O‘tgan yili O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi muvaffaqiyatli nishonlandi. Bu davrda ikki tomonlama hamkorlik turli sinovlardan o‘tdi va bu davlatlarning o‘zaro munosabatlariga jiddiy to‘sqinlik qildi.
Biroq, 2016 yilda Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Prezidenti etib saylanishi natijasida munosabatlarda tub burilish yuz berdi. Mamlakatlar qisqa vaqt ichida hal qilib bo‘lmaydigan muammolar chigalini yechishga muvaffaq bo‘ldi va aloqalarning rivojlanishi yangi ijobiy dinamika oldi. 2017 yilda munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi.
Sadir Japarovning Qirg‘iziston Prezidenti etib saylanishi keyin ham ikki tomonlama aloqalar izchil rivojlanishda davom etdi va 2023 yilda misli ko‘rilmagan yuksak darajaga – keng qamrovli strategik sheriklikka erishdi.
Davlat rahbarlarining kuchli siyosiy irodasi va birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli hayotiy muhim masalalarni hal etishda jiddiy yutuqlarga erishish, o‘zaro hamkorlikni sifat jihatidan yangi mazmun bilan to‘ldirish mumkin bo‘ldi.
Davlatlararo keskinlik omili bo‘lgan ko‘plab to‘siqlar bartaraf etildi, birinchi navbatda, chegara muammolari hal etildi, suv-energetika resurslaridan birgalikda foydalanish bo‘yicha samarali muloqot boshlandi.
Xalqlarimiz erishilgan natijalarni allaqachon his qilmoqda. Bugungi kunda Qirg‘iziston-O‘zbekiston chegarasida 20 dan ortiq nazorat-o‘tkazish punktlari mavjud bo‘lib, bu Markaziy Osiyoning hech bir davlatida kuzatilmagan. Natijada, 2022 yilda rekord darajadagi xalqlarimizning o‘zaro tashrif almashinuvi qayd etildi - 12,4 million kishi, ya’ni kuniga 35 ming kishi, 2016 yilda har kuni atigi 3 ming kishi chegarani kesib o‘tgan va yiliga jami 1,2 million kishi.
Oliy darajadagi muntazam aloqalar, shuning bilan bir qatorda hukumatlararo, parlamentlararo, idoralararo siyosiy muloqotlar qo‘shma hamkorliklarining mohiyati va mazmunini chuqur o‘zgartirishga turtki berdi.
2017 yilda sakkiz yillik tanaffusdan so‘ng tomonlar savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnik va madaniy-gumanitar hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya faoliyatini qayta tikladi. Uning o‘ziga xosligi shundaki, bevosita bosh vazirlarning o‘zlari tomonidan muvofiqlashtiriladi.
O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlari rivojining yana bir muhim omili parlamentlararo aloqalardir. 2017 yilda O‘zbekiston Oliy Majlisi va Qirg‘iziston Jogorku Keneshi o‘rtasida memorandumi imzolangan edi. Shuningdek, parlamentlararo komissiya tuzildi.
Chegara hududlarida yaxshi qo‘shnichilikni mustahkamlash maqsadida 2017 yilda hech bir davlatda o‘xshashi bo‘lmagan noyob mexanizm – Chegaraoldi viloyatlari hokimlari kengashi tashkil etildi. Ushbu platforma tomonlarning birgalikda ishlash va barcha bahsli masalalarni tezkorlik bilan hal etish imkoniyatini berdi.
Konstruktiv hamkorlikni rivojlantirishda ikki mamlakat Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi faol almashinuvlar alohida o‘rin tutdi. Ushbu yo‘nalishda muntazam ravishda siyosiy maslahatlashuvlar o‘tkazib kelinmoqda, unda tomonlar ikki tomonlama va mintaqaviy munosabatlarning deyarli barcha dolzarb masalalari bo‘yicha o‘z fikr almashinilmoqda.
Shu bilan birga, O‘zbekiston va Qirg‘iziston BMT, MDH, SHHT va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida bir-birining tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlamoqda.
Kuchli savdo-iqtisodiy aloqalar O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlarini chuqurlashtirishning asosiy omili hisoblanadi.
Bugungi kunda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik yuqori dinamika rivojlanmoqda, shuningdek yuksalishning katta istiqbollarini namoyish etmoqda.
