26-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Turkiya yetakchisini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik va katta muvaffaqiyatlar hamda qardosh turk xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi. O‘zbekiston-Turkiya munosabatlari bugungi keng ko‘lamli strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlikdek yuksak darajaga ko‘tarilishida Prezident Rejep Erdog‘anning shaxsiy hissasi alohida qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti Turkiyaning janubi-sharqiy muzofotlarida sodir bo‘lgan vayronkor zilzilalar munosabati bilan yana bir bor dalda so‘zlarini izhor etdi va ularning oqibatlarini bartaraf etishda zarur yordamni ko‘rsatishga tayyorligini tasdiqladi.
Turkiya Prezidenti, o‘z navbatida, eng murakkab pallada ko‘rsatilgan ko‘mak uchun O‘zbekiston Prezidenti va qardosh xalqiga chuqur minnatdorlik bildirdi. Qutqaruvchilar va tibbiyot xodimlarining faoliyati tufayli o‘nlab insonlarning hayoti saqlab qolindi, Hatay muzofotining minglab aholisiga malakali yordam ko‘rsatildi. Bundan tashqari, O‘zbekiston madaniyati va san’ati, ziyolilari va jamoatchilik vakillarining sa’y-harakatlari katta ma’naviy ko‘mak bo‘ldi.
Suhbatda ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi. 2022-yilning noyabr oyida Samarqand shahrida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvda erishilgan kelishuvlarni so‘zsiz amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Bo‘lajak uchrashuvlar rejasi, shu jumladan O‘zbekiston-Turkiya strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yig‘ilishiga hamda Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammiti tadbirlariga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek ochiq, ishonchli va do‘stona ruhda o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning taklifiga binoan 1-2-mart kunlari amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.

26 февраля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Глава нашего государства тепло поздравил лидера Турции с днем рождения, искренне пожелав ему здоровья и больших успехов, а также мира и процветания братскому турецкому народу. Особо отмечен личный вклад Президента Реджепа Эрдогана в достижении современного высокого уровня узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Президентом Узбекистана еще раз выражены слова поддержки и подтверждена готовность оказать необходимую помощь в преодолении последствий разрушительных землетрясений, произошедших в юго-восточных провинциях Турции.
В свою очередь, Президент Турции выразил глубокую признательность Президенту и братскому народу Узбекистана за оказанную поддержку в самый сложный период. Благодаря деятельности спасателей и медицинских работников спасены жизни десятков людей, оказана квалифицированная помощь тысячам жителей провинции Хатай. Кроме того, большую моральную поддержку оказали представители культуры и искусства, интеллигенции и общественности Узбекистана.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества. Подчеркнута важность безусловной реализации договоренностей встречи на высшем уровне, проведённой в ноябре 2022 года в городе Самарканде.
Рассмотрен график предстоящих встреч, в том числе подготовка к очередному заседанию Узбекско-Турецкого Совета стратегического партнерства и мероприятиям неформального саммита Организации тюркских государств.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Турции прошел в традиционно открытой, доверительной и дружественной атмосфере.