O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva “Ayollar taraqqiyoti va farovonligi global tashabbusi” bo‘yicha sa’y-harakatga chaqiriqning O‘zbekiston tomonidan imzolanishi marosimida ishtirok etdi hamda videomurojaat yo‘lladi.
Ta’kidlash joizki, 2019-yil fevral oyida AQSh prezidenti maslahatchisi I.Tramp “Ayollar taraqqiyoti va farovonligi global tashabbusi” bilan chiqdi. Mazkur tashabbus dunyo bo‘ylab ayollarning iqtisodiy huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan 18 ta yo‘nalishdan iborat bo‘lib, 122 mln. AQSh doll. qiymatidagi byudjetga ega.
Tadbir doirasida O‘zbekistonda xotin-qizlarning salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarishlari uchun barcha shart-sharoitlarni ta’minlash davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgani va bu borada qator ijobiy natijalarga erishilayotgani ta’kidlab o‘tildi.
Imzolangan hujjatning maqsad va tamoyillari mamlakatimizda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish hamda gender tenglikni ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan davlat siyosati bilan hamohang ekanligi qayd etildi.
Bu tashabbus dunyoda gender tenglikni ta’minlash ishiga salmoqli hissa qo‘shadi.
Mazkur hujjat ayollarni mamlakat iqtisodiy hayotida ilgari surish va to‘laqonli, erkin ishtirok etish, iqtisodiy o‘sish, barqarorlik va tinchlik uchun yanada ko‘proq imkoniyatlarni ochishga chorlaydi.
O‘zbekiston esa mazkur yo‘nalishda xalqaro miqyosda manfaatli hamkorlikka tayyor ekanini ma’lum qildi.

Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева приняла участие в церемонии подписания Узбекистаном призыва к действиям в интересах глобального развития и процветания женщин и направила видеообращение.
Следует подчеркнуть, что в феврале 2019 года советник президента США И. Трамп выступила с инициативой в интересах глобального развития и процветания женщин. Данная инициатива включает в себя 18 направлений по расширению экономических прав и возможностей женщин во всем мире и ее собственный бюджет составляет 122 млн. долларов США.
В ходе мероприятия отмечалось, что обеспечение всех условий для полной реализации потенциала женщин в Узбекистане поднято до уровня государственной политики, и в этом плане достигнут ряд положительных результатов.
Подчеркивалось, что цели и принципы подписанного документа соответствуют проводимой в нашей стране государственной политике по защите прав и интересов женщин, повышению их общественно-политической активности и обеспечению гендерного равенства.
Эта инициатива внесет значительный вклад в обеспечение гендерного равенства в мире.
Данный документ призывает к созданию более широких возможностей для продвижения женщин, их полного и свободного участия в экономической жизни страны, а также для стабильности и мира.
Узбекистан выразил готовность к взаимовыгодному сотрудничеству в этом направлении на международном уровне.