O'zbekiston: to'g'ridan to'g'ri xorijiy investitsiyalar jadal o’smoqda
1955 yilda tashkil etilgan nemis nashriyoti «OWC Verlag für Außenwirtschaft» 2019 yilning 7 mayida xuddi shu sarlavha ostida maqola chop etdi. Ushbu maqolada O'zbekiston iqtisodiyotiga xorijiy investitsiyalarni jalb etish holati tahlil qilinadi.
Quyida maqolaning nemis tilidan o’zbek tiliga tarjima qilingan asosiy qismlari havola etilmoqda.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, 2019-yilning birinchi choragida O'zbekistonga to'g'ridan to'g'ri jalb qilingan xorijiy investitsiyalar hajmi qariyb 1,2 milliard AQSh dollarini tashkil etdi. Bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan taxminan 90 foiz ko'pdir.
Ayniqsa, O'zbekiston janubi-sharqida joylashgan Qashqadaryo viloyatida investitsiyalar hajmining keskin o'sishi qayd etildi. Sintetik yoqilg'i ishlab chiqarish zavodining qurilishiga, shuningdek neft va gaz konlarini qazish bo'yicha ishlariga 500 million AQSh dollari jalb qilindi. «Xorijiy kompaniyalar O'zbekiston iqtisodiyotining turli sohalariga sarmoya kiritishda tobora ko'proq qiziqish bildirmoqda», - deb ta’kidlaydi O‘zbekiston investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari Shuhrat Vafayev o’z rasmiy bayonotida.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2016-yilning 14-dekabridagi qasamyod marosimi O'zbekiston iqtisodiyotining har tomonlama ochilishi va liberallashtirilishining boshlanishi bo'ldi. Yaqin yillarda iqtisodiyotning o'rtacha 5,5 foizga o'sishi kutilmoqda. Jahon bankining «Biznes yuritish qulayligi» deb nomlangan hisobotiga ko'ra, mamlakatimiz - islohotlarga eng ko'p moyil bo'lgan o'nta mamlakatlar biridir.

7 мая 2019 года немецкое издательство OWC Verlag für Außenwirtschaft, основанное в 1955 году, опубликовало редакционную статью под одноименным названием. В данной статье анализируется состояние привлечения иностранных инвестиций в экономику Узбекистана.
Ниже приводится перевод основных положений статьи с немецкого языка.
Объем прямых иностранных инвестиций, поступивших в Узбекистан в первом квартале 2019 года, составил, по официальным данным, около 1,2 миллиарда долларов. Это примерно на 90 процентов больше, чем за аналогичный период прошлого года.
В Кашкадарьинской области, на юго-востоке Узбекистана, отмечен особенно сильный рост. В связи со строительством завода по производству синтетического топлива и разработкой нефтяных и газовых месторождений были привлечены новые инвестиции на сумму чуть менее 500 млн. долларов США. «Иностранные компании проявляют все больший интерес к инвестированию в различные сектора экономики Узбекистана», - заявил заместитель председателя Государственного комитета по инвестициям Шухрат Вафаев в официальном заявлении.
Иностранные инвестиции поступают в основном в туризм, сельское хозяйство, строительную и нефтегазовую отрасли. Инвесторы приходят в основном из России, Турции, Китая, Казахстана и Южной Кореи.
Инаугурация нового президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в конце 2016 года ознаменовала начало всестороннего открытия и либерализации узбекской экономики. В ближайшие годы ожидается рост экономики в среднем на 5,5 процента. Согласно отчету Всемирного банка «Легкость ведения бизнеса», эта страна входит в десятку стран мира, наиболее склонных к реформам.