2023 yil yakuniga ko‘ra, O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi bir milliard dollarga yaqinlashdi, bu 2016 yilga nisbatan qariyb 6 barobar ko‘pdir. Natijada o‘tgan yili Qirg‘iziston O‘zbekistonning eng yirik savdo hamkorlari o‘ntaligiga kirdi.
Shu bilan birga, yaqin yillarda uning turlarini diversifikatsiya qilish va kengaytirish hisobiga tovar ayirboshlash hajmini ikki baravar oshirish uchun barcha asoslar va eng muhimi, qat’iy niyatlar mavjud.
Albatta, iqtisodiy munosabatlarning bunday yuqori ko‘rsatkichlar bilan rivojlanishi keyingi yillarda yaratilgan yangi ikki tomonlama institutsional mexanizmlar va iqtisodiy hamkorlik formatlari tufayli sodir bo‘ldi.
Bu borada 2021 yilda ishbilarmon doiralarga faol muloqot o‘rnatishga ko‘maklashish, shuningdek, o‘zaro manfaatli loyihalarni rivojlantirish maqsadida ikki mamlakat savdo-sanoat palatalari o‘rtasidagi O‘zbekiston-Qirg‘iziston ishbilarmonlar kengashi alohida o‘rin tutadi.
Bundan tashqari, Shavkat Mirziyoyevning 2023 yil yanvar oyida Qirg‘izistonga davlat tashrifi davomida Sanoatning ustuvor yo‘nalishlarini rivojlantirish to‘g‘risidagi bitim, shuningdek Strategik savdo-iqtisodiy sheriklik to‘g‘risida 2023-2025 yillarga mo‘ljallangan dasturi qabul qilindi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirishga xizmat qiluvchi qo‘shimcha omil bu hududlararo hamkorlikdir. Bu borada 2023 yil yanvar oyida Jizzax va Issiq-ko‘l, Andijon va O‘sh, Farg‘ona va Botken, Namangan va Jalol-obod viloyatlari o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha 2023-2025 yillarga mo‘ljallangan kompleks dasturlar imzolandi.
Shuningdek, aniq amaliy natijalarga qaratilgan chora-tadbir rejalari qabul qilinadigan doimiy biznes-forumlar o‘tkazilishi ham katta hissa qo‘shmoqda. 2023 yil yanvar oyida Bishkekda bo‘lib o‘tgan so‘nggi biznes-forum davomida 1,6 milliard dollarlik yirik shartnomalar to‘plami imzolangan edi.
Bundan tashqari, istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish maqsadida 2021 yilda ustav kapitali 50 million dollar bo‘lgan O‘zbekiston-Qirg‘iziston Taraqqiyot jamg‘armasi tashkil etilgan bo‘lib, keyinchalik uning ustav kapital qiymati 200 million dollarga yetkazish nazarda tutligan.
Qisqa muddat ichida jamg‘arma tomonidan e’lon qilingan 50 million dollarning 35 millioni o‘zlashtirilib, aniq ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalarni amalga oshirishga yo‘naltirildi. O‘zbek avtosanoatidan texnika, jumladan, chekka qirg‘iz qishloqlariga uy-joy kommunal maxsus texnikalarni yetkazib berish, Qirg‘iziston daryolarida kichik gidroelektr stansiyalar qurish shular jumlasidandir.
Ta’kidlash joizki, bugungi kunda O‘zbekiston va Qirg‘iziston bir-birlariga nafaqat o‘z bozorlarini ochib berishmoqda, balki importga qaramlikni kamaytirish bo‘yicha ham amaliy choralar ko‘rmoqda.
Raqobatli ustunlik jihatlar va iqtisodiyotlarning bir-birini to‘ldirishi imkoniyatlaridan foydalangan holda tomonlar sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yib, nafaqat mintaqada, shungdek xorij mamlakatlar bozorlarida ham talab yuqori bo‘lgan yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlarni birgalikda ishlab chiqarishni faol rivojlantirmoqda.
