Ko‘p qirrali sheriklikni yanada kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari keyingi yillarda Bank bilan munosabatlarda yuksak darajaga erishilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Hamkorlik portfeli 2 milliard dollarga yetdi. Transport, energetika, qishloq xo‘jaligi va kommunal soha, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha muhim loyihalar amalga oshirilmoqda.
Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki prezidenti Szin Litsyun Yangi O‘zbekistondagi ortga qaytmas islohotlar dasturini yuqori baholadi va uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Bank kambag‘allikka qarshi kurashish va eng avvalo qishloq joylarda ish o‘rinlarini yaratish, davlat-xususiy sheriklik va loyihalarni aralash tarzda moliyalashtirish mexanizmlarini joriy qilish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish va boshqa muhim yo‘nalishlarda O‘zbekiston bilan strategik sheriklikni rivojlantirishga intilishi qayd etildi.
Markaziy Osiyo mintaqasida strategik muhim infratuzilma loyihalarini ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Keng ko‘lamli hamkorlik doirasidagi loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish va natijadorligini ta’minlashga qaratilgan yangi o‘rta muddatli Sheriklik dasturi va “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish yuzasidan kelishib olindi.
07.03.2023Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-mart kuni Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi Raisi – Prezident Administratsiyasi rahbari Aqilbek Japarovni qabul qildi.

Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего расширения многопланового партнерства.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил достигнутый в последние годы высокий уровень взаимодействия с Банком.
Портфель сотрудничества увеличился до 2 миллиардов долларов. Реализуются важные проекты в области транспорта, энергетики, здравоохранения, сельского и коммунального хозяйства, поддержки предпринимательства.
Президент Азиатского банка инфраструктурных инвестиций Цзинь Лицюнь высоко оценил и заявил о готовности всемерно поддерживать программу необратимых реформ в Новом Узбекистане.
Подчеркнута приверженность Банка расширению стратегического партнерства с Узбекистаном по таким ключевым направлениям, как борьба с бедностью и создание рабочих мест, прежде всего в сельской местности, развитие солнечной энергетики, внедрение механизмов государственно-частного партнерства и смешанного финансирования проектов, расширение поддержки предпринимательства и другим.
Особое внимание уделено вопросам продвижения стратегически важных инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии.
Достигнута договоренность о разработке новой среднесрочной Программы партнерства и «дорожной карты», нацеленных на ускорение реализации и обеспечение результативности проектов полномасштабного сотрудничества.
07.03.2023Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 марта принял Председателя Кабинета Министров – руководителя Администрации Президента Кыргызстана Акылбека Жапарова.