Jahondagi sanitar-epidemiologik vaziyat tashvishligicha qolmoqda. Jami kasallanganlar soni 20 mln nafardan oshdi, oldingidek AQSH, Braziliya va Hindiston kasallik oʻchogʻi boʻlgan mamlakatlar hisoblanadi.
Shimoliy Amerikada 6,1 mln. dan ortiq kasallik holatlari qayd etilgan (umumiy kasallanganlar sonining 30,5% ). Osiyoda ushbu koʻrsatgich 5,1 mln.(25,1%), Janubiy Amerikada –4,75 mln. (23,4%), Yevropada – 3,04 mln. (15%)ni tashkil etadi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari (Afgʻoniston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Oʻzbekiston)da 213,7 ming nafar bemor qayd etilgan, yaʼni jami kasallik holatlarining 1,0 6% foizi ushbu davlatlarga toʻgʻri keladi.
“Worldometers” maʼlumotlariga koʻra, joriy yilning 10-avgustida dunyo miqyosida kasallanganlar soni 20 mln. 23,5 ming kishini tashkil etadi, ularning 734 ming nafari vafot etgan.
Kasallik eng koʻp tarqalgan mamlakatlar: AQSH– 5 mln. 199,4 ming nafar, Braziliya – 3 mln. 35,5 ming nafar va Hindiston – 2 mln. 214,1 ming nafar.
Joriy yil 10-avgustda COVID-19 kasalligidan tuzalganlar soni 12 897 984 nafar kishiga yetdi. (+177 759) – jami bemorlarning 64,4 foizi.
MDH mamlakatlari
Rossiyada jami kasallanganlar soni 887 536 nafarga yetdi, 693 422 nafar bemor sogʻaydi, 14 931 nafar bemor vafot etgan.
Belarusda kasallanganlar soni – 68 850, sogʻayganlar 64 935 nafarni tashkil etadi, 587 nafar kishi vafot etgan.
Markaziy Osiyodagi holat
Qozogʻistonda jami kasallanganlar 98 701 nafar, sogʻayganlar 72 273 nafarga yetgan, 1 058 nafar bemor vafot etgan.
Qozogʻistonda 1-avgustdan buyon 13 ming nafar bemorda COVID-19 belgisi bor zotiljam kasalligi qayd etilgan. “Liter.kz” maʼlumotlariga koʻra, soʻnggi bir kecha kunduzda 1011 ta shunday holat qayd etilgan. Sogʻliqni saqlash vaziri A.Soyning 2-avgustdagi bayonotiga qaramay, vazirlik koronavirus va zotiljam statistikasini toʻla birlashtirish muddatini orqaga surmoqda. Ilgari buni 2020-yil 5-avgustda tayyor qilishga vaʼda berishgan boʻlsa, endilikda 2-3 haftadan soʻng deyishmoqda.
Qirgʻizistonda jami kasallanganlar soni 39 919 nafar, sogʻayganlar – 31 822 nafarni tashkil etdi, 1 468 nafar bemor vafot etdi.
Soʻnggi bir kecha kunduzda tibbiyot xodimlari orasida 10 nafari koronavirusni yuqtirib olgan. Bu haqda respublika shtabi bugun ertalab xabar berdi. Maʼlumotlarga koʻra, ularning 3 nafari Bishkekda, ikki nafari Oʻsh va Batken viloyatlaridagi tibbiyot xodimlaridir. Ayni damda statsionar shifoxonalardan olti nafar shifokorga javob berilgan. Bundan tashqari, yana 38 nafar tibbiyot xodimi uy sharoitida oʻzini- oʻzi yakkalashdan ozod etilgan. Shu vaqtgacha jami 2 ming 948 nafar tibbiyot xodimida koronavirus aniqlangan. Ularning 2 ming 141 nafari sogʻaygan.
Tojikistonda – 39 ta yangi holat qayd etilgan, jami bemorlar soni – 7 745, sogʻayganlar 6 573 nafarni tashkil etadi, 62 nafar bemor vafot etgan.
Turkmanistonda bironta ham koronavirus bilan kasallanish holatlari qayd etilmagan.
