30-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda bo‘lib turgan YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi direktori Matteo Mekachchi boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan DIIHB o‘rtasidagi konstruktiv muloqot va samarali sherilikni rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari ikki tomonlama hamkorlik rivojida keyingi yillarda jiddiy oldinga siljishga erishilganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Byuroning keng ko‘lamli missiyasi ilk bor mamlakatimizdagi Prezident va parlament saylovlarini kuzatishda ishtirok etdi.
DIIHBning tavsiyalarini implementatsiya qilishda, shu jumladan O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksini qabul qilish va takomillashtirish doirasida muvaffaqiyatli hamkorlik olib borilgani ta’kidlandi.
Byuro ekspertlari Inson huquqlari bo‘yicha milliy strategiya hamda vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to‘g‘risidagi qonun loyihasini ishlab chiqishga jalb etilgan edi.
O‘zbekiston DIIHB bilan, eng avvalo, inson huquqlari, so‘z, din va e’tiqod erkinligi, gender tenglik, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish, amalga oshirilayotgan demokratik yangilanishlarning huquqiy bazasini ilg‘or xalqaro amaliyot asosida mustahkamlash borasida uzoq muddatli va samarali sheriklikni davom ettirishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan muhim tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha birgalikda ishlash maqsadida may oyida byuroning baholash missiyasi yurtimizga keladi.
YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi direktori Matteo Mekachchi samimiy qabul hamda ochiq va mazmunli suhbat uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Direktor mamlakatimizdagi barcha soha va yo‘nalishlarni qamrab olgan keng ko‘lamli islohotlarni qat’iy qo‘llab-quvvatlab, byuro ularni muvaffaqiyatli amalga oshirishga har tomonlama ko‘maklashishga tayyor ekanini bildirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 30-aprel kuni hududlarda mahalliy sanoatni rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.

30 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял находящуюся в нашей стране делегацию Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ во главе с его директором Маттео Мекаччи.
На встрече были обсуждены актуальные вопросы развития конструктивного диалога и эффективного партнерства Узбекистана с БДИПЧ.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил серьезное продвижение в последние годы двустороннего сотрудничества. Полномасштабная миссия Бюро впервые участвовала в наблюдении за президентскими и парламентскими выборами в республике.
Подчеркнуто успешное взаимодействие в имплементации рекомендаций БДИПЧ, в том числе в рамках принятия и совершенствования Избирательного кодекса Республики Узбекистан.
Эксперты Бюро привлекались к разработке Национальной стратегии по правам человека и законопроекта о свободе совести и религиозных организациях.
Выражена заинтересованность в продолжении долгосрочного и плодотворного партнерства с БДИПЧ, прежде всего в области прав человека, свободы слова, религии и убеждений, гендерного равенства, поддержки молодежи, развития институтов гражданского общества, укрепления правовой базы проводимых демократических преобразований на основе передовой международной практики.
Кроме того, в мае в нашу страну прибудет оценочная миссия Бюро для проведения совместной работы по подготовке к предстоящим важным мероприятиям в Узбекистане.
Директор Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ Маттео Мекаччи выразил главе нашего государства искреннюю признательность за теплый прием, а также открытую и предметную беседу.
Он выразил решительную поддержку реализуемым в стране широкомасштабным реформам, охватывающим все сферы и направления, а также заявил о готовности Бюро оказать всемерное содействие в их успешной реализации.
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 30 апреля состоялось видеоселекторное совещание по мерам развития местной промышленности в регионах.