Prezident Shavkat Mirziyoyev bu yerga tashrif buyurib, Islom Karimov haykali poyiga gulchambar qo‘ydi.
Oliy Majlis palatalari, Prezident Administratsiyasi va hukumat vakillari, ilm-fan va madaniyat namoyandalari, ziyolilar ham Birinchi Prezidentimiz xotirasiga hurmat ko‘rsatdi.
El fidoyilarini unutmaslik, yaxshi ishlarini eslash va qadrlash millatning millatligini ko‘rsatadigan jihat. Bu keyingi avlodlar uchun ham ibrat, ham fazilatdir.
Marosimda ana shunday ehtirom namoyon bo‘ldi. Qur’on oyatlari o‘qilib, duo qilindi. Birinchi Prezidentimizning mamlakatimiz manfaati yo‘lidagi tarixiy ishlari, olijanob xislatlari yodga olindi.
Davlatimiz rahbari majmuada Islom Karimov muzeyini tashkil etish ishlarining borishi bilan tanishdi.
Islom Karimovning Samarqand va Qarshi shaharlaridagi haykallari poyiga ham gullar qo‘yildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘izistonga davlat tashrifini yakunlab, Toshkentga qaytib keldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlar iqtisodiyoti, aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida Andijon viloyatiga jo‘nab ketdi.

Комплекс посетил Президент Шавкат Мирзиёев. Он возложил цветы к подножию памятника Исламу Каримову.
Память Первого Президента нашей страны почтили также представители палат Олий Мажлиса, Администрации Президента и правительства, деятели науки и культуры, интеллигенция.
Беречь память о самоотверженных сынах народа, чтить их добрые дела – наши национальные ценности. Они служат примером и ориентиром для будущих поколений.
Воплощением такого высокого уважения стала и сегодняшняя церемония. Были прочитаны аяты из Корана, произнесены дуа. Говорилось об исторических заслугах Первого Президента во благо и в интересах нашего народа, его благородных человеческих качествах.
Глава государства ознакомился с ходом работ по созданию музея Ислама Каримова в комплексе.
Церемонии возложения цветов к памятникам Ислама Каримова прошли также в городах Самарканде и Карши.
Завершив свой государственный визит в Кыргызстан, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вернулся в Ташкент.
27.01.2023Следующее
Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с проводимой в регионах работой по развитию экономики и повышению благосостояния населения отбыл в Андижанскую область.