Ulardan biri Yunusobod tumani, Shahrisabz va Amir Temur shoh ko‘chalari kesishmasi yonida qurilayotgan Tashkent Central Park majmuasidir. Ushbu investitsiya loyihasi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 5-dekabrdagi qaroriga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Majmua uchta 15 qavatli binodan tashkil topadi. Ularda besh yulduzli mehmonxona, biznes ofislar, konferensiya zali, savdo shoxobchalari, restoranlar bo‘ladi. Atrofda landshaft dizaynli bog‘, yer ostida ikki qavatli avtoturargoh barpo etiladi.
Bugungi kunda binolarning asosi tiklangan. Majmua 2023-yilda qurib bitkazilishi mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari qurilish ishlarini jadallashtirish, kelgusida xizmat turlarini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezident Olmazor ko‘chasida barpo etilayotgan Tashkent city mall majmuasini ham borib ko‘rdi. Bu yerda 29 qavatli mehmonxona, 30 qavatli biznes markazi, 4 qavatli savdo-ko‘ngilochar shoxobchalar binosi bo‘ladi. Ularning qurilishi jadal davom etmoqda va 2023-yilda ishga tushirilishi kutilmoqda.
Shu yerda qurilish tashabbuskorlari va investorlar bilan qisqa muloqot bo‘ldi. Majmua mintaqamizdagi eng yirik savdo markazlaridan biri bo‘lishi, unda va turdosh sohalarda 10 mingta yangi ish o‘rni yaratish mumkinligi, yaratilgan imkoniyatlar kichik va o‘rta biznes rivojiga kuchli sur’at bag‘ishlashi ta’kidlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahar hokimligida barpo etilgan vaziyatlarni boshqarish markazini borib ko‘rdi.
Ushbu markaz aholiga zamonaviy xizmat ko‘rsatish maqsadida tashkil etilgan. 110 milliard so‘m mahalliy byudjet mablag‘i hisobidan 4 qavatli bino qurilgan. 60 ta server, katta hajmli kuzatuv ekrani, kompyuterlar bilan jihozlangan.
Markaz elektr energiyasi, tabiiy gaz, suv va issiqlik ta’minoti, yo‘l, transport, jamoat xavfsizligi kabi 60 dan ortiq soha idoralarining billing tizimi va portallari bilan integratsiya qilingan. Bu orqali mazkur sohalardagi ma’lumotlar, barcha mahalla va ko‘chalaridagi holat geolokatsiya orqali yaqqol ko‘rinib turadi. Tumanlarga biriktirilgan mutaxassislar buni onlayn rejimda kuzatib boradi va zarur paytda tezkor xizmat ko‘rsatadi.
Bundan tashqari, situatsion markaz shahar infratuzilmasini tahlil qilish va rejalashtirish kabi strategik masalalar bilan ham shug‘ullanadi. Masalan, qayerda shifoxona, maktab yo bolalar bog‘chasi qurish, qaysi yo‘l yoki muhandislik tarmog‘ini ta’mirlash zarurligi to‘g‘risida xulosa beradi. Markazda 100 nafarga yaqin malakali mutaxassislar ishlamoqda.
Prezident ushbu markaz tajribasini boshqa hududlarda ham joriy qilishga ko‘rsatma berdi.
Shu yerda Toshkent shahrida mahallabay ishlashni tashkil etish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Mamlakatimizda barcha sohalardagi chora-tadbirlar har bir mahallaning o‘zida tashkil etilmoqda. Toshkent shahrida ham Mahallabay ishlash agentligi boshqarmasi, 579 ta mahallada hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari faoliyat boshladi.
– Bu ikki tizim vakillari, ya’ni hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari mahalladagi islohotchi bo‘ladi. Aholi hayotini yaxshilash, tadbirkorlikni rivojlantirish, yoshlarni kasbga o‘rgatib, ishga joylashtirish masalalarida sizlardan umidimiz katta, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga qayerda qanday sohani rivojlantirish, ishsiz aholini qaysi kasblarga o‘qitish bo‘yicha har bir mahallaning iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish topshirildi.
Joriy yilda Toshkent shahri mahallalarida infratuzilmani yaxshilashga byudjetdan 500 milliard so‘m ajratilishi ma’lum qilindi. Shuningdek, davlat tomonidan mahallalarda biznesni rivojlantirishga 476 milliard so‘m kredit va subsidiyalar beriladi. Ushbu mablag‘lar hokim yordamchilari tavsiyasiga asosan, mahalladagi eng dolzarb bo‘lgan ijtimoiy va kommunal masalalarga hamda tadbirkorlik loyihalariga yo‘naltirilishi aytildi.
Toshkent shahar hokimligiga shu paytgacha birorta investitsiya loyihasi bo‘lmagan 271 ta mahalla uchun loyihalar shakllantirib, ularga investitsiyalarni jalb etish bo‘yicha topshiriq berildi. Yangi sanoat loyihalarini ishga tushirib, shahar eksportini 2 barobarga oshirish mumkinligi qayd etildi.
