O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-iyun kuni Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha vitse-prezidenti Antonella Bassanini qabul qildi.
Yangi O‘zbekistondagi ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni samarali ilgari surishda O‘zbekiston bilan Jahon banki guruhi o‘rtasidagi keng ko‘lamli strategik hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Antonella Bassanini yuksak lavozimga tayinlangani bilan samimiy qutladi va katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama sheriklik munosabatlarini rivojlantirishda katta yutuqlarga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zbekiston bankning eng yirik benefitsiarlaridan biridir – loyihalar portfeli 3 barobarga kengaydi va bugungi kunda 11 milliard dollardan oshdi. 2026-yilga qadar Sheriklik dasturi 4 milliard dollarlik ustuvor loyihalarni o‘z ichiga olgan.
Jahon banki sog‘liqni saqlash, ta’lim, qishloq xo‘jaligi, bank, energetika, transport, raqamlashtirish va boshqa yo‘nalishlarda amalga oshirilayotgan yangilanishlarga ko‘maklashmoqda.
Iqlim o‘zgarishi va rivojlanish bo‘yicha Mamlakat hisobotini tayyorlash yakunlanmoqda. Bank ishtirokida taraqqiyot institutlari bilan amaliy hamkorlikni muvofiqlashtirish bo‘yicha samarali mexanizm – «Mamlakat platformasi» ishga tushirildi.
Vitse-prezident Antonella Bassani sermahsul hamkorlikning bugungi darajasini yuqori baholadi hamda Jahon banki mamlakatimizdagi ortga qaytmas islohotlar dasturini izchil va har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini tasdiqladi.
2030-yilga qadar muddatga belgilangan maqsadli vazifalarga muvofiq kambag‘allikka qarshi kurashish, qishloqlar va o‘rta shaharlar infratuzilmasini modernizatsiya qilish, xotin-qizlar va yoshlar bandligiga ko‘maklashish, sog‘liqni saqlash va ta’limni isloh qilish loyihalari diqqat markazida turibdi.
«Yashil» energetikani joriy etish, yer islohotini, hududlarni kompleks rivojlantirish va davlat korxonalarini xususiylashtirish dasturlarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Markaziy Osiyoda mintaqaviy infratuzilmaviy loyihalarni ilgari surish masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
2-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Cho‘lponota shahriga tashrif buyurib, Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining ikkinchi sammiti doirasida Yevropa Kengashi Prezidenti Sharl Mishel bilan uchrashuv o‘tkazdi.
02.06.2023Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-iyun kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Koreya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Pak Chin boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 июня принял вице-президента Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Антонеллу Бассани.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления полномасштабного стратегического сотрудничества Узбекистана с Группой Всемирного банка в эффективном продвижении программы социально-экономических реформ в Новом Узбекистане.
В начале встречи глава нашего государства искренне поздравил вице-президента Антонеллу Бассани с назначением на высокий пост и пожелал больших успехов.
С удовлетворением отмечено, что за последние годы достигнут большой прогресс в развитии двусторонних партнерских отношений. Узбекистан является одним из крупнейших бенефициаров Банка – портфель проектов увеличился в три раза
и в настоящее время превышает 11 миллиардов долларов. Текущая Программа партнерства до 2026 года включает приоритетные проекты на 4 миллиарда долларов.
Всемирный банк оказывает поддержку в осуществлении преобразований в сфере здравоохранения, образования, сельского хозяйства, банковского сектора, энергетики, транспорта, цифровизации и других направлениях.
Завершается подготовка Странового отчета по климатическим изменениям и развитию. При участии Банка запущена «Страновая платформа» – эффективный механизм координации практического взаимодействия с институтами развития.
Вице-президент Антонелла Бассани высоко оценила современный уровень плодотворного сотрудничества и подтвердила приверженность Всемирного банка последовательной и всесторонней поддержке программы необратимых реформ в нашей стране.
В фокусе находятся проекты по борьбе с бедностью, модернизации сельской инфраструктуры и средних городов, содействию занятости женщин и молодежи, реформированию здравоохранения и образования в соответствии с целевыми задачами на период до 2030 года.
Особое внимание уделяется внедрению «зеленой» энергетики, реализации земельной реформы, программ комплексного развития регионов и приватизации государственных предприятий.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам продвижения региональных инфраструктурных проектов в Центральной Азии.
По прибытии в город Чолпон-Ату 2 июня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках программы второго саммита лидеров Центральной Азии и Европейского Союза провел встречу с Президентом Европейского Совета Шарлем Мишелем.
02.06.2023Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 июня принял делегацию Республики Корея во главе с министром иностранных дел Пак Чином, находящимся в нашей стране с официальным визитом.