Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash sammitining barcha ishtirokchilarini samimiy qutlashdan mamnunman.
Uchrashuvimizni yuqori saviyada tashkil etgani uchun Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qosim-Jomart Kemelevich Toqayev nomiga bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Shuningdek, Kengash faoliyati yuzasidan bugun bu yerda bildirilgan baholarni ham ma’qullayman.
O‘tgan davr davomida ushbu tuzilma xavfsizlikni ta’minlash, Osiyoda o‘zaro ishonch va barqaror taraqqiyotni mustahkamlash masalalari yuzasidan keng va ochiq muloqot uchun muhim maydon sifatida o‘zining g‘oyat zarur ekanini ko‘rsatdi.
Forumimizni transformatsiya qilish masalasi bo‘yicha qo‘shma faoliyatda ishtirok etishga tayyorligimizni bildiraman.
Bugun biz xalqaro munosabatlarda noaniqlik tobora ortib, muloqot va ishonchning misli ko‘rilmagan darajada taqchil bo‘lib borayotganiga guvoh bo‘lmoqdamiz. Bularning barchasi ko‘p tomonlama hamkorlik asoslariga putur yetkazmoqda, mojarolarning avj olishiga sabab bo‘lib, global iqtisodiyotda tizimli uzilishlarga olib kelmoqda.
Yuzaga kelgan yangi geosiyosiy voqelik butun Osiyo qit’asi barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Inqirozli holatlar Markaziy Osiyo davlatlariga ham to‘g‘ridan-to‘g‘ri daxl qilmoqda, iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirish bo‘yicha bizning sa’y-harakatlarimizni sekinlashtirmoqda.
Ushbu omillarning umumiy xavfsizlik borasidagi manfaatlarga, taraqqiyot va farovonligimizga ta’siridan kelib chiqib, quyidagi ustuvor yo‘nalishlarga e’tibor qaratishimiz zarur.
Birinchidan. Afg‘onistondagi vaziyat alohida e’tiborni talab etmoqda.
Afsuski, boshqa o‘tkir xalqaro muammolarning yetakchi o‘ringa chiqishi natijasida Afg‘oniston masalasi ikkinchi darajaga tushib qolmoqda. O‘tmishda ushbu davlat amalda xalqaro terrorchilik makoniga aylanib qolgani bilan bog‘liq achchiq tajriba qayta takrorlanishiga aslo yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi.
Afg‘oniston muvaqqat hukumati bilan o‘zaro hamkorlik bo‘yicha umumiy va muvofiqlashtirilgan yondashuvlarni ishlab chiqishimiz zarur. Afg‘on muammosi yuzasidan keng konsensusga erishish va global darajada amaliy chora-tadbirlarni qabul qilish maqsadida Afg‘oniston hukumati bilan tomonlarning o‘z majburiyatlarini bosqichma-bosqich bajarishiga qaratilgan algoritm, ya’ni tartib-qoidani ishlab chiqish va kelishish lozim. Buning uchun yuqori darajada xalqaro muzokaralar olib boradigan guruhni shakllantirish haqidagi tashabbus ifoda etilgan Osiyo mamlakatlarining Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasiga birgalikdagi murojaatida mujassam bo‘lgan imkoniyatlarni ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Ikkinchidan. Biz radikal g‘oyalarning keng xurujiga yanada ko‘proq to‘qnash kelmoqdamiz.
Buzg‘unchi kuchlar targ‘ibot va mafkuraviy ta’sirning yangi usullaridan foydalangan holda, ekstremistik tashkilotlarga yoshlarni faol jalb etmoqda. Shu munosabat bilan yosh avlodni radikalizmdan asrash, ularning kuch-g‘ayrati va azmu shijoatini bunyodkorlik sari yo‘naltirish uchun tizimli hamkorlikni o‘rnatishimiz kerak. O‘g‘il-qizlarimiz o‘z kuchiga ishonishi, adolatli kelajakni qaror toptirishdagi o‘z ishtirokini his etishi, salohiyat va orzu-umidlarini amalda ro‘yobga chiqarish imkoniyatlariga ega bo‘lishi lozim.
Majlisimizning Yoshlar kengashi hamraisi sifatida turli yoshdagi insonlar o‘rtasida bir-birini yaxshiroq tushunishga da’vat etadigan, farzandlarimizning eng dolzarb muammolariga birgalikda yechim izlashga ko‘maklashadigan yangi formatdagi faoliyatni – avlodlar muloqotini yo‘lga qo‘yishni taklif etamiz. Bunday ilk uchrashuvni Yosh yetakchilar forumi doirasida 2023 yil aprel oyida Samarqandda o‘tkazishga tayyormiz.
Uchinchidan. Bugungi uchrashuvimiz kun tartibidagi muhim masala – iqtisodiyotlarimizning global inqirozning kuchayib borayotgan salbiy oqibatlariga moslashuvidan iboratdir.
