Farg‘ona vodiysini ikkiga bo‘lib turgan uchta mamlakat o‘rtasida chegara masalalarining hal etilishi – hurmat, suverenitet, tenglik va o‘zaro manfaat tamoyillariga asoslangan ko‘p yillik mashaqqatli mehnat, samimiy muloqot va hamkorlik samarasidir. U uchta mamlakat xalqlari o‘rtasidagi ishonch va do‘stlik munosabatlarini mustahkamlashga, ularning turmush darajasini yaxshilashga xizmat qilgan holda, har tomonlama sheriklikni rivojlantirish uchun mutlaqo yangi istiqbollarni ochadi.
Ayni damda, shuni alohida qayd etish kerakki, bu jarayonda butun mintaqaning birlashuvi katta rol o‘ynadi, bu esa mohiyatan, yuzaga kelayotgan muammolarni faqat murosaa va bir-birining manfaatlarini o‘zaro hurmat qilish ruhida tartibga solish uchun asos yaratdi.
Ko‘pchilik ekspertlar Markaziy Osiyo qisqa vaqt ichida mintaqa haqidagi tasavvurlarni butunlay ijobiy tomonga o‘zgartirdi, degan yakdil fikrni bildiradilar. Yaqin o‘tmishda ham mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlar, u hoh chegara masalalari bo‘lsin, hoh suvdan foydalanish masalasi bo‘lsin, hal etilmagan muammolar va o‘tkir qarama-qarshiliklar bilan to‘la edi.
Biroq yaqindagina ilojsiz deb ko‘ringan davlatlararo nizolar bugun endi bema’ni ssenariydek ko‘rinmoqda. Turli shubhalar, skeptitsizm va nosog‘lom raqobat o‘rnini ishonch, o‘zaro tushunish va mintaqa oldidagi umumiy muammolarni birgalikda hal etishga bo‘lgan intilish egalladi.
Bugun mamlakatlar rahbarlarining siyosiy birlashuvi samarasida Markaziy Osiyo ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro manfaatli hamkolrik makoniga aylandi. Mintaqa yuzaga kelayotgan muammo va tahdidlarni mustaqil yengib, yanada barqarorlashdi, iqtisodiy va investitsiyaviy faollik markaziga aylangan holda, izchil rivojlanish trayektoriyasiga chiqdi.
Markaziy Osiyo global kun tartibini shakllantirishda xalqaro munosabatlarning mas’ul va ishonchli sub’ekti sifatida tobora muhim rol o‘ynay boshladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning faol tashqi siyosati mintaqani yaqinlashtirish jarayonlariga muhim hissa qo‘shdi. Prezident mamlakat rahbari lavozimiga kirishgan dastlabki kunlardanoq, Markaziy Osiyo mintaqasini O‘zbekiston tashqi siyosiy faoliyatining muhim ustuvor yo‘nalishi sifatida belgilab bergan.
Yaxshi qo‘shnichilik va ishonchni mustahkamlash, mavjud muammolarni tartibga solish, umummintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, xalqaro maydonda faol hamkorlik qilish mintaqaviy siyosatning asosiy vazifalariga aylandi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan 2017 yilning noyabr oyi Samarqand shahrida BMT shafeligi ostida tashkil etilgan “Markaziy Osiyo: yagona o‘tmish va umumiy kelajak” yuqori darajadagi konferensiyasi mintaqaviy hamkorlikning mutlaqo yangi formatini shakllantirish, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari Maslahat uchrashuvlarini muntazam o‘tkazish uchun kelgusi harakatlarga zamin yaratdi.
Bu esa, o‘z navbatida, mintaqada sog‘lom siyosiy muhitni shakllantirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratdi, Markaziy Osiyoni yanada birlashtirish uchun asoslar yaratgan holda, davlatlararo munosabatlarni tubdan yaxshilash imkonini berdi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari Maslahat uchrashuvlari mexanizmining yo‘lga qo‘yilishi Markaziy Osiyo tarixida burilish bo‘ldi. Maslahat uchrashuvlari strategik masalalarni muhokama qilish va muhim qarorlar qabul qilish uchun asosiy platformaga aylandi. So‘nggi yillarda u Markaziy Osiyoda davlatlararo hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasi va institutsional asoslarini rivojlantiruvchi va mustahkamlovchi amaliy mexanizmga aylandi.
Turli mexanizmlar ishga tushirildi, jumladan tashqi siyosiy va tarmoq vazirliklari rahbalarining uchrashuvlari tashkil etildi. Yetakchi ayollar, rektorlar, olimlar, yoshlar uchrashuvlari, iqtisodiy forum va ko‘rgazmalar, qator madaniy-gumanitar tadbirlar muntazam ravishida o‘tkazib kelinmoqda.