Bugungi kunda O‘zbekistonda Qirg‘iziston kapitali ishtirokida faoliyat yuritayotgan korxonalar soni 2016 yildan buyon 50 tadan 267 taga ya’ni 5 barobardan ko‘proq o‘sdi. Bundan tashqari, umumiy qiymati 550 million dollardan ortiq 60 ta loyihani o‘z ichiga olgan sanoat kooperatsiyasi sohasida hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasi amalga oshirilmoqda. Boshqacha qilib aytganda, iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikning yo‘lga qo‘yilgan mexanizmlari o‘z samaradorligini namoyon etib, ikki mamlakat xalqlarining farovonligi va barqaror rivojlanishi yo‘lida o‘zaro manfaatli hamkorlik ufqlarini kengaytirish imkonini bermoqda.
Shunga qaramay iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, kelgusida savdo cheklovlarini olib tashlash va to‘liq erkin savdo zonasini yaratish uchun o‘zaro hamkorlikni yaqindan muvofiqlashtirishni yo‘lga qo‘yish amaliyotini davom ettirish zarur.
Transport-energetika salohiyatining sinergiyasi O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlarida muhim ustuvor yo‘nalish hisoblanadi.
So‘nggi yillarda ikki mamlakatning mintaqaviy ahamiyatga molik transport va energetika loyihalarini amalga oshirish sohasidagi hamkorligi strategik ahamiyatga ega bo‘ldi.
Shuni ta’kidlash kerakki, iyun oyida Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temir yo‘lini qurish bo‘yicha tarixiy kelishuvga erishildi. Loyiha o‘z qarorini 25 yildan ortiq kutgan.
Ushbu loyiha amalga oshirilsa, Fors ko‘rfazi va Tinch okeani portlariga qulay chiqishni ta’minlaydi va iqtisodiyotning turli tarmoqlarini rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish va aholi farovonligini oshirishga xizmat qiladi.
O‘z navbatida, Xitoyni mintaqamiz bilan bog‘lovchi xavfsiz va eng qisqa transport yo‘laklarini rivojlantirish Markaziy Osiyoga Yevroosiyoning bir qator strategik muhim hududlarini bog‘lovchi o‘ziga xos «darvoza» va quruqlikdagi ko‘prik vazifasini o‘tash imkonini beradi.
E’tiborlisi, loyiha allaqachon nufuzli institutlar tomonidan xalqaro e’tirofga sazovor bo‘lgan. Xususan, Yevroosiyo taraqqiyot banki 2024 yilgi hisobotida Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘l yo‘nalishini Yevroosiyo transport tizimini mustahkamlash va kengaytirish mumkin bo‘lgan muhim yo‘nalish sifatida ta’kidladi.
Iyun oyda yana bir muhim voqea – O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Qozog‘iston o‘rtasida Qambarota GES-1 qurilishi bo‘yicha uch tomonlama shartnoma imzolandi.
Bu Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishini ta’minlash uchun energiya va suv resurslarini birgalikda rivojlantirishga qaratilgan ko‘p qirrali mintaqaviy loyihadir.
Loyihaning amalga oshirilishi mintaqaviy energetika barqarorligini oshirishi hamda Markaziy Osiyo davlatlarining mustaqil ravishda yirik qo‘shma loyihalar yaratish borasidagi siyosiy irodasi va qobiliyatini butun dunyoga namoyish etishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, uch davlat o‘rtasidagi bunday hamkorlik xorijiy sarmoyalarni jalb etish va toza energiya mahsulotlarini ishlab chiqarish va keyinchalik uchinchi mamlakatlar bozorlariga eksport qilish imkonini beradi.
Shu tarzda, yuqoridagi infratuzilma loyihalarini amalga oshirish Markaziy Osiyoning energetika va transport landshaftini tubdan o‘zgartirish, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik ramziga aylanishi ko‘zda tutilgan.
Madaniy-gumanitar muloqot – o‘zbek va qirg‘iz xalqlari o‘rtasidagi qardoshlik munosabatlarining asosi
Umumiy tarix, o‘shash ma’naviy qadriyatlar, shuningdek, ko‘p asrlik yaqin an’analarga asoslangan boy madaniy-gumanitar aloqalarning mavjudligi O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlarini rivojlantirishning mustahkam poydevoridir.
O‘zbek va qirg‘iz xalqlari o‘rtasidagi tabiiy ko‘prik bu ikki davlatda yashovchi jamoalardir. O‘zbekistonda 300 mingdan ortiq qirg‘iz istiqomat qiladi, oltita qirg‘iz madaniyat markazi va 50 dan ortiq ta’lim qirg‘iz tilida olib boriladigan maktablar mavjud. Andijon pedagogika universitetida qirg‘iz filologiyasi fakulteti faoliyat yuritadi.