Ilgari xabar qilinganidek, 5-avgustdan boshlab Turkmaniston hududiga parvoz qilgan yoʻlovchilardan COVID-19 kasalligi yoʻqligi toʻgʻrisidagi maʼlumotnomani majburiy taqdim etish talabi qoʻyilgan edi. “Arzuwnews” maʼlumotlariga koʻra, 10-avgustdan boshlab bunday maʼlumotnomaning amal qilish muddati ikki haftadan uch haftagachani tashkil etadi. Nashrning maʼlum qilishicha, bunday maʼlumotnoma fuqaroning yashash joyidagi oilaviy poliklinikadan olinishi mumkin. Talabalar Ashxaboddagi maxsus Talabalar sogʻlomlashtirish markaziga murojaat qilishlari kerak. Maʼlumotnoma olish uchun umumiy qon tahlili topshirish va oʻpka flyuorografiyasi kerak boʻladi.
Dunyodagi soʻnggi tendensiyalar
Rossiyalik olimlar Xitoyda tarqalgan yangi virusni COVID-19 bilan tenglashtirdilar. “RBK”nashrining xabar berishicha, Iqtisodiyot oliy maktabi sogʻliqni saqlash instituti direktori L.Popovichning maʼlum qilishicha, Xitoyda tarqalgan yangi SFTS virusi havo orqali tarqalmasligi bois, u qadar xavfli emas. Xitoyda bundan tashqari, koʻplab boshqa viruslar ham mavjud. Dunyoda ikki mingdan ziyod viruslar qayd etilgan. Ularning aksariyati – inson hayoti uchun xavfli. Biroq insondan insonga yuqadigan viruslar koʻp emas.
Novosibirsk davlat tibbiyot universitetining davolash fakulteti ichki kasalliklar kafedrasi dotsenti V.Mitroxin ham shu fikrga qoʻshiladi. Uning fikricha, yangi SFTS virusi koronavirus va grippga nisbatan u qadar xavfli emas.
Sogʻliqni saqlash boʻyicha yevrokomissar S.Kiriakides Germaniyaning “Handelsblatt” gazetasiga bergan intervyusida koronavirusga qarshi vaksina yaratish bilan bogʻliq fikrlari bilan oʻrtoqlashdi.
Uning fikricha, Yevrokomissiya koronavirusga qarshi vaksina joriy yilning oxiri va keyingi yilning boshlarida paydo boʻladi, deyish uchun asoslarga ega. Ayni damda, S.Kiriakidesning qayd etishicha, vaksina barcha muammolarni hal qilmaydi, biroq “asta-sekin normal hayotga qaytish”ga yordam beradi. Uning fikricha, koronavirus inqirozni yengib oʻtishda vaqt omili muhim hal qiluvchi rol oʻynaydi. Kiriakides shuningdek, yevroittifoq mamlakatlarida kasallar sonining ortayotganidan xavotirlanayotganini bildirdi va hamjamiyatga aʼzo davlatlarni infeksiya tarqalishiga yoʻl qoʻymaslik uchun barcha choralarni koʻrishlikka chaqirdi.
AQSH moliya vaziri Mnuchin yakshanba kuni “FoxNews” telekanalida federal hukumat shtatlar hokimiyatlariga pandemiya oqibatlarini yengishda bundan keyin ham mablagʻ berishga tayyor ekanini maʼlum qildi. Biroq talab etilgan 1 trln.dollarni juda koʻp deb hisobladi. Uning qayd etishicha, aksariyat gubernatorlar taqdim etilgan mablagʻlarning yarmini ham saqlashmagan. Ularda qoʻllab-quvvatlash boʻyicha soʻnggi taqdim etilgan paketdan hali 150 mlrd. dollar qolgan.
8-avgust kuni prezident D.Tramp mamlakat aholisi uchun pandemiyaning iqtisodiy oqibatlarini yumshatishga qaratilgan toʻrtta farmonga imzo chekdi. Birinchi farmonda oylikdan olinadigan soliqni toʻxtatish, ikkinchi farmonda ishsizlik boʻyicha toʻlanadigan nafaqalar miqdorini oshirish koʻzda tutilgan.
COVID-19 ga qarshi vaksina va preparatlarni ishlab chiqish chora-tadbirlari, olimlarning tadqiqotlari.
Turkiya prezidentining maʼlum qilishicha, Turkiyada koronavirusga qarshi ishlab chiqarilgan vaksinalardan biri insonlarda sinovdan oʻtkazish uchun ruxsatnoma olgan. Ikkita vaksina hayvonlarda muvaffaqiyatli sinovdan oʻtgan, deb xabar beradi “Anadolu”.
Mamlakat rahbarining soʻzlariga koʻra, Turkiya ham AQSH va Xitoy singari koronavirusga qarshi oʻz vaksinasini yaratayotgan uchtalik davlatlar sirasiga kiradi. Ilgari mamlakat sogʻliqni saqlash vaziri F.Koja Turkiya vaksina yaratish borasida Rossiya va XXR bilan muloqot olib borayotgani haqida maʼlum qilgan edi.
