Investitsiya va shaharsozlik loyihalari bilan tanishildi
Toshkent shahrida 2021-2023-yillarda umumiy qiymati 10,7 milliard dollarlik 1390 ta investitsiya loyihasini amalga oshirish va qariyb 98 mingta ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan. Jumladan, joriy yilda jami 4,1 milliard dollar investitsiyalarni o‘zlashtirish belgilangan.
Birinchi chorakda poytaxtda 1,8 trillion so‘mlik 130 ta loyiha ishga tushirildi va 2 mingga yaqin ish o‘rni yaratildi. Jumladan, sanoat yo‘nalishida 55 ta, xizmat ko‘rsatish sohasida 63 ta, uy-joy qurilishida 12 loyiha amalga oshirildi.
Taqdimotda yil yakuniga qadar amalga oshirilishi mo‘ljallangan loyihalar to‘g‘risida ma’lumot berildi. Misol uchun, Mirzo Ulug‘bek tumanida yiliga 110 ming tonna metalldan quyma po‘lat, armatura, ugolnik, shveller kabi qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi korxona tashkil etiladi va 200 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Yil yakuniga qadar qiymati 30 trillion so‘mdan ziyod 847 ta loyihani amalga oshirish va qariyb 36 mingta ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, Toshkent shahrida 2021-2023-yillarda 3 milliard dollarlik  eksport rejalashtirilgan. Joriy yilning o‘zida umumiy qiymati 800 million dollardan ziyod bo‘lgan sanoat mahsulotlari, qariyb 70 million dollarlik meva-sabzavotni eksport qilish kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari rejalashtirilgan ko‘rsatkichlar bilan chegaralanmasdan, qo‘shimcha loyihalarni ko‘paytirish, eksport tarkibini diversifikatsiya qilish va hajmini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Taqdimotda, shuningdek, Andijon shahri yaqinida qurilishi rejalashtirilgan “Yangi Andijon” turar joy massivining bosh rejasi haqida ham ma’lumot berildi.
Andijon - mamlakatimizda aholi eng zich joylashgan shaharlardan. Shaharning o‘zida rivojlanish uchun bo‘sh joy yo‘q.
Umumiy maydoni qariyb 4 ming gektar bo‘lgan yangi shaharning bosh rejasiga ko‘ra, u 1439 gektar turli qurilmalar, ya’ni uy-joy, savdo maskanlari va kichik sanoat zonasi, 1820 gektar yashil hudud, 223 gektarlik xizmat ko‘rsatish hududi va 499 gektar yo‘llardan iborat bo‘ladi.
Eng muhimi, bu massiv aholi uylari bo‘lmagan, qishloq xo‘jaligida foydalanilmaydigan bo‘sh maydonda barpo etiladi. Turar joy massivi qurilishi natijasida 411 ming nafar aholi yashashi mumkin bo‘lgan yangi shaharcha paydo bo‘ladi.
Prezident loyiha bilan tanishib, uy-joylarni puxta va sifatli loyihalashtirish, uni amalga oshirishda mahalliy mutaxassislarning salohiyatidan unumli foydalanish, unda imkon qadar ko‘proq yashil hududlar, bog‘ va xiyobonlar tashkil etilishini, aholining dam olishi va mehnat qilishi uchun qulay sharoitlarni nazarda tutish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 12 апреля ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, которые будут реализованы в городе Ташкенте.
В 2021-2023 годах в Ташкенте планируется реализовать 1390 инвестиционных проектов на сумму 10,7 миллиарда долларов и создать около 98 тысяч рабочих мест. В частности, в текущем году планируется освоить инвестиции на 4,1 миллиард долларов.
В первом квартале в столице было запущено 130 проектов на 1,8 триллиона сумов, создано около 2 тысяч рабочих мест. В частности, реализовано 55 проектов в промышленности, 63 - в сфере услуг и 12 - в жилищном строительстве.
На презентации была представлена информация о проектах, которые планируется реализовать до конца года. Например, в Мирзо-Улугбекском районе будет создано предприятие по производству строительных материалов, таких как литая сталь, арматура, угольники, швеллеры на основе переработки 110 тысячн тонн металла в год, будет создано 200 новых рабочих мест.
До конца года планируется реализовать 847 проектов на сумму более 30 триллионов сумов и создать около 36 тысяч рабочих мест.
Кроме того, предприятия Ташкента планируют экспортировать в 2021-2023 годах продукцию на 3 миллиарда долларов. В нынешнем году ожидается экспорт промышленной продукции на сумму более 800 миллионов долларов и плодоовощной продукции почти на 70 миллионов долларов.
Глава государства дал поручения по формированию дополнительных проектов, не ограничиваясь запланированными показателями, диверсификации структуры экспорта и расширению его номенклатуры.
В ходе презентации главе государства также представили информацию о мастер-плане жилищного массива «Янги Андижон», который планируется построить недалеко от города Андижана.
Андижан - город с одни из самых высоких показателей плотности населения в нашей стране. Возможности для расширения города практически исчерпаны.
Согласно мастер-плану нового города, общая площадь которого составляет около 4000 гектаров, он будет состоять из 1439 гектаров построек, включая жилье, торговые и малую промышленную зону, 1820 гектаров зеленых зон, 223 гектаров социальной и сервисной инфраструктуры, а также 499 гектаров дорог.
Самое главное, этот крупный массив будет возведен на пустующих землях, не используемых в сельском хозяйстве. В результате реализации проекта появится новый город, способный обеспечить проживание 411 тысяч человек.
Президент дал указания по тщательному и качественному выполнению проектных работ, эффективному использованию при его реализации потенциала отечественных специалистов, поручил предусмотреть создание как можно больше зеленых зон, парков и аллей, всех условий для комфортной жизни населения.
14 апреля состоится саммит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Имрана Хана в режиме видеоконференции.
12.04.2021Следующее
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 13 апреля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное исполнению задач по обеспечению занятости и содержательной организации досуга молодежи.