O‘z navbatida, Qirg‘izistonda o‘zbeklar umumiy aholining 15 foizini tashkil qiladi va respublikada qirg‘izlardan keyin eng katta etnik guruh hisoblanadi.
Qirg‘izistonda keyingi yillarda o‘zbek millatiga mansub fuqarolarning ta’lim va madaniyatini rivojlantirishga katta e’tibor qaratilayotgani quvonarlidir. Shunday qilib, 2023 yilda O‘sh davlat universitetida O‘zbek tili va madaniyati markazi ochildi, O‘sh shahrida Bobur nomidagi Davlat akademik o‘zbek musiqali drama teatrining ta’mirlangan binosining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekistonda ham, Qirg‘izistonda ham muntazam ravishda madaniy almashinuv va tadbirlarda o‘zaro ishtirok etish yaxshi an’anaga aylangan.
Har yili san’at kunlari, kino kunlari, milliy bayramlar, forumlar, universitetlararo konferensiyalar, ilmiy simpoziumlar va boshqalar o‘tkaziladi. 2023 yil dekabr oyida atoqli qirg‘iz yozuvchisi va mutafakkiri Chingiz Aytmatov tavalludining 95 yilligi munosabati bilan Toshkentda «Ikki xalqning suyukli o‘g‘li» ramziy kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Oliy ta’lim sohasidagi hamkorlik gumanitar aloqalarni yanada rivojlantirishga jiddiy turtki berdi. 2023 yil oktabr oyida O‘sh shahrida 180 nafar universitet rektorlari va ikki davlatning boshqa yirik ta’lim tashkilotlari vakillari ishtirokida universitet rektorlarining birinchi xalqaro forumi bo‘lib o‘tdi.
O‘sha yilning noyabr oyidayoq Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti qoshida Chingiz Aytmatov nomidagi qirg‘iz tili va madaniyati markazi tashkil etildi.
Bundan tashqari, yaratilgan qulay sharoitlar tufayli turizm sohasidagi hamkorlik faollashdi. O‘tgan yilning sentyabr oyidan boshlab fuqarolarimiz chegaradan ichki pasport bilan o‘tmoqda, tovarlar va odamlarning o‘tish vaqti misli ko‘rilmagan 8 daqiqaga qisqardi.
Shu bilan birga, Toshkent-Bishkek yo‘nalishida muntazam qatnovlar yo‘lga qo‘yilib, Toshkentni Tamchi bilan, Farg‘onani So‘x bilan bog‘lovchi havo qatnovlari yo‘lga qo‘yildi.
2023 yilda Qirg‘izistonga 5 million O‘zbekiston fuqarosi tashrif buyurdi va bu mamlakatimizni Qirg‘iziston tomoni uchun turizm sohasida birinchi raqamli hamkorga aylantirdi. Fuqarolarimiz Qirg‘izistonning diqqatga sazovor joylarini, birinchi navbatda, «qirg‘iz gavhari» – Issiqko‘lning yirik ko‘liga tashrif buyurishni afzal ko‘radilar.
Ayni vaqtda O‘zbekistonga Qirg‘izistondan 1,4 million sayyoh tashrif buyurgan. Qadimiy Buxoro, Xiva, Samarqand va Toshkent shaharlari qirg‘iz sayohatchilarida katta qiziqish uyg‘otadi.
Umuman olganda, ikki davlat o‘rtasida madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlik sezilarli darajada faollashdi. Bu holat nafaqat o‘z samarasini bermoqda, balki hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun yangi istiqbollarni ham ochmoqda.
Shu bilan birga, o‘zaro turistik almashinuvlarni ko‘paytirish uchun hali amalga oshirilmagan salohiyat mavjud bo‘lib, bundan qo‘shma turistik marshrutlar, mahsulotlar va brendlarni yaratish orqali foydalanish mumkin.
Shunday qilib, so‘nggi yillarda o‘zbek-qirg‘iz munosabatlarining butun majmuasini rivojlantirishning ijobiy dinamikasi Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarovning O‘zbekistonga bo‘lajak tashrifi ikki tomonlama hamkorlikka kuchli turtki bo‘lib, har tomonlama strategik sheriklikni chuqurlashtirishga asos bo‘ladi.

