Prezident Shavkat Mirziyoyev “Bukhara Cotton Textile” korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Bugungi kunda mazkur klaster paxta yetishtirishdan tortib uni chuqur qayta ishlashgacha bo‘lgan barcha texnologik jarayonlarni yaxshi o‘zlashtirgan. Xususan, Romitan tumanidagi 8 ming gektar maydonda paxta yetishtirilsa, uning tolasidan ip yigirish, kalavani bo‘yash, mato to‘qish va kiyim tikish yo‘lga qo‘yilgan.
“Bukhara Cotton Textile” korxonasi ushbu ishlab chiqarish zanjirining oxirgi xalqasi hisoblanadi. Uni tashkil etish uchun 65 million AQSh dollaridan ziyod investitsiya yo‘naltirilgan.
Yana bir muhim jihati shundaki, ushbu korxona ilgari qarovsiz bo‘lib qolgan sobiq to‘qimachilik kombinati o‘rnida paydo bo‘ldi. Bu yerda bitta eski bino kapital rekonstruksiya qilinib, 19 ta yangi bino va inshootlar barpo etildi. Germaniya, AQSh, Belgiya va Fransiyadagi ilg‘or texnologik liniyalar, asbob-uskuna va dastgohlar bilan jihozlandi.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini, mahsulotlar sifatini ko‘zdan kechirdi.
- Jinsi matolar va mahsulotlar chiqarish bo‘yicha eng ilg‘or davlatlar bilan raqobat qilish mumkin. Chunki yerimiz, suvimiz, paxtamiz o‘zimizniki. Ishlayman degan yoshlarimiz ko‘p. Tannarxni yana pasaytirsa bo‘ladi. Lekin sifati xalqaro darajada bo‘lsa, dunyoda albatta o‘z o‘rnini topadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mazkur to‘qimachilik korxonasida 1500 nafar, klaster bilan qo‘shib hisoblaganda 6000 nafar xodim faoliyat yuritmoqda.
“Bukhara Cotton Textile” korxonasida dastlab 8450 tonna kalava ip yigiriladi. Keyingi bosqichda esa 15 million pogonometr jinsi matolar to‘qiladi. Uchinchi-to‘rtinchi pog‘onalarda qo‘shimcha qiymatga ega tayyor mahsulotga aylantiriladi.
Buning iqtisodiy samaradorligi shundaki, dunyo bozorida 1 kilogramm tola qiymati xomashyo sifatida 1,5 dollar bo‘lsa, tayyor kiyim qilib sotilganda kamida 25 dollarga aylanadi.
Korxona o‘zining «B Jeans» brendiga ega. Bu yerda yiliga o‘rtacha 12,5 million dona “denim klassik” va “denim stretch” shimlari ishlab chiqarilmoqda. Yurtimizda ularning xaridori ko‘payib boryapti. 2020 yilda Buxoro, Toshkent, Samarqand va Namangan shaharlarida savdo do‘konlari ishga tushirildi.
Kelgusida mamlakatimiz bo‘yicha 50 ta ana shunday do‘kon ochish mo‘ljallangan.
Eng asosiy maqsad esa tashqi bozorda o‘rin egallash. 2020-yilda 8,2 million dollarlik mahsulot eksport qilingan. Lekin bu birinchi qadamlar. Mamlakatimiz elchixonalari ko‘magida chet ellarda savdo nuqtalari tashkil etish rejalashtirilgan. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, bu orqali yiliga o‘rtacha 50-60 million dollar miqdorida valyuta tushumiga erishish mumkin.
“Bukhara Cotton Textile” korxonasida ishlab chiqarilayotgan jinsi matolari rangining tabiiyligi bilan ham ichki va tashqi bozorda ustunlikka ega. Buning uchun chet eldan indigofera o‘simligi urug‘i olib kelinib, 80 gektar maydonda yetishtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari mahsulotlar turini ko‘paytirish, dunyoga mashhur brendlar bilan hamkorlikda kiyimlar ishlab chiqarish zarurligini ta’kidladi.
Shu yerda 2021-2022-yillarga mo‘ljallangan Buxoro viloyatida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari, yoshlar bandligini ta’minlash rejalari taqdimoti o‘tkazildi.
