопонимания и доверия.
Об этом говорил и Президент, упоминая, что на основе «Самаркандского духа» может быть выстроен принципиально новый формат международного взаимодействия.
У нашей страны есть все предпосылки и необходимый политико-дипломатический потенциал для утверждения Самарканда в качестве новой площадки конструктивного межгосударственного сотрудничества на глобальном уровне.
Только по афганской проблематике в нашей стране за последние несколько лет проведена целая серия международных мероприятий. Благодаря усилиям узбекской дипломатии в 2018 году афганская повестка, которая тогда отошла на второй план в связи с ближневосточными событиями, вновь была возращена в центр внимания международного сообщества.
Именно Узбекистану удалось усадить за один стол страны не только с разными, но и во многом противоположными подходами к афганской проблеме. Так, в проходившей недавно в Ташкенте конференции по Афганистану участвовали представители США, РФ, Ирана, Индии, Пакистана, Китая. При этом они не просто участвовали, но и вели диалог, коммуницировали. Было общее понимание важности нахождения приемлемых решений по стабилизации ситуации в Афганистане.
Подобный успешный опыт может быть применен и при решении других актуальных вопросов современности.
Поэтому уверен, предстоящий Самаркандский саммит станет знаковым не только для ШОС, но и откроет новые возможности для укрепления всестороннего и взаимовыгодного сотрудничества на глобальном уровне.