Дунёда коронавирус тарқалиши билан боғлиқ вазият тўғрисида
Коронавирус инфекцияси вирусининг ер юзи бўйлаб тарқалиш суръати ҳамон юқорилигича сақланиб турибди. Ушбу касалликдан ҳар куни ўртача 5,9 минг киши вафот этмоқда. Дунёда ҳар 15 сонияда битта ўлим қайд этилмоқда. Лотин Aмерикаси COVID-19дан энг кўп ўлим ҳолати қайд этилган минтақа сифатида Европани ортда қолдирди.
Лотин Aмерикаси ҳиссасига дунёдаги барча ўлимларнинг деярли учдан бир қисми тўғри келади- 206 мингдан кўпроқ.
Жанубий Aфрика Республикаси ҳам инфекциянинг асосий ўчоқларидан бири ҳисобланади. Бу ерда 520 мингдан ортиқ касалланиш ҳолати қайд этилган, бу бутун қитъада аниқланган барча ҳолатларнинг ярмидан кўпидир. Aфрикада жами 21 минг киши коронавирусдан вафот этди, улардан деярли 8,9 минги Жанубий Aфрика Республикасига тўғри келади.
«Worldometers» маълумотига кўра, 6 август эрталаб ҳолатига дунёда касалланганларнинг умумий сони 18 миллион 973,9 минг кишини ташкил этди, 711,1 минг одам вафот этган.
Касалланиш ҳолати энг кўп қайд этилган давлатлар: AҚШ - 4 миллион 973,5 минг, Бразилия - 2 миллион 862,7 минг, Ҳиндистон - 1 миллион 963,2 минг киши.
Ўлим ҳолати: AҚШ - 161 601, Бразилия – 97 418, Мексика – 49,698, Буюк Британия - 46 364, Ҳиндистон - 40 739.
COVID-19дан даволанганларнинг умумий сони 12 162 136 кишига етди, бу умумий миқдорнинг 64 фоизига тенг.
Марказий Осиёдаги вазият
Қозоғистонда беморларнинг умумий сони 94,882 нафар, 67 031 киши соғайган, 1058 фуқаро вафот этган.
Хабар қилинишича, Қозоғистоннинг Россия билан чегарадош ҳудудида хавфли парранда гриппининг янги штамми аниқланди. Ветеринария ва фитосанитария назорати бўйича федерал хизматнинг Челябинск бошқармаси ушбу ҳудудда аниқланган парранда гриппи вирусининг генетик материали ҳақида хабар тарқатди. Қушларнинг ўлигидан олинган барча намуналарда H5N8 туридаги парранда гриппи вируси топилган, деб хабар беради “Liter.kz”.
Чегара ҳудудидаги вазият вилоят ветеринария хизмати томонидан алоҳида назоратга олинди. H5N8 тури одам учун унча патоген бўлмаса ҳам, айниқса, одам гриппнинг бошқа турига учраса, тезда мутация бўлиши ва ўлимга олиб келиши мумкин.
Қирғизистонда касалликка чалинганларнинг умумий сони 38 110 га етди, 29 513 киши тузалди, 1 438 нафар фуқаро вафот этди.
Иссиқкўл вилоятида йўловчи ташиш тикланди. Қарор вилоят тезкор штаби йиғилишида қабул қилинди. Ҳукуматнинг Иссиқкўл вилоятидаги ваколатли вакили Б.Тулобаев йўловчилар ташиш билан шуғулланувчи ҳайдовчилар ва компанияларга нисбатан қаттиқ талаблар белгиланишини таъкидлади.
Бишкекдаги еттита стационар иши тўхтатилди. Мериянинг таъкидлашича, «шаҳар тузала бошлади, баъзи стационарларда беморлар кам ёки умуман йўқ». Кундузги стационарларда бир ой давомида 84 минг 689 киши тиббий ёрдам олди, тунги стационарларга 8 минг 688 бемор қабул қилинди.
Тожикистонда яна 42 та янги ҳолат аниқланди, 6 399 киши соғайди, 61(ўзгаришсиз) фуқаро вафот этган.
Туркманистон ҳалиям мамлакатда коронавирус инфекцияси мавжудлигини рад этмоқда.
Дунёдаги сўнгги тенденциялар
AҚШ Президенти Доналд Трамп “Axios” янгиликлар сайтига берган интервьюсида штатлардаги эпидемиологик вазият имкон қадар ҳукумат назорати остида эканини айтди.
