O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Italiyaga rasmiy tashrifining ikkinchi kunida Milan shahrida Lombardiya gubernatori Attilio Fontana bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Italiya shimolida joylashgan Lombardiya mamlakatning aholi soni va maydoni bo‘yicha eng yirik hamda iqtisodiy jihatdan eng rivojlangan hududlaridan biri hisoblanadi. Viloyat respublika YAIMining 22 foizini ta’minlaydi va bu ko‘rsatkich bo‘yicha Yevropa Ittifoqida beshinchi o‘rinni egallaydi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Attilio Fontanani gubernator etib qayta saylangani bilan tabrikladi va ushbu lavozimdagi faoliyatiga muvaffaqiyatlar tiladi.
Kuni kecha Italiya Prezidenti Serjo Mattarella va Bosh vazir Jorja Meloni bilan o‘tgan muzokaralar samarali bo‘lgani mamnuniyat bilan qayd etilib, ular davomida hududlararo aloqalarni rivojlantirish qo‘llab-quvvatlangani ta’kidlandi.
Uchrashuvda, eng avvalo, savdo-iqtisodiy sohadagi o‘zaro manfaatli hamkorlikning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
O‘tgan yilda O‘zbekiston hududlarining Lombardiya bilan tovar ayirboshlash hajmi 83 foizga oshdi. Aprel oyida Milan va Toshkent o‘rtasidagi aviaqatnovlar qayta tiklandi.
Hududning Pietro Fiorentini, Terranova, Danieli, Fin. Opera kabi yetakchi kompaniyalari bilan mustahkam sheriklik aloqalari yo‘lga qo‘yilgan.
O‘zbekiston Prezidenti qo‘shma savdo va investitsiya loyihalari portfelini kengaytirish, Italiyaning ilg‘or texnologiya va bilimlarini O‘zbekiston iqtisodiyoti tarmoqlariga yanada keng jalb qilish muhimligini ta’kidladi.
Lombardiya bilan keng ko‘lamli hamkorlik dasturini tez fursatda tayyorlash, Samarqandda qo‘shma investitsiya forumini o‘tkazish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, tadbirkorlik tashabbuslarini ilgari surish uchun qulay sharoitlar yaratish, tibbiyotda davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish, innovatsiyalarni rivojlantirish, madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish, shu jumladan Madaniyat kunlarini o‘tkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Gubernator Lombardiya ishbilarmon doiralarining O‘zbekistondagi loyiha va tashabbuslari har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotgani uchun Prezidentimizga samimiy minnatdorlik bildirdi. Mamlakatimiz hududlari bilan keng ko‘lamli va o‘zaro manfaatli sheriklikka ko‘maklashishga tayyorligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari Attilio Fontanaga 2026-yilda Lombardiyada bo‘lib o‘tadigan qishki Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rishda muvaffaqiyatlar tiladi.
Rasmiy tashrif bilan Italiyada bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rimdan Milan shahriga keldi.

Президент Узбекистана отметил большой потенциал сотрудничества с регионом Ломбардия
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках мероприятий второго дня официального визита в Италию провел в городе Милане встречу с губернатором Ломбардии Аттилио Фонтаной.
Ломбардия, расположенная на севере Италии, является одним из самых населенных и крупных регионов страны, входит в число самых экономически развитых областей Италии. Она формирует 22 процента всего ВВП страны и по данному показателю занимает пятое место в Европейском Союзе.
В начале встречи глава нашего государства поздравил Аттилио Фонтану с переизбранием на должность губернатора и пожелал успехов в деятельности на этом посту.
С удовлетворением отмечены прошедшие накануне плодотворные переговоры с Президентом Италии Серджо Маттареллой и Премьер-министром Джорджей Мелони, в ходе которых была выражена поддержка развитию межрегиональных контактов.
На встрече были обсуждены практические аспекты взаимовыгодного сотрудничества, в первую очередь в торгово-инвестиционной сфере.
В прошлом году товарооборот регионов Узбекистана с Ломбардией вырос на 83 процента. В апреле возобновлено авиасообщение между Миланом и Ташкентом.
Налажены прочные партнерские связи с ведущими компаниями региона, такими как Pietro Fiorentini, Terranova, Danieli, Fin. Opera и другими.
Президент Узбекистана подчеркнул важность увеличения портфеля совместных торговых и инвестиционных проектов, более широкого привлечения передовых итальянских технологий и знаний в различные отрасли экономики Узбекистана.
Отмечена необходимость скорейшей подготовки полномасштабной Программы сотрудничества с Ломбардией, проведения в Самарканде совместного инвестиционного форума.
Отдельное внимание было уделено вопросам углубления промышленной кооперации, создания благоприятных условий для продвижения бизнес-инициатив, реализации проектов государственно-частного партнерства в области медицины, развития инноваций, расширения культурно-гуманитарных связей, включая проведение взаимных Дней культуры.
Губернатор выразил Президенту нашей страны искреннюю признательность за оказываемую всестороннюю поддержку проектам и инициативам деловых кругов Ломбардии в Узбекистане. Подтвердил готовность всемерно содействовать полномасштабному и взаимовыгодному бизнес-партнерству с регионами нашей страны.
В завершение встречи глава нашего государства пожелал Аттилио Фонтане успехов в подготовке к предстоящей в 2026 году зимней Олимпиаде, которая пройдет в Ломбардии.