Joriy yilning 18 avgust kuni Amerikaning yetakchi “The Diplomat” nashri veb-saytida "Afg‘onistondagi yarashuv jarayonida O‘zbekistonning o‘rni" deb nomlangan tahliliy maqola e’lon qildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
“The Diplomat” jurnali AQShdagi nufuzli ijtimoiy-siyosiy nashrdir. Jurnal o‘zining sahifalarida tashqi siyosat tendensiyalari, globallashuv va geosiyosat, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikning dolzarb masalalari, shuningdek, jahon moliya, biznes va xalqaro savdo bilan bog‘liq dunyodagi voqealar bo‘yicha yetakchi xorijiy ekspertlar baholari va sharhlarini e’lon qiladi. Jurnalning bir oylik o‘quvchilari soni 2 milliondan ziyod.
Material muallifi "Corsair LLC" konsalting kompaniyasi rahbari Jeyms Dyurso bo‘lib, u tashqi siyosat va milliy xavfsizlik bo‘yicha ekspert, 20 yil davomida AQSh flotida tahlilchi bo‘lib xizmat qilgan.
Maqolada ta’kidlanishicha, davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Prezidenti etib saylanishi mintaqaning Afg‘onistonga bo‘lgan qarashlarini o‘zgartirib, Afg‘onistonni Markaziy Osiyoning bir qismi sifatida tan olishga imkon berdi. Muallif ta’kidlaganidek, 2018 yilgi Toshkent deklaratsiyasi Afg‘oniston ichidagi muzokaralarni qo‘llab-quvvatladi va bu Markaziy Osiyo barcha davlatlarining Afg‘oniston muzokaralari jarayonidagi manfaatlarini rasmiy ravishda tasdiqladi.
Jeyms Dyursonning so‘zlariga ko‘ra, noyabr oyi oxiriga qadar Afg‘onistondagi AQSh qo‘shinlari sonining 5 minggacha qisqartirilishi, shuningdek, NATO ishtirokining pasayishiga va qator gumanitar dasturlarning qisqarishiga olib kelishi mumkin. Xorijiy hukumatlar xarajatlarni qisqartirganda, kamaygan tashqi yordam o‘rnini qoplash uchun iqtisodiyotni rivojlantirish, COVID-19 pandemiyasi natijasida yo‘qotilgan iqtisodiy faollikni tiklash va demobilizatsiya qilingan «Tolibon» jangarilarini ish bilan ta’minlash kerak bo‘ladi, deyiladi maqolada.
Sovet qo‘shinlari Afg‘onistondan olib chiqilganidan va tashqi yordam to‘xtatilganidan keyin Najibulloh hukumati ag‘darilgan edi. Ammo bugungi Kobul 1992 yillardagidan farqli ravishda qo‘shnilarining Afg‘onistonni Markaziy Osiyo iqtisodiyotiga integratsiyalashuviga yordam berishiga umid qilishi mumkin. Bu hukumatning ag‘darilishi va fuqarolik urushining oldini olishga imkon beradi, deydi ekspert.
Bunday sharoitda, muallif ta’kidlaganidek, O‘zbekiston eng yaxshi geografik joylashuvga ega va mintaqada katta iqtisodiyotga ega Qozog‘iston bilan hamkorlikda Afg‘onistonning mintaqaviy jarayonlarga qo‘shilishi masalasida yetakchi o‘rinni egallashi uchun zarur bo‘lgan insoniy va tabiiy resurslarga ega.
Birinchidan, mintaqaviy transport integratsiyasi afg‘on yarashuvini tezlashtiradi. Termizning yuk tashish markazi va «Navoiy» xalqaro aeroporti Afg‘oniston uchun “savdo eshigi” bo‘lishi mumkin. Bu Afg‘oniston uchun janubiy yo‘nalishda muqobil ravishda Pokistonning Karachi va Gvadar portlari orqali Eronning Chobahor portiga chiqishni ta’minlaydi. Kobul, shuningdek, eksport transport yo‘laklari bo‘yicha Xitoy va Pokiston bilan muzokaralarda o‘z o‘rnini mustahkamlashi mumkin. Bundan tashqari, O‘zbekistonning avtomobil va temir yo‘l tarmog‘ini modernizatsiya qilishi Kobul bilan Markaziy Osiyo mintaqasi o‘rtasida logistika aloqalarini ta’minlashda ijobiy omil hisoblanadi.