Шу билан бирга, AҚШда мансабдор шахслар ўртасида тест жараёни ҳақида мунозаралар бошланди. Масалан, мамлакатнинг бош инфекционисти Э.Фаучи коронавирус учун тест жавобини бериш жараёни чўзилаётганини танқид қилди. У AҚШдаги беморларга таҳлиллар натижаларини беришнинг ҳозирги муддатларини қониқарсиз, деб айтди. “CNN” маълум қилишича, эксперт тест жавоби 10 минутда берилиши энг яхши вариант, деб ҳисоблайди.
31 июль куни Соғлиқни сақлаш ва ижтимоий хизматлар вазири ёрдамчиси Б.Джируар Конгрессда тест натижаларини 48-72 соат ичида беришнинг иложи йўқлигини маълум қилди. Унинг сўзларига кўра, мамлакатда ўтказилган тест натижаларининг 75 фоизи 5 кун ичида берилмоқда.
Aввалроқ “Microsoft” корпорациясининг асосчиси Б.Гейтс “CNBC” телеканалига берган интервьюсида AҚШда бу интервал ўртача 48 соатдан ошиб кетиши ақлга бовар қилмайдиган вазият эканлигини айтди.
"Euractiv.de" портали хабарига кўра, Германиянинг энг йирик “Allianz” суғурта компанияси коронавирус пандемияси туфайли юзага келган инқироздан 1,2 миллиард евро зарарга кирди. Амалга оширилган амалиётлар сони 19 фоизга камайди. Шу билан бирга, компаниянинг бош директори О.Бетенинг фикрича, энг ёмон пайтлар ортда қолди. У компания биринчи олти ой давомида барқарор бўлганини эслатиб ўтди: «Бу бизга 2020 йилнинг иккинчи ярмида барқарор бизнес натижаларини кўришимизга ишонч бағишлайди».
Италия Соғлиқни сақлаш вазирлиги мамлакатда янги коронавирус билан зарарланиш ҳолатлари сони икки ойлик максимумга яқинлашганини маълум қилди. Ўтган кун давомида 384 та янги ҳолат қайд этилди. Мамлакатдаги касалхоналарда 764 бемор даволанмоқда, улардан 41 нафари интенсив терапия бўлимларида муолажа олмоқда. Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Миллий статистика институти маълумотига кўра, тахминан 1,5 миллион италияликда коронавирусга қарши антитаначалар аниқланган, бу мамлакат аҳолисининг 2,5 фоизига тенг.
Вакцина ва дори ишлаб чиқиш бўйича чора-тадбирлар, тадқиқотлар
“PanPay” ахборот порталининг хабар беришича, Хитойнинг “Fosun Pharma” фармацевтика компанияси ва Германиянинг “Biontech” компанияси ХХРда биргаликда ишлаб чиқилган BNT162b1 коронавирусга қарши вакцинани одамларда синовдан ўтказишнинг биринчи босқичини бошлади.
Синовларда Тайжоу (Сзянсу провинцияси, Шарқий Хитой)дан 144 кўнгилли иштирок этади. Биринчи бўлиб 18 ёшдан 55 ёшгача бўлган одамлар, кейин эса 55 ёшдан ошган фуқаролар эмланади. “PanPay” маълумотларига кўра, 72 кишида вакцинация қилиб бўлинди.
Синовлар тадқиқотда дорини имитация қилиш учун ишлатиладиган, аниқ даволаш хусусиятига эга бўлмаган платсебони қўллаган ҳолда ўтказилмоқда. Баъзи кўнгиллилар вакцинани, қолганлари эса платсебони олишади. Ҳар бир иштирокчига 21 кун давомида жами 10 мкг ва 30 мкг дан иккита инъекция берилади.
Гонконгнинг “RTHK” радио эшиттириш хизмати хабарига кўра, Гонконгдаги Хитой университети профессори Г.Вон бошчилигидаги олимлар COVID-19 га чалинган 22 ёшдан 52 ёшгача бўлган мингдан ортиқ беморнинг клиник маълумотларини ўрганиб чиқди. Беморларнинг 23 фоизида жигар фаолиятида жиддий бузилиш аниқланди. Уларнинг аксарияти интенсив терапияга муҳтож. Г.Воннинг сўзларига кўра, COVID-19 асоратлари бўлган беморларда яллиғланиш ривожланиши мумкин, бу гепатитнинг баъзи шакллари, жумладан, реактив ёки ишемик гепатитга олиб келади. Бундан ташқари, дорилар, жумладан, антибиотиклар, стероидлар ва вирусга қарши дори воситалари ҳам жигарга зарар етказиши мумкин. Гонконг олимларининг фикрича, кекса одамларда жигар касаллигига чалиниш хавфи юқори.