Konseptual, jumladan uzoq muddatli hujjatlarning qabul qilinishi mazkur format doirasida olib borilgan ko‘p yillik o‘zaro hamkorlik natijasi bo‘ldi. Xususan, 2024 yilning avgust oyida bo‘lib o‘tgan Ostona sammitida “Markaziy Osiyo – 2040 mintaqaviy kooperatsiyani rivojlantirish konsepsiyasi” qabul qilindi. Hujjatda mamlakatlarning dolzarb muammolarni birgalikda hal qilishga va mintaqada kooperatsiya jarayonlarini chuqurlashtirishga intilishi mustahkamlanadi.
Bundan tashqari, xuddi shu sammitda qabul qilingan 2025–2027 yillarda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha «Yo‘l xaritasi»ning qabul qilinishi mintaqa mamlakatlarining faol harakat qilishga tayyorligini namoyish etib, qabul qilinayotgan konseptual hujjatlarni amalga oshirishga intilishlarini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, siyosiy birlashuv va yuksak darajadagi ishonch faol iqtisodiy o‘sishga hissa qo‘shdi. 2016 yildan buyon mintaqaviy YAIM 80 foizdan oshib, 2024 yil yakunida qariyb 500 mlrd dollarga yaqinlashdi.
So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari sanoat kooperatsiyasi, qo‘shma investitsiyaviy loyihalari va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega ishlab chiqarishlarni rivojlantirib, an’anaviy savdo chegaralaridan chiqdilar. Bu transport va energetika tizimi hamda yangi logistika yo‘nalishlariga integratsiya qilingan yagona mintaqaviy bozorni shakllantirishga olib keladi.
Bundan tashqari, mintaqada chegara savdo-sanoat zonalari tashkil etilmoqda. Yirik qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish maqsadida ikki tomonlama formatda O‘zbekiston-Qirg‘iziston va O‘zbekiston-Tojikiston investitsiya fondlari ishga tushirildi.
Ushbu institutlar doirasida avtomobilsozlik, elektr-texnika, to‘qimachilik sanoati, qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish boshlandi. Bu import o‘rnini bosuvchi ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, Markaziy Osiyo sanoat infratuzilmasining barqarorligini ta’minlash uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.
Boshqacha aytganda, mintaqaviy yaqinlashuv jarayonlari uzoq vaqt davomida Markaziy Osiyoning ayrim davlatlari uchun murakkab va nozik bo‘lgan chegara masalalarini tartibga solishda muhim rol o‘ynadi.
Xususan, mintaqadagi barcha mamlakatlar bilan chegaradosh bo‘lgan O‘zbekiston Qozog‘iston bilan chegara masalasida to‘liq kelishib oldi, Turkmaniston, Tojikiston va Qirg‘iziston bilan chegaralarini delimitatsiya qildi.
Shu bilan birga, viza rejimlari soddalashtirilib, o‘tkazish punktlarining o‘tkazuvchanlik qobiliyati yaxshilanmoqda. Bu fuqarolarning o‘zaro sayohatlarining ko‘payishiga hissa qo‘shmoqda. O‘zbekiston Markaziy Osiyoning Turkmanistondan boshqa barcha mamlakatlari bilan vizasiz sayohat rejimini saqlab qolgan.
Bugun O‘zbekiston va Qozog‘iston fuqarolari ro‘yxatga o‘tmasdan turib, 30 kunlik muddatga o‘zaro sayohat qilish imkoniga egalar. O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida 60 kungacha vizasiz rejim o‘rnatilgan, 2023 yilning 1 sentyabrdan boshlab esa, ikki davlat fuqarolarining o‘zaro sayohatlari uchun (chet el pasportlari o‘rniga) ID-kartalardan foydalanish imkoni yaratildi. O‘z navbatida, Tojikiston va O‘zbekiston fuqarolari viza rasmiylashtirmasdan 30 kungacha mamlakat hududida qolishlari mumkin.
Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasida davlat chegarasi to‘g‘risidagi Bitimning imzolanishi tugab borayotgan oyning muhim voqeasi bo‘ldi. Mohiyatan, ikki mamlakat o‘rtasidagi uzoq vaqtdan beri davom etayotgan kelishmovchiliklar o‘tmishda qoldi va o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi bosqichini boshlab berdi. Bundan tashqari, tomonlar to‘rt yil davomida yopiq bo‘lgan ikkita chegara nazorat-o‘tkazish punktlarining ishini qayta ochib, aviatashuvlarni tiklash to‘g‘risida kelishib oldilar.
Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi chegaralar tutashgan nuqtasi hududi to‘g‘risidagi Bitimning imzolanishi Markaziy Osiyodagi aholi eng zich joylashgan va iqtisodiy faol hududlardan biri – Farg‘ona vodiysini rivojlantirishda ayniqsa muhim ahamiyatga ega. Uning hududida 16,5 mlndan ortiq aholi yoki beshta mamlakat umumiy aholisining 20 foizi istiqomat qiladi. Vodiyda aholi zichligi bir kvadart metrga 200 kishini tashkil etadi, bu Markaziy Osiyo bo‘yicha umumiy ko‘rsatgichdan 12 barobar ko‘pdir.
Chegara masalalarining tartibga solinishi va oldingi cheklovlarning bekor qilinishi savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish, transport o‘zaro bog‘liqligi va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratadi. Chegaradan o‘tish rejimining soddalashtirilishi biznes, transchegaraviy savdoni rivojlantirish hamda savdo migratsiyasi uchun imkoniyatlarni kengaytirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, Bitim qo‘shma infratuzilma loyihalari, jumladan transport yo‘laklarini modernizatsiya qilish, logistika markazlarini tashkil qilish va chegara savdo-sanoat zonalarini rivojlantirish uchun yangi istiqbollarni ochadi. Bu esa, o‘z navbatida, iqtisodiy hayotni faollashtirishga, investitsiyalarning oshishiga va jadal rivojlanayotgan Farg‘ona vodiysi uchun ayniqsa muhim bo‘lgan yangi ish o‘rinlarining yaratilishiga xizmat qiladi.
Shunday qilib, Xo‘janddagi uch tomonlama sammit mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashning mantiqiy davomi bo‘libgina qolmay, butun dunyoga Markaziy Osiyo murakkab masalalarni tinch yo‘l bilan, muloqot va o‘zaro kelishuvlar orqali mustaqil hal qilishga tayyor ekanini ko‘rsatuvchi muhim belgi bo‘ladi.

По его итогам главы государств подпишут Договор о точке стыка государственных границ, что говорит о твердой решимости превратить государственные границы в зону мира, стабильности и совместного развития, способствующую укреплению безопасности и процветания всего региона.
Решение пограничных вопросов между тремя странами, разделяющими Ферганскую долину – это результат многолетней кропотливой работы, искреннего диалога и сотрудничества, основанного на принципах уважения суверенитета, равенства и взаимной выгоды. Оно открывает совершенно новые перспективы для развития всестороннего партнёрства, способствуя укреплению доверия и дружбы между народами трех стран, улучшению качества их жизни.
При этом следует особо отметить, что немаловажную роль в этом процессе сыграла консолидация всего региона, которая по сути заложила основу для урегулирования возникающих вопросов исключительно в духе компромисса и взаимного уважения интересов друг друга.
Многие эксперты сходятся во мнении, что Центральная Азия за довольно короткий промежуток времени полностью перевернула представление о себе в позитивном русле. Еще в недалеком прошлом отношения между странами были переполнены нерешенными проблемами и острыми противоречиями, будь то вопросы границ, либо водопользования.
Сегодня благодаря политической консолидации лидеров стран Центральная Азия превратилась в пространство доверия, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества. Регион стал более устойчивым и стабильным, самостоятельно преодолевая возникающие вызовы и угрозы, вышел на траекторию поступательного развития, трансформируясь в центр экономической и инвестиционной активности.
Важный вклад в процессы регионального сближения внесла проактивная внешняя политика Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, который с первых дней вступления в должность руководителя страны определил в качестве ключевого приоритета внешнеполитической деятельности Узбекистана регион Центральной Азии.
Организованная по инициативе Узбекистана Международная конференция высокого уровня под эгидой ООН «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее» в ноябре 2017 года в г.Самарканде заложила основу для дальнейших действий по выстраиванию принципиально нового формата регионального партнёрства, а также проведения регулярных Консультативных встреч глав государств Центральной Азии (КВГГЦА).
Это, в свою очередь, создало необходимые условия для формирования здорового политического климата в регионе, позволила кардинально улучшить межгосударственные отношения, заложив основы для дальнейшей консолидации Центральной Азии.
Запуск механизма КВГГЦА стал переломным моментом в истории ЦА. Консультативные встречи превратились в ключевую платформу для обсуждения стратегических вопросов и принятия важных решений. В последние годы она трансформировалась в практический механизм развития и укрепления договорно-правовой базы и институциональных основ межгосударственного сотрудничества в Центральной Азии.
Состоялся запуск различных механизмов, включая встречи руководителей внешнеполитических и отраслевых министерств.
На регулярной основе проходят встречи женщин-лидеров, ректоров, учёных, молодёжи, экономические форумы и выставки, целый ряд культурно-гуманитарных мероприятий.