Однако с избранием в 2016 году Шавката Мирзиёева Президентом Узбекистана произошел переломный момент во взаимоотношениях. Странам за короткий промежуток времени удалось распутать клубок труднопреодолимых проблем и придать сотрудничеству новую позитивную динамику развития. Как результат, в 2017 году отношения были подняты на уровень стратегического партнерства.
Со вступлением Садыра Жапарова в должность Президента Кыргызстана двустороннее взаимодействие продолжило последовательно развиваться и приобрело в 2023 году беспрецедентно высокий уровень – всеобъемлющее стратегическое партнерство.
Благодаря твердой политической воле и совместным усилиям глав государств удалось серьезно продвинуться в урегулировании жизненно важных вопросов и наполнить сотрудничество между двумя государствами качественно новым содержанием.
Было устранено множество барьеров, выступавших факторами межгосударственной напряженности, прежде всего решены пограничные проблемы, начался продуктивный диалог по совместному использованию водно-энергетических ресурсов.
Наши народы уже чувствуют достигнутые результаты. Сегодня функционируют более 20 пунктов пропуска на кыргызско-узбекской границе, чего нет ни с одной из стран Центральной Азии. Как следствие, в 2022 году было зафиксировано рекордное количество взаимных поездок – 12,4 миллиона человек, то есть 35 тысяч ежедневно, тогда как в 2016 года каждый день границу переходили всего лишь 3 тысяч человек, а всего в год – 1,2 миллиона человек.
Глубинной трансформации характера и содержания двустороннего взаимодействия способствовали регулярные контакты на высшем уровне, а также всеобъемлющий и многоуровневый политический диалог на межправительственном, межпарламентском, межведомственном и межрегиональном уровнях.
В 2017 году после восьмилетнего перерыва стороны возобновили работу совместной Межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурно-гуманитарному сотрудничеству. Её особенность заключается в том, что она координируется непосредственно самими премьер-министрами.
Другим немаловажным фактором в развитии узбекско-кыргызских отношений являются межпарламентские связи. В 2017 году был подписан Меморандум о сотрудничестве между Олий Мажлисом Узбекистана и Жогорку Кенешем Кыргызстана. Также были образованы Межпарламентская комиссия и Группа дружбы по сотрудничеству.
Для укрепления добрососедства в приграничных территориях в 2017 году был создан Совет хокимов приграничных областей – уникальный механизм, аналога которого нет ни с одной другой страной. Эта платформа продемонстрировала намерение сторон совместно работать и своевременно решать все спорные вопросы исключительно на взаимовыгодной основе.
Особую роль в продвижении конструктивного взаимодействия сыграли активные обмены между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
На регулярной основе проводятся межмидовские политконсультации, где стороны сверяют свои позиции практически по всем актуальным вопросам двусторонней и региональной
повестки. Наряду с этим Узбекистан и Кыргызстан оказывают поддержку инициативам друг друга в рамках международных структур, таких как ООН, ШОС, ОТГ и других.
Прочные торгово-экономические связи – ключевой драйвер углубления узбекско-кыргызских отношений
Сегодня торгово-экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Кыргызстаном демонстрирует впечатляющую динамику и большие перспективы для дальнейшего роста.
По итогам 2023 года взаимный товарооборот Узбекистана и Кыргызстана приблизился к одному миллиарду долларов, что почти в 6 раз больше показателя 2016 года. Как результат, в прошлом году Кыргызстан вошел в десятку крупнейших торговых партнеров Узбекистана.
При этом есть все основания и, самое главное, твердые намерения для двукратного увеличения объемов торговли в ближайшие годы за счет диверсификации и расширения её номенклатуры.
Безусловно, столь высокая динамика экономического взаимодействия стала возможной благодаря созданным за последние годы новым двусторонним институциональным механизмам и формам экономического взаимодействия.
В этом ключе особую роль играет Узбекско-Кыргызский деловой совет между торгово-промышленными палатами двух стран, который был создан в 2021 году для содействия бизнес-сообществам в налаживании активного диалога, а также продвижении взаимных интересов и проектов.