COVID-19 нинг салбий оқибатларини камайтириш ва карантиндан чиқиш чоралари
ТAСС хабарига кўра, Нью-Йорк ҳукумати коронавирусга чалинган одамларни аниқлаш учун шаҳарга кириш жойларда текширув пунктларини ташкил этади. Коронавирус ташхиси қўйилганлар 14 кунлик карантинда бўлиши керак, ушбу талабларни бузганларга эса 10 минг долларгача жарима солинади.
Кўприклар ва туннеллар, шунингдек темир йўл станциялари ва аэропортлар орқали шаҳарга кириш шериф аппарати ходимлари томонидан назорат қилиниб, улар транспорт воситаларини танлаб тўхтатадилар. Вазиятни коронавирус бўйича тест ўтказиш ва унинг тарқалишини назорат қилиш гуруҳи ходимлари ҳам кузатиб боради. Ҳозирда шаҳарда ҳар бешинчи ҳолат бошқа штатлардан келган одамларда аниқланмоқда.
Нью-Йорк штати губернатори Эндрю Куомо коронавирус бўйича ижобий тестлар етти кунлик ўртача даражаси 100000 аҳолига 10 тадан юқори бўлган штатлар рўйхатини доимий равишда янгилаб турибди. Айни пайтда ушбу рўйхатга 35 штат киритилган
Исроил ҳукумати 16 августдан авиарейсларни тиклаш режасини тайёрламоқда. Шунингдек, Ҳукумат комиссияси Вазирлар Маҳкамасига дам олиш кунлари савдо марказлари ва дўконлар ишлаши бўйича чекловларни олиб ташлашни тавсия қилди. Бош вазир Б.Нетаняху мамлакатда коронавирус тарқалишига қарши курашнинг иккита асосий вазифаси касаллар сонини камайтириш ва касалланиш занжирини узишдан иборат эканини маълум қилди. У айни пайт Исроилда касалланиш даражаси дунёдаги энг юқорилардан бири экани, сўнгги икки ҳафта давомида мамлакат касалланиш чўққисига чиққанини таъкидлади.

Темпы распространения коронавирусной инфекции в мире остаются высокими. В среднем ежедневно от коронавируса умирают 5,9 тыс. пациентов. На каждые 15 секунд приходится одна смерть в мире. Латинская Америка обогнала Европу как регион с наибольшим количеством летальных исходов от болезни COVID-19.
На Латинскую Америку приходится почти треть всех смертей в мире – более 206 тыс.
Новым крупным очагом инфекции также является ЮАР. Здесь зарегистрировано более 520 тыс. случаев заражения – это более половины всех инфекций на всем африканском континенте. В общей сложности в Африке от коронавируса умерли около 21 тыс. чел. и чуть менее 8,9 тыс. приходится на ЮАР.
1. Статистика. Согласно данным Worldometers, на утро 6 августа т.г. общее число заболевших в мире составляет 18 млн. 973,9 тыс. чел., скончались 711,1 тыс.
Наиболее инфицированные страны: США – 4 млн. 973,5 тыс., Бразилия – 2 млн. 862,7 тыс. и Индия – 1 млн. 963,2 тыс.
По числу смертельных случаев: В США – 161 601 летальных исходов, Бразилии – 97 418, Мексике – 49 698, Великобритании – 46 364 и Индии – 40 739.
К утру 6 августа т.г. общее число выздоровевших от COVID-19 достигло 12 162 136 чел. – 64 % всех зараженных.
Страны СНГ. В России общее число инфицированных достигло 866 627, выздоровели 669 026 пациентов, скончались – 14 490.
В Беларуси число зараженных – 68 376, вылечились 63 425, скончались 577 чел.
В Казахстане общее число больных составляет 94 882, выздоровели 67 031, скончались 1 058.