Ikkinchidan, O‘zbekiston afg‘on yoshlariga Termiz shahridagi Ta’lim markazi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan Yevropa Ittifoqi va BMT Taraqqiyot dasturining qo‘shma loyihasini amalga oshirish orqali sifatli bilim olish imkoniyatini taqdim eta oladi. Afg‘oniston fuqarolarining O‘zbekiston hududida kunduzgi ta’lim olish imkoniyati biznesni yuritish bo‘yicha O‘zbekiston tajribasini, mehnat standartlari, moliyaviy shaffoflikni o‘rganishga yordam beradi. Bu amalda aholisi yuqori darajada diversifikatsiyalangan – o‘zaro ishonch va bag‘rikenglik ruhi ustuvor O‘zbekiston qanchalik samarali va tinch yo‘l bilan harakat qilayotganini afg‘onlarga namoyish qilishi mumkin.
Uchinchidan, O‘zbekiston, ehtimol, o‘zining xorijiy va sarmoyadorlarni jalb etishiga imkon bergan keng va chuqur islohotlarining ijobiy tajribasiga asoslanib, toliblar ishtirokidagi Afg‘onistonning yangi hukumati uchun yo‘l ko‘rsatuvchi bo‘lishi kerakdir. “Tolibon” rahbarlari, ehtimol, «g‘alaba» dan keyin qabilalarga yaxshi ish va’da qilgan va Kobul hukumati, NNT yoki parlament delegatsiyalaridan o‘rganadigan narsalari yo‘q deb o‘ylashadi.
O‘zbekiston sarmoyadorlar zo‘ravonlik va korrupsiya bilan tanilgan bozorga kirmasligini tushuntirishi kerak. Masalan, AQSh Geologik xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, Afg‘onistonda urush sharoitida muhim bo‘lgan 1 trillion dollarlik qazilma boyliklari bor.
Tahlilchining ta’kidlashicha, NATO Afg‘onistondan chiqib ketganidan so‘ng, Afg‘oniston ishtirokida mintaqaviy rivojlanishni ta’minlash uchun O‘zbekiston zimmasiga katta mas’uliyat yuklaydi. Bu masala bo‘yicha AQSh, Yevropa Ittifoqi, Yaponiya, Janubiy Koreya va boshqa rivojlangan davlatlar Markaziy Osiyo mintaqasidagi infratuzilma va boshqa loyihalarni moliyalashtirish orqali Toshkentga siyosiy va iqtisodiy jihatdan yordam berishlari shart.
Xususan, Amerika Qo‘shma Shtatlari “S5 + 1” va “AQSh-Afg‘oniston-O‘zbekiston” kabi uch tomonlama muloqot shaklidan nafaqat vaziyatni baholashda, balki qarorlarni qabul qilish uchun ham foydalanishi mumkin. Muallifning fikriga ko‘ra, ushbu platformalar doirasidagi yuqori darajadagi uchrashuvlar amaliy qarorlarni qabul qilishga qaratilgan bo‘lishi kerak. Faqat shu tarzda barcha jalb qilingan tomonlar o‘rtasidagi munosabatlar yanada ravshan va mustahkam bo‘ladi, deydi Jeyms Dyurso.
Material yakunida Jeyms Dyurso Prezident Shavkat Mirziyoyevning quyidagi so‘zlarini keltiradi: " Afg‘oniston xavfsizligi – bu O‘zbekiston xavfsizligi, butun bepoyon Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasi barqarorligi hamda taraqqiyotning garovidir". U O‘zbekiston va mintaqaning boshqa davlatlari Afg‘onistonga global iqtisodiyotga qo‘shilish imkoniyatidan foydalanishda yordam berishga, Afg‘onistonning terrorizm o‘chog‘i, narkotiklar, qurol-yaroq va odamlar savdosi markaziga aylanishiga yo‘l qo‘ymaslikka tayyor ekanliklarini ta’kidlaydi.

18 августа на веб-сайте ведущего американского издания «The Diplomat» размещена аналитическая статья под заголовком «Роль Узбекистана в афганском примирении» («Uzbekistan’s Role in Afghan Reconciliation»), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Журнал «The Diplomat» – авторитетное общественно-политическое издание США. На своих страницах журнал дает оценки и комментарии ведущих зарубежных экспертов по событиям в мире, связанным с внешнеполитическими тенденциями, процессами глобализации и геополитики, актуальными вопросами региональной безопасности и стабильности, а также мировыми финансами, бизнесом и международной торговлей. Ежемесячная читательская аудитория журнала – более 2 миллиона человек.
Автором материала является глава консалтинговой компании «Corsair LLC» Джеймс Дюрсо – эксперт по вопросам внешней политики и национальной безопасности, служил аналитиком в ВМС США в течение 20 лет.