Bu borada proteksionizmning kuchayishiga, global bozorlarni beqaror qiladigan yangi cheklovlarning joriy etilishiga yo‘l qo‘ymaslik; Osiyo qit’asida o‘zaro bog‘liqlikni birinchi galda ishlab chiqarish-logistika zanjirini, Markaziy Osiyoni Janubiy va Sharqiy Osiyo, shuningdek, Yaqin Sharq bilan samarali bog‘laydigan transport yo‘laklarini yaratish hisobidan kuchaytirish muhimdir.
To‘rtinchidan. Jahon sanoat inqilobining yangi bosqichiga o‘tishning asosi bo‘lgan bilimlar iqtisodiyotini rivojlantirish barqaror taraqqiyotga qarshi qaratilgan tahdidlarning oldini olishga xizmat qiladi.
Innovatsiyalar transferi sohasidagi salohiyatni yanada to‘liq ishga solish, raqamlashtirishni faol rag‘batlantirish, “bulutli” texnologiyalar, sun’iy intellekt, “buyumlar Interneti”ni rivojlantirish maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz. Bu yo‘nalishlarda Osiyo mamlakatlari global darajada yetakchi bo‘lishga birgalikda erishish uchun barcha imkoniyatlarga egadir.
Beshinchidan. Qit’amizning ko‘plab davlatlari iste’mol mahsulotlarining asosiy import qiluvchilari hisoblanadi va oziq-ovqat inqirozining oqibatlarini juda o‘tkir his etmoqda.
Butunjahon oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti hisob-kitoblariga ko‘ra, ochlikdan aziyat chekayotgan sayyoramiz aholisining yarmidan ko‘pi Osiyo qit’asida yashamoqda. Paradoks shundan iboratki, bir vaqtning o‘zida aynan bizning mamlakatlarimiz jahonning yetakchi oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi davlatlari hisoblanadi.
Shu munosabat bilan bugungi kunda quyidagi yo‘nalishlarda yangicha yondashuvlar, ayniqsa, zarurdir. Bular oziq-ovqat ishlab chiqarishning barqaror tizimlarini va uni yetkazib berishning optimal zanjirini shakllantirish, ichki mintaqaviy savdo-sotiqning o‘sishi uchun texnik reglamentlarni uyg‘unlashtirish, Osiyoda oziq-ovqat xavfsizligini monitoring qilish bo‘yicha yaxlit tizim yaratishdan iborat.
Ushbu barcha masalalarni FAO shafeligida kelgusi yili O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan xalqaro konferensiyada muhokama qilishni taklif etaman.
Oltinchidan. Ekologiya va iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq muammolarni hal qilish uchun sa’y-harakatlarimizni birlashtirishni hamda mamlakatlarimizni jadal ko‘kalamzorlashtirish va ekotizimlar bog‘liqligini qo‘llab-quvvatlash masalalari bo‘yicha “Yashil Osiyo” konseptual dasturlari doirasida doimiy ekspert maslahatlashuvlarini yo‘lga qo‘yishni taklif etaman.
Ishonchim komilki, zamonaviy tahdidlarni faqatgina muloqot, bir-birining manfaatlarini hisobga olish, umume’tirof etilgan xalqaro huquq me’yorlariga amal qilish orqali samarali yengib o‘tish mumkin. Aynan shuning uchun ham biz ilgari surgan umumiy xavfsizlik va farovonlik yo‘lida hamjihatlik borasidagi Samarqand tashabbuslarining asosiy maqsadi insoniyat kelajagi uchun befarq bo‘lmagan, tinchlik, totuvlik va birgalikda taraqqiyotga erishish uchun intilayotgan barcha sog‘lom kuchlarni amaliy muloqotga jalb etishga qaratilgandir.
Sammit ishtirokchilari!
Biz Qozog‘istonning Kengashga 2024-yilga qadar raislikni davom ettirish haqidagi istagini qo‘llab-quvvatlaymiz va qozog‘istonlik do‘stlarimizga omadlar tilaymiz.
Ishonchim komil, sheriklik va ishonchni mustahkamlagan holda, umumiy intilishlarimiz bilan biz ezgu maqsadlarga – mamlakatlarimiz tinchligi, barqarorligi va ravnaqini ta’minlashga erishamiz.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev xorijiy delegatsiyalar rahbarlari bilan birga Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashning Ostona sammitiga bag‘ishlangan konsertni tomosha qildi.
12.10.2022Keyingisi
Ostona shahrida 50 ga yaqin a’zo mamlakatlar va kuzatuvchilar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar delegatsiyalari ishtirokida Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashning navbatdagi sammiti boshlandi.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на VI саммите совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии
Искренне рад приветствовать всех участников саммита.
Присоединяюсь к словам признательности в адрес Президента Республики Казахстан уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича Токаева за прекрасную организацию нашей встречи.
Разделяю прозвучавшие сегодня оценки деятельности Совещания.
За прошедший период эта структура показала свою востребованность в качестве важной площадки для широкого и открытого диалога по вопросам обеспечения безопасности, укрепления взаимного доверия и устойчивого развития в Азии.