Как сообщается, в Казахстане обнаружен штамм опасного птичьего гриппа на границе с Россией. Челябинское управление Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору распространило сообщение о выявленном в регионе генетическом материале вируса гриппа птиц. Во всех пробах, отобранных у трупов птиц, был обнаружен вирус птичьего гриппа подтипа H5N8, передает Liter.kz.
Cитуация в приграничных областях взята на особый контроль ветеринарными службами регионов. Хотя подтип H5N8 считается наименее патогенным для людей, он быстро мутирует и может стать смертельно опасным, особенно если человек болен другим видом гриппа.
В Кыргызстане общее число зараженных достигло 38 110, выздоровели – 29 513, скончались – 1 438.
В Иссык-Кульской области возобновили пассажирские перевозки. Решение приняли на заседании областного оперативного штаба. Полпред правительства в Иссык-Кульской области Б.Тулобаев отметил, что будут вводиться жесткие требования к водителям и компаниям, занимающимся пассажироперевозками.
Тем временем в Бишкеке уже законсервированы семь стационаров. Как уточняет мэрия, «горожане начали выздоравливать, пациентов в отдельных стационарах мало либо их совсем нет». За месяц работы дневных стационаров медподдержку там получили 84 тыс. 689 чел., ночные стационары приняли 8 тыс. 688 пациентов.
В Таджикистане – 42 новых случаев, общее число больных – 7 625, выздоровели 6 399 (+43), скончались 61 (без изменений).
Президент США Д.Трамп в ходе интервью новостному сайту Axios заявил, что эпидемиологическая обстановка в штатах находится под контролем властей насколько это возможно.
Между тем, в США оживились дискуссии среди высокопоставленных лиц вокруг процедуры тестирования. К примеру, главный инфекционист страны Э.Фаучи раскритиковал долгий процесс выдачи ответа теста на коронавирус. Он назвал нынешние сроки выдачи пациентам в США результатов анализов неприемлемыми. Его слова передает CNN. Эксперт считает идеальным вариантом выдачи ответа теста 10 минут.
31 июля помощник министра здравоохранения и социальных служб Б.Джируар заявил в Конгрессе о невозможности выдачи результатов тестирования в течение 48-72 часов. По его данным, в стране 75% результатов тестирований выдаются в течение 5 дней.
Ранее основатель корпорации Microsoft Б.Гейтс в интервью телеканалу CNBC назвал безумием то, что в США данный интервал в среднем превышает 48 часов.
Как передает портал Euractiv.de, убытки крупнейшей немецкой страховой компании Allianz от кризиса, вызванного пандемией коронавируса, составили 1,2 млрд. евро. Число совершенных операций упало на 19%. В то же время гендиректор компании О.Бете считает, что худшее позади. Он упомянул об устойчивости Allianz в первые шесть месяцев: «Это вселяет в нас уверенность в том, что мы увидим стабильные бизнес-результаты во второй половине 2020 г».
Минздрав Италии сообщил, что количество новых инфицированных коронавирусом в стране приблизилось к двухмесячному максимуму. За последние сутки зафиксировано 384 случая заражения. В больницах страны остаются 764 инфицированных, 41 из них находится в отделениях интенсивной терапии. Согласно данным Минздрава и Национального статистического института (Istat.it), антитела к коронавирусу были обнаружены почти у 1,5 млн. итальянцев, что эквивалентно 2,5% населения страны.
Американская компания Novavax сообщила о двух успешных исследованиях потенциальной вакцины от нового коронавируса, передает РИА Новости. Сообщается, что в одном из исследований 56 волонтеров показали высокий уровень антител на вирус без опасных побочных эффектов. Во втором было обнаружено, что вакцина защищает подопытных приматов от заражения коронавирусом. Точный срок начала производства вакцины Novavax пока не называется.
В начале июля компания из Мэриленда получила 1,6 млрд. долл. от федерального правительства США на разработку вакцины.
Информационный портал PanPay сообщает, что китайская фармацевтическая компания Fosun Pharma и немецкая Biontech приступили в КНР к первой фазе испытаний на людях совместно разработанной вакцины от коронавируса BNT162b1. В испытаниях примут участие 144 добровольца из г.Тайчжоу (провинция Цзянсу, Восточный Китай). Сначала вакцинацию пройдут лица в возрасте от 18 до 55 лет, затем граждане старше 55 лет. Как передает PanPay, 72 человека уже были привиты.
