O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-aprel kuni mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Ozarbayjon Respublikasi Milliy Majlisi raisi Sohiba Gafarovani qabul qildi.
Parlament rahbari O‘zbekiston yetakchisiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda umumiy tarixiy ildizlar, yagona din, mushtarak til, madaniyat, an’ana va qadriyatlar mamlakatlarimiz strategik sherikligining asosi bo‘lib xizmat qilayotgani qayd etildi. Ushbu mustahkam poydevorga tayangan holda keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishda sezilarli natijalarga erishildi.
Hamkorlikning barcha sohalarida – iqtisodiyot, siyosat, parlamentlararo aloqalar, madaniyat va ijtimoiy sohada muvaffaqiyatlarga erishilmoqda. Barcha darajalarda faol muloqotlar, rasmiy delegatsiyalar, biznes va jamoatchilik vakillarining o‘zaro tashriflari davom ettirilmoqda.
Keyingi yillarda, pandemiyaga qaramay, tovar ayirboshlash 4 karra oshdi. Joriy yil boshidan savdo 25 foizga oshdi. Ikki yuzdan ortiq qo‘shma korxona tashkil etilgan.
O‘zbekiston va Ozarbayjon parlamentlari o‘rtasida yaqin va ko‘p qirrali sheriklik yo‘lga qo‘yilgani ham ushbu ijobiy natijalarga xizmat qildi. Buni yanada rivojlantirish uchun ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlarining tizimli va mustahkam aloqalarini mustahkamlash zarur.
Ayni paytda parlamentlar O‘zbekiston va Ozarbayjon xalqlarining bevosita vakillari sifatida “xalq diplomatiyasini” ilgari surish, shu jumladan hududlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, iqtisodiy va gumanitar loyihalarni qo‘llab-quvvatlashda muhim o‘rin tutishlari kerak.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1 aprel kuni yoshlar o‘rtasida ommaviy sportni rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
01.04.2022Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-aprel kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 апреля принял председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сахибу Гафарову, находящуюся в нашей стране с визитом.
Глава парламента поблагодарила лидера Узбекистана за теплый прием, передала искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
В ходе встречи было подчеркнуто, что основой стратегического партнерства наших стран являются общие исторические корни, язык, религия, культура, традиции и ценности. Опираясь на этот крепкий фундамент, в последние годы удалось достичь ощутимых результатов в развитии двустороннего сотрудничества.
Прогресс отмечается во всех сферах взаимодействия – экономика, политика, межпарламентские связи, культура и социальная сфера. Происходят интенсивные контакты, обмены официальными делегациями, представителями бизнеса и общественных кругов на всех уровнях.
За последние годы, несмотря на пандемию, товарооборот вырос в 4 раза. С начала года торговля увеличилась на 25 процентов. Созданы более 200 совместных предприятий.
Данной позитивной динамике способствовало также налаживание тесного и многопланового партнерства между парламентами Узбекистана и Азербайджана. В целях дальнейшего развития взаимодействия необходимо укрепить системное и регулярное сотрудничество законодательных органов двух стран.
При этом, парламенты, как прямые представители узбекского и азербайджанского народов, должны сыграть ключевую роль в продвижении «народной дипломатии», в том числе посредством укрепления связей между регионами Узбекистана и Азербайджана, поддержки экономических и гуманитарных проектов.
Президент Шавкат Мирзиёев 1 апреля провел совещание по мерам развития массового спорта среди молодежи.
01.04.2022Следующее
5 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.