Помимо этого, по итогам госвизита Шавката Мирзиёева в Кыргызстан в январе 2023 года были приняты Соглашение о развитии приоритетных направлений промышленности, а также Комплексная программа стратегического торгово-экономического сотрудничества на 2023-2025 годы, включающая в себя совместные проекты в сферах производства автомобильной и коммерческой техники, запуска совместных текстильных предприятий, выпуска химической продукции.
Дополнительным фактором, способствующим наращиванию взаимной торговли, является межрегиональное сотрудничество. Так, в январе 2023 г. были подписаны Комплексные программы по расширению сотрудничества между Андижанской и Ошской, Наманганской и Джалалабадской, Ферганской и Баткенской областями на 2023−2025 годы. Аналогичная «дорожная карта» также подписана между Джизакской и Иссык-Кульской областями.
Также весомый вклад вносят проводимые бизнес-форумы, на площадках которых принимаются планы действий, ориентированные на конкретные практические результаты. Только в рамках последнего бизнес-форума, состоявшегося в январе 2023 года в Бишкек подписан солидный пакет контрактов на сумму 1,6 миллиардов долларов.
Более того, в целях финансирования перспективных проектов в 2021 году учрежден узбекско-кыргызский Фонд развития с уставным капиталом в 50 миллионов долларов с последующим доведением до 200 миллионов долларов.
Фонд за короткий промежуток времени уже освоил 35 из заявленных 50 миллионов долларов, направив их на реализацию конкретных социально-значимых проектов. В их числе – поставка техники узбекского автопрома, включая жилищно-коммунальную спецтехнику в отдалённые кыргызские села, а также строительство малых ГЭС на реках Кыргызстана.
Необходимо отметить, что сегодня Узбекистан и Кыргызстан не только открывают свои рынки друг для друга, но и принимают практические меры по снижению импортозависимости.
Используя конкурентные преимущества и взаимодополняемость экономик, стороны активными темпами развивают промышленную кооперацию и совместное производство товаров с высокой добавленной стоимостью, востребованной как в рамках региона, так и на рынках третьих стран.
К настоящему времени количество предприятий с кыргызским капиталом, действующих в Узбекистане, с 2016 года увеличилось более чем в 5 раз – с 50 до 267. Более того, реализуется План практических мер по расширению и углублению сотрудничества в сфере промышленной кооперации, включающий в себя 60 проектов на сумму более 550 миллионов долларов.
Иными словами, налаженные механизмы экономического и инвестиционного взаимодействия демонстрируют свою эффективность, позволяя расширять горизонты взаимовыгодного сотрудничества во благо процветания и устойчивого развития народов двух стран.
Тем не менее, следует продолжить курс на выстраивание тесной координации взаимодействия по развитию экономической кооперации, и в перспективе - снятию торговых ограничений и созданию полноценной зоны свободной торговли.
Синергия транспортного и энергетического потенциала - важный приоритет в узбекско-кыргызских отношениях
В последние годы стратегически значимым становится взаимодействие двух стран в сфере реализации транспортных и энергетических проектов общерегионального значения.
Важно отметить, что в июне была достигнута историческая договорённость о строительстве железной дороги Китай–Кыргызстан–Узбекистан. Своего решения проект ждал более 25 лет.
В случае практической реализации дорога предоставит удобный доступ к портам Персидского залива и Тихого океана, выступит триггером для развития различных отраслей экономики, способствуя созданию новых рабочих мест и повышению благосостояния населения.
В свою очередь, развитие безопасных и кратчайших транспортных коридоров, соединяющих Китай с нашим регионом, позволит Центральной Азии выступить в качестве своеобразных «ворот» и наземного моста, связывающего ряд стратегически важных регионов Евразии.
Примечательно, что проект уже успел получить международное признание со стороны авторитетных институтов. В частности, Евразийский банк развития в своём докладе за 2024 год выделил железнодорожный маршрут Китай–Кыргызстан–Узбекистан в качестве важного маршрута, способного укрепить и расширить Евразийский транспортный каркас.
В том же месяце произошло другое не менее важное событие – подписание между Узбекистаном, Кыргызстаном и Казахстаном трехстороннего соглашения о строительстве Камбаратинской ГЭС-1.