Испытания проводятся с применением плацебо, вещества без явных лечебных свойств, используемого для имитации лекарственного средства в исследованиях. Часть добровольцев получит вакцину, остальные – плацебо. В общей сложности каждый участник получит две инъекции по 10 мкг и 30 мкг с перерывом в 21 день.
Как передает гонконгская радиовещательная служба RTHK, ученые во главе с Гр.Вон из Китайского университета в Гонконге исследовали клинические данные первых более чем тысячи пациентов возрастом от 22 до 52 лет, которые заболели COVID-19. У 23% пациентов медики обнаружили серьезные нарушения в работе печени. Большинству из них нужна была интенсивная терапия. По словам Г.Вон, у пациентов с осложнениями при COVID-19 может развиться воспаление, которое приводит к некоторым формам гепатита – реактивному или ишемическому. Кроме того, вред печени могут нанести лекарства, в том числе антибиотики, стероидные и противовирусные препараты. По словам гонконгских ученых, у пожилых людей риск заболевания печени также возрастает.
По данным ТАСС, власти Нью-Йорка создадут пункты проверки на въездах в город для выявления лиц, зараженных коронавирусом. Те, у кого будет выявлен коронавирус, обязаны будут пройти 14-дневный карантин, а тем, кто нарушит эти требования, грозит штраф в размере до 10 тыс. долл.
Контролем на въезде в город через мосты и тоннели, а также через железнодорожные станции и аэропорты займутся сотрудники аппарата шерифа, которые будут выборочно останавливать автотранспорт. Следить за ситуацией также будут сотрудники группы по тестированию и отслеживанию распространения коронавируса. Сейчас примерно каждый пятый случай в городе выявляется у людей, прибывших из других штатов.
Губернатор штата Нью-Йорк Эндрю Куомо регулярно обновляет список штатов, где средний за семь дней уровень положительных тестов на коронавирус выше, чем 10 на каждые 100 тыс. жителей. Сейчас в этом списке – 35 штатов.
Власти Израиля готовят план по возобновлению авиасообщения с 16 августа. Правительственная комиссия также рекомендовала Кабмину отменить ограничения на работу торговых центров и магазинов в выходные дни. Премьер-министр Б.Нетаньяху назвал снижение количества болеющих и прерывание цепочек заражения двумя главными задачами в борьбе с распространением коронавируса в стране. Он указал, что на данный момент уровень заболеваемости в Израиле один из самых высоких в мире, но отметил, что страна последние две недели находится на плато.
По данным Kyodo, еще одна префектура в Японии – Айти вводит режим ЧС из-за роста заражений коронавирусом. Он будет действовать с 6 по 24 августа. Префектура Айти с административным центром в городе Нагоя находится в центральной части основного острова Хонсю. Ее население составляет порядка 7,5 млн. чел. Там сосредоточены многочисленные промышленные предприятия. Последние девять дней в префектуре выявляют более 100 новых случаев. Помимо Айти ранее на такой же шаг пошла южная префектура Окинава и центральная Миэ.
РИА Новости отмечает, что Швейцария исключила Россию из списка государств, представляющих повышенный риск заражения коронавирусом. С 8 августа отменяется требование прохождения обязательного 10-дневного карантина для прибывающих из РФ пассажиров. Кроме России из списка исключены также Азербайджан, ОАЭ. Всего в списке стран, представляющих повышенный риск заражения, числятся 46 государств. С 8 августа в него внесены Испания, Румыния и Сингапур.
Армения намерена продлить на месяц режим ЧП. При этом в стране готовы пересмотреть возможность въезда для иностранных граждан и снять ограничения на экспорт некоторых товаров. Об этом сообщается Sputnik Armenia. Режим чрезвычайного положения в Армении был введен 14 марта, в последний раз его продлевали до 12 августа. Власти Армении заявляют, что ситуация с пандемией в республике постепенно улучшается, однако в случае несоблюдения профилактических норм есть вероятность резкого роста числа инфицированных.
В преддверии начала нового учебного года, возобновление обучения в школах в очной форме стало одной из самых обсуждаемых тем во многих странах. В связи с этим, Генеральный секретарь ООН А.Гутерриш выступил с заявлением и подчеркнул, что «восстановление нормального учебного процесса должно стать первоочередной задачей, как только распространение COVID-19 на местах будет поставлено под контроль».