Итогом многолетнего взаимодействия в рамках данного формата стало принятие концептуальных документов, в том числе долгосрочного характера. В частности, в ходе астанинского саммита в августе 2024 г. была принята Концепция развития региональной кооперации «Центральная Азия – 2040», которая закрепила приверженность стран совместному решению актуальных проблем и дальнейшему углублению кооперационных процессов в регионе.
Более того, принятая на том же саммите Дорожная карта по развитию регионального сотрудничества на 2025-2027 годы демонстрирует готовность государств региона к наращиванию активных действий, подчеркивает их стремление к практической реализации достигнутых договоренностей.
Вместе с тем, политическая консолидация и высокий уровень доверия способствовали активному экономическому росту. Начиная с 2016 года совокупный региональный ВВП увеличился на более чем 80%, приблизившись по итогам 2024 года почти к 500 млрд. долларов.
При этом в последние годы страны Центральной Азии вышли за рамки традиционной торговли, наращивая промышленную кооперацию, совместные инвестиционные проекты и производство с высокой добавленной стоимостью. Это ведет к формированию единого регионального рынка, интегрированной транспортной и энергетической системы, а также новых логистических маршрутов.
Кроме того, в регионе создаются приграничные торгово-индустриальные зоны. В двустороннем формате запущены Узбекско-Кыргызский и Узбекско-Таджикский инвестиционные фонды для финансирования крупных совместных проектов.
В рамках этих институтов уже начата реализация проектов кооперации в автомобилестроении, электротехнике, текстильной промышленности, сельском хозяйстве. В совокупности это открывает новые возможности по налаживанию производства импортозамещающей продукции, обеспечению устойчивости промышленной инфраструктуры ЦА.
Иными словами, процессы регионального сближения сыграли решающую роль в урегулировании пограничных вопросов, которые на протяжении долгих лет оставались сложными и чувствительными для отдельных государств Центральной Азии.
В частности, Узбекистан – единственная страна, граничащая со всеми странами региона, полностью согласовал вопрос границ с Казахстаном, делимитировал границы с Туркменистаном, Таджикистаном и Кыргызстаном.
Наряду с этим, упрощаются визовые режимы пребывания и улучшается пропускная способность в пунктах пропуска, что благоприятствует увеличению взаимных поездок граждан. Узбекистан поддерживает безвизовый режим пребывания со всеми странами Центральной Азии, за исключением Туркменистана.
Сегодня граждане Узбекистана и Казахстана имеют возможность совершать взаимные поездки со сроком 30 дней без регистрации. Между Узбекистаном и Кыргызстаном установлен безвизовый режим сроком до 60 дней, а с 1 сентября 2023 г. стало возможным использование ID-карты (вместо заграничных паспортов) для взаимных поездок граждан двух государств. В свою очередь, граждане Таджикистана и Узбекистана могут до 30 дней находиться на территориях стран без оформления визы.
Знаковым событием уходящего месяца стало подписание Договора о государственной границе между Кыргызстаном и Таджикистаном. По сути, многолетний спор двух стран ушел в историю, знаменуя собой начало нового этапа взаимовыгодного сотрудничества. Более того, стороны возобновили работу двух контрольно-пропускных пунктов на границе, которые были закрыты на протяжении четырех лет, а также договорились о восстановлении авиасообщения.
В данном контексте подписание Договора о точке стыка границ между Узбекистаном, Таджикистаном и Кыргызстаном будет иметь особенно важное значение для развития Ферганской долины – одного из самых густонаселенных и экономически активных регионов Центральной Азии. На ее территории проживает свыше 16,5 млн. жителей или 20% от общей численности пяти стран. Плотность населения в долине составляет около 200 человек на кв. км, что в 12 раз больше среднего показателя по ЦА.
Урегулирование пограничных вопросов и снятие прежних ограничений создадут благоприятные условия для углубления торгово-экономического сотрудничества, развития транспортной взаимосвязанности и промышленной кооперации. Ожидается, что упрощение режима пересечения границ положительно скажется на развитии бизнеса, трансграничной торговли и расширении возможностей для трудовой миграции.
Кроме того, соглашение откроет новые перспективы для совместных инфраструктурных проектов, включая модернизацию транспортных коридоров, создание логистических центров и развитие приграничных торгово-индустриальных зон. Это, в свою очередь, будет способствовать активизации экономической жизни, росту инвестиций и созданию новых рабочих мест, что особенно важно для динамично развивающейся Ферганской долины.
Таким образом, трёхсторонний саммит в Худжанде станет не только логическим продолжением курса на укрепление регионального сотрудничества, но и важным сигналом всему миру о том, что Центральная Азия готова самостоятельно решать сложные вопросы мирным путем, через диалог и взаимные договоренности.
3-4 апреля текущего года в Самарканде пройдёт первая в истории встреча на высшем уровне между Европейским союзом и странами Центральной Азии.