O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning samarali muzokaralaridan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plami qabul qilindi.
Davlat rahbarlari Qo‘shma bayonot imzoladilar. Unda asosiy kelishuvlar qayd etilgan, har tomonlama strategik sheriklikning bugungi holati va uni mustahkamlash istiqbollari aks etgan.
Shuningdek, oliy darajadagi tashrif doirasida 15 ta hujjat imzolandi. Shu jumladan:
– “Yashil” taraqqiyot sohasidagi investitsiyaviy hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– Raqamli iqtisodiyot sohasidagi investitsiyaviy hamkorlikni mustahkamlash to‘g‘risida memorandum;
– Foydali qazilmalarni o‘zlashtirish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– Korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– Qurilish sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– 2022-2025-yillarda madaniy almashinuv dasturi;
– Milliy axborot agentliklari o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Samarqand viloyati va Shandun provinsiyasi o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risida bitim;
– Toshkent viloyati va Chunsin megapolisi o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risida bitim;
– Buxoro viloyati va Yunnan provinsiyasi o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risida bitim;
– Buxoro va Kunmin shaharlari o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risida bitim.
Shuningdek, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikka doir umumiy qiymati 15 milliard dollarlik kelishuvlarga erishildi va bitimlar imzolandi.
15-sentabr kuni Samarqanddagi “Buyuk ipak yo‘li” xalqaro turizm markazining Kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
15.09.2022Keyingisi
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinga O‘zbekiston Respublikasining oliy davlat mukofoti – «Oliy Darajali Do‘stlik» ordenini tantanali ravishda topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.

По итогам плодотворных переговоров между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином принят солидный пакет двусторонних документов.
Главы государств подписали Совместное заявление, в котором закреплены основные договорённости, отражена оценка состояния и перспектив укрепления всестороннего стратегического партнерства двух стран.
В рамках визита на высшем уровне также подписаны 15 документов, в числе которых:
– Меморандум об инвестиционном сотрудничестве в области «зелёного» развития;
– Меморандум об укреплении инвестиционного сотрудничества в сфере цифровой экономики;
– Меморандум о сотрудничестве в сфере освоения полезных ископаемых;
– Меморандум о сотрудничестве в сфере предупреждения и противодействия коррупции;
– Меморандум о сотрудничестве в области строительства;
– Программа культурного обмена на 2022-2025 годы;
– Соглашение о сотрудничестве между национальными информационными агентствами;
– Соглашение об установлении партнерских отношений между Cамаркандской областью и провинцией Шаньдун;
– Соглашение об установлении партнерских отношений между Ташкентской областью и мегаполисом Чунцином;
– Соглашение об установлении партнерских отношений между Бухарской областью и провинцией Юньнань;
– Соглашение об установлении партнерских отношений между городами Бухарой и Куньмином.
Также достигнуты договоренности и подписаны соглашения в сфере торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества на сумму 15 миллиардов долларов.
15 сентября в Конгресс-центре международного туристического центра «Великий шелковый путь» в Самарканде состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.