- Xalq ichida yurib, har bir yoshning muammosini eshitib, nazoratga olib, oxir oqibat hal etib bersak, vaziyat o‘zgaradi. Yoshlar ishlari agentligining asosiy vazifasi shu bo‘lishi kerak, - dedi Prezident.
Yoshlarni kasbga yo‘naltirish, tadbirkorlikka o‘qitish, biznesi va hunarmandchiligini ochishga ko‘maklashib, bandligini oshirish choralari muhokama qilindi.

«BCT Cluster» в Бухарской области – один из первых в стране. Он организован в соответствии с постановлением главы государства от 19 мая 2017 года.
Сегодня этот кластер хорошо освоил все технологические процессы от заготовки хлопка до его глубокой переработки. В частности, налажено выращивание хлопчатника на 8 тысячах гектарах земли в Ромитанском районе, затем на предприятиях кластера прядут волокно, красят пряжу, производят ткани и готовую одежду.
Предприятие «Bukhara Cotton Textile» – последнее звено в этой цепочке. В его создание вложено более 65 миллионов долларов.
Еще один важный аспект – это предприятие организовано на базе заброшенной текстильной фабрики. Здесь полностью реконструировано одно старое здание и возведено 19 новых блоков и сооружений. Установлены передовые технологические линии, оборудование и станки из Германии, США, Бельгии и Франции.
Президент ознакомился с технологическим процессом на предприятии, качеством продукции.
– По джинсам можно конкурировать со странами-лидерами в этой сфере. Потому что земля, вода, хлопок у нас свое. У нас много молодежи, готовой работать. Есть возможность снижать себестоимость. Если и качество будет на международном уровне, продукция обязательно найдет свое место в мире, – отметил Шавкат Мирзиёев.
На текстильном предприятии трудятся 1,5 тысячи человек, а в целом кластер обеспечил работой 6 тысяч человек.
«Bukhara Cotton Textile» первоначально будет производить 8 450 тонн пряжи. На следующем этапе будет налажен выпуск 15 миллионов погонных метров джинсовой ткани. На третьей и четвертой стадиях из нее будут производить готовую продукцию с добавленной стоимостью.
У предприятия есть собственный бренд «B Jeans». За год под ним производится в среднем 12,5 миллиона пар штанов «деним классик» и «деним стретч». Растет число заказчиков этой продукции. В 2020 году магазины предприятия открылись в Бухаре, Ташкенте, Самарканде и Намангане. В будущем планируется открыть 50 таких точек по всей стране.
Экономический эффект можно выразить тем, что если на мировом рынке хлопковое волокно стоит 1,5 доллара за килограмм, то готовая продукция из нее будет стоить минимум 25 долларов.
Основная цель – закрепиться на зарубежных рынках. В 2020 году было экспортировано продукции на 8,2 миллиона долларов. Но это первые шаги. При поддержке посольств нашей страны планируется открытие торговых точек в иностранных государствах. По предварительным оценкам, это позволит получать в среднем 50-60 миллионов долларов США валютной выручки в год.
Джинсовые ткани, производимые в «Bukhara Cotton Textile», имеют преимущество на внутреннем и внешнем рынках благодаря своему естественному цвету. Для производства краски из-за рубежа завезены семена растения индигоферы, которое выращивается на 80 гектарах.
Глава государства отметил необходимость расширения ассортимента, выпуска одежды в сотрудничестве со всемирно известными брендами.
Здесь же состоялась презентация инвестиционных проектов, которые будут реализованы в Бухарской области в 2021-2022 годах, а также планы по обеспечению занятости молодежи.
– Если работать среди народа, прислушиваться к проблемам каждого молодого человека, затем контролировать их решение и, наконец, устранять барьеры – ситуация изменится кардинальным образом. Это должно стать основной задачей Агентства по делам молодежи, – подчеркнул Президент.
Обсуждены меры профессиональной ориентации молодежи, обучения предпринимательству, содействия их бизнесу и ремесленнической деятельности, повышения занятости.
Когда Президент Шавкат Мирзиёев в первый раз посещал предприятие «Бухоро Варнет» в 2019 году, работа здесь только начиналась. Сегодня оно превращается в современный агропромышленный комплекс.