Illinoys universiteti olimlari tibbiy niqoblarni qayta ishlatishning yangi usulini oʻrgandi. Ular niqoblar elektr maishiy multivarkalarda 50 daqiqa davomida selsi boʻyicha 100 gradus qayta ishlov berilsa, toʻrt turdagi viruslar, jumladan koronavirusni ham oʻldiradi.
Bu boradagi batafsil maʼlumotlar “Environmental Scienceand Technology Letters” jurnalida nashr etildi. Amerikalik olimlarning qayd etishicha, stirillashning bu usuli sanitar qayta ishlashning eng asosiy talabi: viruslardan tozalash, filtrlash va insonning nafas yoʻllariga yetarli darajada havoning tushishi kabi mezonlarga javob beradi.
Bu usul uy sharoitida bemorlarga qarayotgan ijtimoiy xodimlar hamda kichik tibbiyot va sanatoriya muassasasi tibbiyot xodimlariga tavsiya qilinadi.
COVID-19 oqibatlarini kamaytirish va karantindan chiqish choralari
Germaniyada epidemiologik holat barqarorligini taʼminlash boʻyicha yangi choralar koʻrilmoqda. “RheinischePost” nashrining maʼlum qilishicha, mamlakat ichki ishlar vazirligining kotibi G.Krings fuqarolarga koronavirus xavfi yuqori boʻlgan hududlarga rejalashtirilgan safarlardan oldin xabardor qilish majburiyatini kiritishni taklif qildi.
Buning uchun fuqaro oʻzi yashab turgan joyidagi sogʻliqni saqlash departamentiga xabar berishi kerak.
Ayni paytda osoyishta boʻlmagan hududlardan qaytgan fuqarolar uchun 2 ta usul koʻzda tutilgan. Birinchisi - ular ketishdan 48 soat oldin test topshirib, uning ingliz yoki nemis tillaridagi natijasini taqdim etishlari kerak. Bunda barcha xarajatlar fuqarolarning oʻzi tomonidan qoplanadi. Ikkinchisi - ular Germaniyaga qaytganlaridan soʻng uch kun davomida oilaviy shifokor tomonidan tibbiy koʻrikdan oʻtishlari lozim boʻladi.
Venesuela prezidenti N.Maduro “Venezolanade Televisión” telekanali orqali chiqish qilib, koronavirus tufayli joriy qilingan favqulodda holatni yana bir oyga choʻzilishini maʼlum qildi. U shuningdek, 10-avgustdan boshlab karantin choralarini asta-sekin yumshatish boshlanishini ham eʼlon qildi. Noqulay epidemiologik vaziyat hukm surgan hududlar, jumladan poytaxtda yumshatish choralari asta-sekin joriy qilinadi.
Rossiyaning bir necha oliy oʻquv yurtlari 1-sentyabrdan boshlab xorijlik talabalar uchun masofaviy taʼlimni tashkillashtirishni rejalashtirishmoqda. TASS axborot agentligining maʼlum qilishicha, har bir guruh butun semetr davomida masofadan turib taʼlim oladi. Xorijlik talabalar va karantin tufayli ayrim sabablarga koʻra semestr boshida taʼlim dargohiga kela olmagan RF fuqarolari ham bu guruhga kiradi. Moskva fizika-texnika instituti, “LETI” Sankt-Peterburg davlat elektrotexnika universiteti, Qozon federal universiteti, Tomsk politexnika universiteti, Boltiq federal universiteti, Uzoq sharq federal universiteti, Novosibirsk davlat universiteti va Tyumen davlat universiteti shu tartibda oʻqishni boshlashni rejalashtirishgan.

На Северную Америку приходится более 6,1 млн. случаев заболевания (30,5% от их общего количества). В Азии данный показатель равен почти 5,1 млн. (25,1%), Южной Америке – более 4,75 млн. (23,4%), Европе – 3,04 млн. (15%).
На страны ЦА (Афганистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Узбекистан) приходится в общем 213,7 тыс. пациентов, то есть 1,06% случаев заражения коронавируса от их общего количества.
1. Статистика. Согласно данным Worldometers, на утро 10 августа т.г. общее число заболевших в мире составляет 20 млн. 23,5 тыс.чел., скончались 734 тыс. Число инфицированных стран и территорий – 218.
Наиболее инфицированные страны: США – 5 млн. 199,4 тыс., Бразилия – 3 млн. 35,5 тыс. и Индия – 2 млн. 214,1 тыс.