Mahallalarda qurilishi rejalashtirilgan ijtimoiy inshootlar loyihasi ham ko‘rib chiqildi.
“Hududgazta’minot” aksiyadorlik jamiyati tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, Tabiiy gaz iste’molini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimi natijalari haqida taqdimot ham o‘tkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 20-yanvar kuni davlat mulkini xususiylashtirish bo‘yicha joriy yilda amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
20.01.2022Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-yanvar kuni diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan o‘tkaziladigan “Markaziy Osiyo davlatlari - Xitoy” onlayn sammitida ishtirok etadi.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 января ознакомился с проводимой в городе Ташкенте созидательной работой.
В Юнусабадском районе, на пересечении проспектов Шахрисабз и Амира Темура продолжается строительство многофункционального комплекса Tashkent Central Park. Данный инвестиционный проект реализуется в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 декабря 2018 года.
Комплекс состоит из трех 15-этажных зданий. Здесь расположатся пятизвездочный отель, офисы, конференц-зал, магазины и рестораны. Рядом будут организованы ландшафтный парк и двухэтажный подземный паркинг.
Завершено возведение каркасов зданий. Комплекс планируется сдать в эксплуатацию в 2023 году.
Глава государства поручил ускорить строительные работы и расширить спектр услуг.
Президент также посетил строящийся по улице Алмазар торговый центр Tashkent city mall. Комплекс состоит из 29-этажной гостиницы, 30-этажного бизнес-центра, 4-этажного торгово-развлекательного центра. Их строительство идет полным ходом и, как ожидается, завершится к 2023 году.
Состоялась короткая беседа с инициаторами и инвесторами проекта. Отмечалось, что комплекс станет одним из крупнейших торговых центров в регионе, позволит создать здесь и в смежных сферах 10 тысяч новых рабочих мест, а созданные возможности придадут мощный импульс развитию малого и среднего бизнеса.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил ситуационный центр, созданный в хокимияте Ташкента.
Сооружение предназначено для для оказания современных услуг населению. Четырехэтажное здание построено за счет средств местного бюджета в размере 110 миллиардов сумов, оснащено 60 серверами, широкоформатной видео-стеной и компьютерами.
Центр интегрирован с биллинговыми системами и порталами более 60 ведомств в сферах электроэнергетики, газо-, водо- и теплоснабжения, дорожной, транспортной инфраструктуры и общественной безопасности. Благодаря этому имеется возможность отслеживать с использованием геопозиционирования соответствующую ситуацию во всех кварталах и улицах города. Закрепленные за районами специалисты будут следить за ситуацией в режиме реального времени и оперативно принимать меры реагирования при необходимости.
Ситуационный центр также будет заниматься стратегическими задачами, такими как анализ и планирование городской инфраструктуры. Будут разрабатываться планы размещения больниц, школ или детских садов, ремонта и строительства дорог и инженерных сетей. В центре работает около 100 квалифицированных специалистов.
Президент поручил распространить данный опыт и в других регионах.
Здесь же состоялось совещание по вопросам организации в Ташкенте системы работы в разрезе махаллей.
В нашей стране взят курс на доведение реформ до каждой махалли. Так, в Ташкенте организовано территориальное управление Агентства по работе махаллабай, в 579 махаллях начали деятельность помощники хокимов и лидеры молодежи.
- Представители этих двух систем, то есть помощники хокимов и лидеры молодежи, будут реформаторами в махалле. Мы возлагаем на вас большие надежды в улучшении жизни населения, развитии предпринимательства, обучении и трудоустройстве молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам поручено разработать экономическое обоснование для каждой махалли, предусмотрев в нем направления развития и профессионального обучения безработных.
Определено, что в этом году из бюджета будет выделено 500 миллиардов сумов на улучшение инфраструктуры ташкентских махаллей. Государство также предоставит 476 миллиардов сумов кредитов и субсидий на развитие бизнеса в махаллях. Эти средства будут направлены на решение наиболее актуальных социальных и коммунальных вопросов, а также на проекты предпринимателей по рекомендации помощников хокимов.
Хокимияту города Ташкента поручено разработать проекты для 271 махалли, в которых не запланированы инвестиционные проекты, и привлечь в них инвестиции. Отмечалось, что за счет запуска новых промышленных проектов можно увеличить столичный экспорт в два раза.
В беседе с председателями махаллей, помощниками хокимов и лидерами молодежи глава государства подчеркнул, что главная их задача заключается в повышении эффективности работы, изучении ситуации в каждой семье и оказании всесторонней помощи людям, включенным в «железную», «женскую» и «молодежную тетради», одним словом, в обеспечении интересов человека.
Отмечалось, что лидерам молодежи следует постоянно искать новые возможности и работать над собой, регулярно вносить хокимам районов новые предложения.
Также рассмотрены проекты социальных объектов, которые планируется построить в махаллях.
Состоялась презентация о работе, проделанной акционерным обществом «Худудгазтаминот», результатах внедрения автоматизированной системы учета и контроля потребления природного газа.
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 20 января состоялось видеоселекторное совещание, посвященное предстоящей в текущем году работе в сфере приватизации объектов государственной собственности.