Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 30-dekabr kuni ma’muriy islohotlarni amalga oshirish, Hukumat tarkibi va ish tizimini o‘zgartirish masalalari, mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha 2023 yildagi eng muhim vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilish avvalida ma’muriy islohotlardan kelib chiqib, Prezident farmon va qarorlariga muvofiq, lavozimlarga yangi tayinlangan Bosh vazir o‘rinbosarlari va vazirlar e’lon qilindi. Ular mutasaddi bo‘lgan sohalardagi dolzarb masalalar, xalqimiz oldidagi mas’uliyat va javobgarligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yil murakkab bo‘lganiga qaramay, iqtisodiyotda ijobiy natijalarga erishilgani qayd etildi. Xususan, joriy yilda yalpi ichki mahsulot hajmi 5 foizdan yuqori sur’atda oshgan. Eksport hajmi 14 foiz o‘sib, 19 milliard dollarni tashkil etgan. Iqtisodiyotga 8 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar kirib kelgan.
Ijtimoiy sohada aholi bandligini oshirish va turmush darajasini yaxshilash maqsadi ustuvor bo‘lib qolmoqda. Bu yil tariximizda ilk bor pensiya va ijtimoiy nafaqalar miqdori minimal iste’mol xarajatlaridan kam bo‘lmagan darajaga chiqdi. Mahallalar infratuzilmasini yaxshilash, aholini uzoq yillar qiynab kelgan masalalarni hal qilishga katta mablag‘lar yo‘naltirildi. 2 milliondan ortiq kam ta’minlangan oilalarga ijtimoiy yordam berilmoqda. Hududlarda ta’lim va tibbiyot maskanlari, ichimlik suvi tarmoqlari, yo‘llar qurilmoqda.
Yig‘ilishda kelgusi yilda ham iqtisodiyotning barqaror o‘sishini ta’minlash bo‘yicha vazifalar muhokama qilindi. Xususan, sanoatda 5 foizdan, qishloq xo‘jaligida 3 foizdan va xizmatlar sohasida 14 foizdan ziyod o‘sishga erishish maqsadi belgilandi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligiga biznes uchun sharoitlarni yaxshilash hamda soliq bazasini kengaytirish, aholining xarid qobiliyatini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga yirik tarmoqlarda natijadorlikni oshirish, sanoat bormagan tumanlar salohiyatini o‘rganib, ularning “o‘sish nuqtalari”ni ishga solish vazifalari qo‘yildi. Iqtisodiyotni faqat investitsiya va eksport oldinga tortishi, kelgusi yil eksport hajmini 23 milliard dollardan oshirish zarurligi ta’kidlandi. Umumiy qiymati 8 milliard dollarlik 300 dan ziyod loyiha ishga tushirilishi va yana 40 ta yangi yirik loyiha boshlanishi qayd etildi.
Transport sohasida yo‘lovchi tashish xizmatlarini yaxshilash, barcha yo‘llarning raqamli xaritasini ishlab chiqish, yo‘llarda servisni ko‘paytirish choralari belgilandi.
Shuningdek, ta’lim sifatini oshirish, ilm-fan, turizm, madaniyat va sportni rivojlantirish masalalariga ham e’tibor qaratildi. Sog‘liqni saqlash va farmatsevtikada korrupsiyani yo‘q qilish, davlat qaramog‘iga muhtoj bemorlar bilan tizimli ishlash zarurligi ta’kidlandi.
– Vazirlar izlanishi, butun tizimi bilan amalda o‘zgarish qilishi kerak. Hammamiz oddiy va fidoyi bo‘lib, xalqni sevib, qattiq mehnat qilishimiz zarur. Pirovard maqsadimiz – xalqimizni rozi qilish, – dedi Prezident.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda joriy yilda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar ko‘rsatib o‘tilib, tegishli chora-tadbirlar belgilandi.
29.12.2022Keyingisi
29-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 30 декабря состоялось совещание, посвященное вопросам реализации административной реформы, изменения структуры и системы работы Правительства, важнейшим задачам социально-экономического развития страны в 2023 году.
В начале совещания объявлено о произведенных в соответствии с указами и постановлениями Президента новых назначениях на должности заместителя Премьер-министра и министров. Перед ними обозначены требующие решения актуальные вопросы в подведомственных сферах и отраслях, а также их ответственность перед народом.
Подчеркнуто, что несмотря на сложный год, в экономике были достигнуты положительные результаты. В частности, объем валового внутреннего продукта в этом году увеличился более чем на 5 процентов. Объем экспорта увеличился на 14 процентов и составил 19 миллиардов долларов. В экономику привлечено 8 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций.
В социальной сфере приоритетными остаются цели увеличения занятости и повышения уровня жизни населения. В этом году впервые в нашей истории размер пенсий и социальных пособий достиг уровня не ниже минимальных потребительских расходов. Значительные средства были направлены на улучшение инфраструктуры махаллей и решение проблем, которые долгие годы беспокоили население. Социальная помощь оказывается более чем 2 миллионам малообеспеченных семей. В регионах строятся образовательные и медицинские учреждения, сети питьевого водоснабжения, дороги.
На совещании обсуждены задачи по обеспечению стабильного роста экономики в следующем году. В частности, поставлена цель добиться роста промышленного производства более чем на 5 процентов, сельского хозяйства - на 3 процента, сферы услуг - на 14 процентов.
Министерству экономики и финансов даны поручения по улучшению условий ведения бизнеса, расширению базы налогообложения, повышению покупательной способности населения.
Перед Министерством инвестиций, промышленности и торговли поставлена задача повысить производительность труда в крупных отраслях, изучить потенциал неиндустриальных районов и задействованию их «точек роста». Подчеркнуто, что только инвестиции и экспорт способны вести экономику вперед, и необходимо увеличить объем экспорта до более чем 23 миллиардов долларов в следующем году. Отмечено, что будет запущено более 300 проектов общей стоимостью 8 миллиардов долларов, дан старт 40 новым крупным проектам.
В сфере транспорта определены меры по совершенствованию услуг пассажирских перевозок, разработке цифровой карты всех дорог, улучшению сервиса на дорогах.
Отдельное внимание было уделено вопросам повышения качества образования, развития науки, туризма, культуры и спорта. Указано на необходимость искоренения коррупции в сфере здравоохранения и фармацевтики, системной работы с пациентами, нуждающимися в помощи государства.
- Министры должны неустанно работать над собой, изменить себя и всю систему. Нам всем необходимо упорно, самоотверженно трудиться с чувством сопричастности и любви к народу. Наша конечная цель – сделать так, чтобы наш народ был доволен, – сказал Президент.
На совещании, прошедшем в критическом духе, были отмечены недостатки, допущенные в этом году, определены соответствующие меры.
29 декабря состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.