По числу смертельных случаев: В США – 165 617 летальных исходов, Бразилии – 101 136, Мексике – 52 298, Великобритании – 46 574 и Индии – 44 466.
К утру 10 августа т.г. общее число выздоровевших от COVID-19 достигло 12 897 984 чел. (+177 759) – 64,4 % всех зараженных.
Страны СНГ. В России общее число инфицированных достигло 887 536, выздоровели 693 422 пациентов, скончались – 14 931.
В Беларуси число зараженных – 68 850, вылечились 64 935, скончались 587 чел.
В Казахстане общее число больных составляет 98 701, выздоровели 72 273, скончались 1 058.
В Казахстане с 1 августа выявлено более 13 тыс. заболевших пневмонией с признаками COVID-19. По сообщению Liter.kz, за прошедшие сутки зафиксированы 1011 таких случаев. Несмотря на заявление министра здравоохранения А.Цоя от 2 августа внедрить в целях обеспечения достоверности статданных по коронавирусу новый алгоритм кодировки и инструкции по вводу сведений, ведомство продолжает отодвигать сроки полноценного объединения статистики по коронавирусу и пневмонии. Если ранее это обещали сделать к 5 августа 2020 г., то теперь не раньше, чем через 2-3 недели.
В Кыргызстане общее число зараженных достигло 39 919, выздоровели – 31 822, скончались – 1 468.
За последние сутки зарегистрировали 10 случаев заражения коронавирусом среди медработников. Об этом сегодня сообщает республиканский штаб. Согласно распространенной информации, 3 из них приходится на Бишкек, по двое – Ошскую и Баткенскую области. При этом за сутки выписали из стационаров шесть врачей. Кроме того, из домашней самоизоляции выписали с выздоровлением еще 38 медицинских работников. На данный момент всего коронавирус выявили у 2 тыс. 948 медиков, выздоровели — 2 тыс. 141.
В Таджикистане – 39 новых случаев, общее число больных – 7 745, выздоровели 6 573, скончались 62.
Ранее сообщалось, что с 5 августа для перелетов внутри Туркменистана пассажиров обязали предоставлять справку об отсутствии COVID-19. По данным Arzuw news, с 10 августа срок действия такой справки будет сокращен с двух недель до трех дней. По данным издания, получить справку можно будет у семейных врачей в поликлиниках по месту жительства. Студентам следует обращаться в специальный Студенческий оздоровительный центр в Ашхабаде. Для получения справки необходимо сдать общий анализ крови и пройти флюорографию легких.
Российские ученые прокомментировали новый китайский вирус и сравнили его с COVID-19. Как сообщает Rbc, директор института здравоохранения Высшей школы экономики Л.Попович заявила, что новый китайский вирус SFTS менее опасен, так как не передается по воздуху. По ее мнению, любые вирусы, не передающиеся респираторно, всегда менее опасны, чем респираторные. В Китае помимо этого вируса существует еще множество экзотических. Всего в мире описано более двух тысяч видов вирусов. Большинство — потенциально опасны для человека. Однако вирусов, которые передаются от человека к человеку, немного.
С этим мнением согласен также доцент кафедры внутренних болезней лечебного факультета Новосибирского государственного медицинского университета В.Митрохин. Он полагает, что новый вирус SFTS представляет меньше опасности, чем сочетание коронавируса и гриппа.
Еврокомиссар по здравоохранению С.Кириакидес поделилась своим мнением по поводу создания вакцины от коронавируса в интервью немецкой газете Handelsblatt. Она заявила, что Еврокомиссия имеет основания полагать, что первая вакцина от коронавируса появится уже в конце текущего - начале следующего года. При этом С.Кириакидес признала, что вакцина не решит сразу все проблемы, но «постепенно позволит вернуться к нормальной жизни». По ее мнению, в вопросе преодоления коронавирусного кризиса фактор времени играет решающую роль. Кириакидес также выразила обеспокоенность ростом числа случаев заражения в странах ЕС и призвала власти государств - членов сообщества принять в местах локальных вспышек все меры для того, чтобы не допустить повсеместного распространения инфекции.
Министр финансов США С.Мнучин в воскресенье в эфире телеканалу Fox News заявил, что федеральное правительство готово и дальше предоставлять властям американских штатов средства на преодоление последствий пандемии коронавируса, но считает затребованную сумму в 1 трлн. долл. чрезмерной. Он отметил, что большинство губернаторов не израсходовали и половины уже предоставленных средств. У них еще остаются 150 млрд. долл. с последнего пакета стимулирующих мер.