Выражаем готовность принять участие в совместной работе по вопросу трансформации нашего форума.
Сегодня мы являемся свидетелями беспрецедентного дефицита диалога и доверия, растущей неопределенности в международных отношениях. Все это подрывает основы многостороннего сотрудничества, провоцирует эскалацию конфликтов, ведет к системным сбоям в глобальной экономике.
Новые геополитические реалии негативно сказываются на стабильности всего Азиатского региона. Кризисные явления напрямую затрагивают и государства Центральной Азии, сдерживают наши усилия по углублению экономической интеграции.
С учетом этого в интересах общей безопасности, развития и процветания нам необходимо сосредоточиться на следующих приоритетах.
Первое. Особого внимания требует ситуация в Афганистане.
К сожалению, на фоне других острых международных проблем вопрос афганского урегулирования стал уходить на второй план. Нельзя допустить повторения печального опыта прошлого, когда эта страна фактически превратилась в международный террористический хаб.
Необходимо выработать общие, скоординированные подходы к взаимодействию с временным правительством Афганистана. В целях достижения широкого консенсуса по афганской проблематике и принятия практических мер на глобальном уровне предлагаем рассмотреть возможность совместного обращения стран Азии к Генеральной Ассамблее Организации Объединенных Наций с инициативой о формировании международной переговорной группы высокого уровня для подготовки и согласования с властями Афганистана алгоритма поэтапного выполнения обязательств сторон.
Второе. Мы все больше сталкиваемся с широкой экспансией радикальных идей.
Используя новые методы пропаганды и идеологического воздействия, деструктивные силы активно вовлекают молодежь в экстремистские организации. В этой связи нам нужно наладить системное сотрудничество, чтобы уберечь нашу молодежь от радикализма, направить ее энергию на созидательный путь. Молодые люди должны поверить в себя, почувствовать сопричастность к формированию справедливого будущего, иметь возможность реализовать свой потенциал и надежды.
Как сопредседатели Молодежного совета Совещания предлагаем также запустить новый формат – Диалог поколений, призванный содействовать лучшему взаимопониманию между людьми разного возраста, совместному поиску решений наиболее актуальных проблем молодежи. Готовы провести первую такую встречу в рамках Форума молодежных лидеров в Самарканде в апреле 2023 года.
Третье. Ключевым вопросом повестки сегодняшней встречи является адаптация наших экономик к нарастающим негативным последствиям глобального кризиса.
Здесь важно не допускать усиления протекционизма, а также ввода новых ограничений, которые дестабилизируют глобальные рынки, усиливать взаимосвязанность в Азиатском регионе прежде всего за счет создания производственно-логистических цепочек и транспортных коридоров, эффективно соединяющих Центральную Азию с Южной и Восточной Азией, а также Ближним Востоком.
Четвертое. Преодолению вызовов устойчивому развитию послужит продвижение экономики знаний как основы для перехода на новый этап глобальной промышленной революции.
Считаем целесообразным более полно задействовать потенциал трансфера инноваций, активно стимулировать цифровизацию, развитие «облачных» технологий, искусственного интеллекта, Интернета вещей. По этим направлениям страны Азии имеют все возможности для совместного достижения глобального лидерства.
Пятое. Большинство государств нашего континента являются также основными импортерами продуктов питания и остро ощущают на себе последствия продовольственного кризиса.
По оценкам Всемирной продовольственной организации, около половины населения планеты, страдающего от голода, проживает именно в Азии. Парадокс заключается в том, что одновременно наши страны являются и ведущими мировыми производителями продовольствия.
В этой связи сегодня особенно необходимы новые подходы в таких направлениях, как формирование устойчивых схем производства продовольствия и оптимальных цепочек его доставки, гармонизация технических регламентов для роста внутрирегиональной торговли, создание целостной системы мониторинга продовольственной безопасности в Азии.
Все эти вопросы предлагаем обсудить на Международной конференции под эгидой ФАО, которая пройдет в Узбекистане в следующем году.
Шестое. Для решения проблем экологии и изменения климата предлагаю объединить наши усилия и запустить регулярные экспертные консультации в рамках концептуальной программы «Зеленая Азия» по вопросам интенсивного озеленения наших стран и поддержки уязвимых экосистем.
Убежден, что эффективно преодолевать современные вызовы возможно только путем диалога, учета интересов друг друга и соблюдения общепризнанных норм международного права. Именно поэтому главной целью выдвинутой нами Самаркандской инициативы солидарности во имя общей безопасности и процветания определено вовлечение в конструктивный диалог всех, кому небезразлично будущее человечества, кто стремится к миру, согласию и совместному процветанию.
Участники саммита!
Мы поддерживаем намерение Казахстана продолжить председательство в Совещании до 2024 года и желаем успехов нашим казахстанским партнерам.
Уверен, что общими усилиями, укрепляя партнерство и доверие, мы сможем достичь благородных целей – обеспечить мир, стабильность и процветание наших стран.