В статье подчеркивается, что избрание Шавката Мирзиёева Президентом Узбекистана изменило характер взглядов региона на Афганистан и привело к признанию ИРА как части Центральной Азии. Как отмечает автор, Ташкентская декларация 2018 года поддержала внутриафганские переговоры, официально закрепив заинтересованность всех государств Центральной Азии во внутриафганском переговорном процессе.
По мнению Джеймса Дюрсо, сокращение количества военнослужащих США в ИРА до менее 5 тысяч к концу ноября, вероятно, приведет также к уменьшению присутствия НАТО и свертыванию ряда гуманитарных программ. По мере сокращения расходов иностранных правительств необходимо будет развивать экономику, чтобы компенсировать снижение объемов зарубежной помощи, вернуть экономическую активность, потерянную в результате пандемии COVID-19, и трудоустроить демобилизованных боевиков «Талибана», отмечается в материале.
В отличие от 1992 года, когда правительство Наджибуллы было свергнуто после ухода советских войск и прекращения иностранной помощи, в настоящее время Кабул может рассчитывать на содействие своих центральноазиатских соседей в интеграции ИРА в региональную экономику, что позволит предотвратить крах правительства и гражданскую войну, считает эксперт.
В этих условиях, как отмечает обозреватель, Узбекистан имеет лучшее географическое местоположение и обладает необходимыми человеческими и природными ресурсами, чтобы занять лидирующее положение в вопросе афганской интеграции в региональные процессы в партнерстве с Казахстаном, который имеет крупнейшую экономику региона.
Во-первых, региональная транспортная интеграция ускорит афганское примирение. Узбекистан может стать для ИРА «воротами торговли» через Карго центр «Термез» и международный аэропорт Навои, что обеспечит Афганистану альтернативы южным транспортным маршрутам через пакистанские порты Карачи
и Гвадар, порт Чабахар в Иране. Кабул также сможет повысить свой вес в переговорах с Китаем и Пакистаном по экспортным транспортным маршрутам. Кроме того, модернизация сети автомобильных и железных дорог Узбекистана является положительным фактором в обеспечении более тесной логистической связности Кабула с регионом ЦА.
Во-вторых, Узбекистан сможет обеспечить доступ афганской молодёжи к качественным знаниям через Образовательный центр в Термезе и реализацию совместного проекта Министерства высшего и среднего специального образования, ЕС и ПРООН. Возможность очного обучения граждан ИРА на территории Узбекистана также способствует изучению узбекского опыта ведения бизнеса, стандартов труда, финансовой прозрачности и др. Не менее важно, что это может на практике продемонстрировать афганцам, как продуктивно и мирно функционирует Узбекистан, население которого сильно диверсифицировано - от глубоко верующих до толерантных слоев общества.
В-третьих, Узбекистан, возможно, должен стать путеводителем для нового правительства Афганистана с участием талибов на основе собственного положительного опыта широких и глубоких реформ, позволивших привлечь иностранных инвесторов. Лидеры «Талибана», вероятно, пообещали племенам хорошую работу после «победы» и считают, что им нечему учиться у правительства Кабула, НПО или делегаций парламентариев.
Им придется объяснить, что инвесторы не войдут на рынок, известный насилием и коррупцией. Например, согласно данным Геологической службы США, у Афганистана имеется полезных ископаемых на сумму 1 трлн. долл., которые бесценны в условиях войны.
Как отмечает аналитик, после ухода НАТО из ИРА на Узбекистан ляжет больше бремени по обеспечению регионального развития с участием Афганистана. В этом деле США, ЕС, Япония, Южная Корея и другие развитые экономики должны гарантировать свою политическую и экономическую поддержку Ташкенту путем финансирования инфраструктурных и иных проектов на пространстве ЦА.
В частности, Соединенные Штаты могут внести свой вклад, используя такие платформы, как «C5+1» и трехсторонний формат сотрудничества «США-Афганистан-Узбекистан» для принятия действенных решений, а не только для «измерения пульса». По мнению автора, заседания высокого уровня в рамках указанных площадок должны быть нацелены на приятие практических решений. Только таким образом отношения между всеми вовлеченными сторонами станут более зримыми и прочными, считает Джеймс Дюрсо.
В заключение публикации, Джеймс Дюрсо, цитирует следующие слова Президента Ш.М.Мирзиёева: «Безопасность Афганистана – это безопасность Узбекистана, залог стабильности и процветания всего обширного региона Центральной и Южной Азии». Он подчеркивает, что Узбекистан и остальные государства региона готовы помочь Афганистану воспользоваться возможностью присоединиться к мировой экономике и не дать ИРА стать неуправляемой «тихой гаванью» для терроризма и центром торговли наркотиками, оружием и людьми.