Это многогранный региональный проект, нацеленный на совместное освоение энергетических и водных ресурсов для обеспечения устойчивого развития Центральной Азии.
Предполагается, что его практическая реализация повысит региональную энергоустойчивость, продемонстрирует миру политическую волю и способность центральноазиатских стран самостоятельно создавать крупные совместные проекты.
Более того, подобного рода кооперация трёх стран потянет за собой иностранные инвестиции, позволит производить продукцию с чистой энергией с последующим экспортом на рынки третьих стран.
Таким образом, реализация вышеуказанных инфраструктурных проектов призвана в корне изменить энергетический и транспортный ландшафт Центральной Азии, став символом региональной взаимосвязанности.
Культурно-гуманитарный диалог – основа братских отношений узбекского и кыргызского народов
Прочным фундаментом для развития узбекско-кыргызских отношений выступает наличие богатых культурно-гуманитарных связей, которые основаны на общей истории, духовных ценностях, а также на близких вековых традициях.
Естественным мостом между узбекским и кыргызским народами являются общины, проживающие в двух странах. В Узбекистане живут свыше 300 тысяч кыргызов, функционируют шесть кыргызских культурных центров и более 50 школ с кыргызским языком обучения. В Андижанском педагогическом Университете действует факультет «Кыргызской филологии».
В свою очередь, в Кыргызстане узбеки составляют 15 процентов от общего населения, и являются самой крупной этнической группой по численности в республике после титульной нации.
Отрадно, что в Кыргызстане в последние годы уделяется большое внимание развитию образования и культуры граждан узбекской национальности. Так, в 2023 г. в Ошском государственном университете открылся Центр узбекского языка и культуры, а также состоялось торжественное открытие отреставрированного здания государственного академического узбекского музыкально-драматического театра имени Бабура в городе Ош.
Доброй традицией стал регулярный культурный обмен и взаимное участие в мероприятиях, организуемых как в Узбекистане, так и в Кыргызстане.
Ежегодно проводятся дни искусства, кино, национальные праздники, форумы, межвузовские конференции, научные симпозиумы и другие. В декабре 2023 года в Ташкенте состоялась презентация символичной книги «Любимый сын двух народов» в связи с 95-летием выдающегося кыргызского писателя и мыслителя Чингиса Айтматова.
Серьёзный толчок дальнейшему развитию гуманитарных контактов придало сотрудничество в области высшего образования. В октябре 2023 г. в г.Ош состоялся первый международный форум ректоров вузов с участием 180 ректоров вузов и представителей других крупных образовательных организаций двух государств.
Уже в ноябре того же года в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои был учрежден Центр кыргызского языка и культуры имени Чингиса Айтматова.
Кроме того, благодаря созданным благоприятным условиям активизировалось сотрудничество в сфере туризма. С сентября прошлого года наши граждане пересекают границу с обычным внутренним паспортом, а время прохождения грузов и людей сократилось до беспрецедентных 8 минут.
Наряду с этим налажены регулярные авиарейсы по маршруту «Ташкент-Бишкек», а также запущены авиасообщения, связывающие Ташкент с Тамчы и Фергану с Сохом.
В 2023 году Кыргызстан посетило 5 миллионов граждан Узбекистана, что сделало нашу страну партнером номер один в сфере туризма для кыргызской стороны. Наши граждане предпочитают посещать достопримечательные места Кыргызстана, в первую очередь «кыргызскую жемчужину» – крупное высокогорное озеро Иссык-Куль.
В то же время Узбекистан посетили 1,4 миллиона туристов из Кыргызстана. Большой интерес кыргызских путешественников вызывают древние города – Бухара, Хива, Самарканд и Ташкент.
В целом, сотрудничество двух стран в культурногуманитарной сфере значительно активизировалось. Такая тенденция не только приносит свои плоды, но и открывает новые перспективы для дальнейшей кооперации.
При этом все еще существует нереализованный потенциал для увеличения взаимных туристических обменов, который можно задействовать путём создания совместных туристических маршрутов, продуктов и брендов.
Таким образом, наблюдаемая в последние годы позитивная динамика развития всего комплекса узбекско-кыргызских отношений дает основания полагать, что предстоящий визит Президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Узбекистан придаст мощный импульс двустороннему сотрудничеству, способствуя дальнейшему углублению всеобъемлющего стратегического партнерства.