8 августа президент Д.Трамп подписал четыре указа, направленные на смягчение экономических последствий пандемии для жителей страны. Своим первым указом глава Белого дома распорядился приостановить сбор налога на зарплату, другим указом увеличил выплаты в рамках пособий по безработице. Трамп также продлил срок действия моратория на выселение американских граждан из съемного жилья за неуплату аренды во время пандемии и смягчил условия выплаты студентами задолженности за обучение.
Президент Турции Р.Эрдоган сообщил, что одна из турецких вакцин от коронавируса получила разрешение на испытания на людях, проверки на животных успешно прошли две собственные вакцины. Слова турецкого лидера приводит Anadolu. Он заметил, что Турция, наряду с США и Китаем, входит в тройку стран, разрабатывающих собственную вакцину против коронавируса. Ранее министр здравоохранения страны Ф.Коджа отмечал, что Турция находится в контакте с Россией и КНР по вопросу создания вакцины.
Американские ученые из Иллинойсского университета изучили новый метод обработки медицинских масок. Они обнаружили, что обработка при 100 градусов по Цельсию в течение 50 минут в электрических бытовых мультиварках позволяет подавить четыре вида вирусов, включая коронавирус, и можно сделать это эффективнее, чем при облучении ультрафиолетом.
Подробности их исследования опубликованы в журнале Environmental Science and Technology Letters, который издается Американским химическим обществом. Ученые уверены, что подобный метод стерилизации отвечает главным критериям санобработки: обеззараживанию, фильтрации и достаточному поступлению воздуха в дыхательные пути человека без каких-либо дополнительных приспособлений и реагентов. Широкая распространенность электрических бытовых приборов позволит практически всем воспользоваться этим способом обеззараживания масок.
Данный метод рекомендуется и социальным работникам, оказывающим помощь подопечным в домашних условиях, а также медикам в небольших лечебных и санаторных учреждениях, не располагающих широкими возможностями стерилизации классическим способом.
В Германии, где также наблюдается рост новых случаев инфицирования, вырабатывают новые меры по обеспечению стабильности эпидемиологической обстановки. Согласно информации «Rheinische Post», статс-секретарь министерства внутренних дел страны Г.Крингс предложил ввести обязательство для граждан уведомлять перед запланированными поездками в зоны повышенного риска заражения коронавирусом. Для этого необходимо будет оповестить департамент здравоохранения по месту жительства, чтобы по возвращению было легче проверить, сдал ли реально человек тест перед возвращением в Германию и соблюдал ли карантин.
В настоящее время для возвращающихся из неблагополучных зон предусмотрены 2 возможности. Первая – они могут пройти тестирование максимум за 48 часов до отъезда и предоставить отрицательное подтверждение на немецком или английском языке. При этом расходы покрывать придется самим гражданам. Другим способом является возможность пройти обследование по возвращении в Германию в течение трех дней бесплатно, например, у семейного врача.
Президент Венесуэлы Н.Мадуро в эфире телеканала Venezolana de Televisión сообщил о продлении действия чрезвычайного положения еще на один месяц, введенного в стране из-за распространения коронавируса. Он также объявил, что с 10 августа начинается поэтапное ослабление карантинных мер. В регионах, где складывается неблагоприятная эпидемиологическая ситуация, в том числе в столице, послабления будут внедряться медленнее.
Несколько российских вузов намерены организовать дистанционное обучение для иностранцев с 1 сентября. Речь идет о студентах, которые не смогут вернуться в Россию к началу нового учебного года. Как передает ТАСС, планируется в каждом потоке выделить минимум по одной группе, которая весь семестр будет обучаться полностью дистанционно. Туда будут входить как иностранные граждане, так и граждане РФ, которые по каким-то причинам, из-за карантина, не смогут приехать на кампус к началу семестра.
В таком порядке планируют начать обучение Московский физико-технический институт, Санкт-Петербургский государственный электротехнический университет «ЛЭТИ», Казанский федеральный университет, Томский политехнический университет, Балтийский федеральный университет, Дальневосточный федеральный университет, Новосибирский государственный университет и Тюменский госуниверситет.
Темпы распространения SARS-CoV-2 в мире остаются высокими. Общее количество зараженных стремительно приближается к 20 млн. Количество инфицированных в США превысило отметку 5 млн. чел., а в Бразилии 3 млн.
09.08.2020Следующее
О введении обязательного тестирования на коронавирус в ФРГ для возвращающихся из стран риска
С 8 августа т.г. в Германии начало действовать правило обязательного тестирования на COVID-19 для прибывающих из стран и регионов с высоким уровнем эпидемиологического риска.