O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qo‘shilmaslik harakati Muloqot guruhi sammitidagi nutqi
Hurmatli Ilhom Geydarovich!
Bugungi Muloqot guruhi sammitining barcha ishtirokchilarini chin qalbimdan qutlayman.
Go‘zal va betakror Boku shahrida anjuman qatnashchilariga ko‘rsatilayotgan samimiy mehmondo‘stlik va uchrashuvimizni yuksak darajada tashkil etgani uchun Ozarbayjon Prezidenti hurmatli Ilhom Geydarovich Aliyevga chuqur minnatdorchilik izhor etaman.
Shuni alohida ta’kidlashni istar edimki, Ozarbayjon Yetakchisi raisligi davrida Qo‘shilmaslik harakatining xalqaro maydondagi o‘rni va nufuzi keskin oshdi.
Ushbu muhim platforma doirasida mamlakatlarimizning ko‘p tomonlama hamkorligi yangi bosqichga ko‘tarildi.
Pandemiya davridagi qiyinchiliklarga qaramay, o‘zaro birdamlik va hamjihatligimiz yanada kuchaydi. Tashkilot tarixida birinchi bor parlamentlar va yoshlar qanotlari tashkil etildi.
Bu yutuqlarning barchasi qadrli hamkasbim Ilhom Geydarovichning ulkan sa’y-harakatlari va faol tashabbuskorligi, a’zo davlatlar manfaatlarini ko‘zlab olib borgan amaliy ishlarining yaqqol ifodasidir.
Shu o‘rinda hurmatli Ozarbayjon Prezidentining bugungi murakkab vaziyatga qaramay, mamlakat iqtisodiyotini har tomonlama yuksaltirish, xalqning turmush darajasini oshirish, davlatning xalqaro miqyosdagi obro‘ va nufuzini mustahkamlash borasida salmoqli natijalarga erishayotganini katta mamnuniyat bilan ta’kidlamoqchiman.
Shu bilan birga, hurmatli qardoshimning tarixiy adolat tiklangan hududlarda ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilma va yangi-yangi inshoatlarni barpo etish, aholiga qulay sharoitlar yaratib berishga qaratilgan bunyodkorlik ishlarini alohida qayd etishni istar edim.
Tahlillar ko‘rsatmoqdaki, so‘nggi yillarda insoniyat pandemiyaga qarshi kurashish bilan bir qatorda, iqlim o‘zgarishi, tabiiy ofatlar va texnogen fojialarning ayanchli oqibatlarini ham o‘z boshidan o‘tkazmoqda.
Bu muammolarning ko‘lami tobora kengayib, ular nafaqat ayrim davlatlar, balki butun bir mintaqalarning xavfsizligi va barqaror taraqqiyoti uchun jiddiy xavf solmoqda.
Albatta, bunday qiyin va murakkab sinovlarni faqatgina birgalikda, bir-birimizni yaqindan qo‘llab-quvvatlagan holda yenga olamiz.
Shu ma’noda, O‘zbekiston 2030-yilga qadar mo‘ljallangan Senday hadli dasturining asosiy maqsadlariga erishish bo‘yicha Global platforma faoliyatini yanada kuchaytirish tarafdoridir.
Bu kabi favqulodda holatlar sabablarini chuqur o‘rganish hamda ofat oqibatlarini samarali bartaraf etish maqsadida Qo‘shilmaslik harakatining maxsus monitoring va ilmiy tadqiqot tarmog‘ini tashkil qilishni taklif etaman.
Bu institutni O‘zbekistonda joylashtirishga tayyormiz.
Hurmatli anjuman qatnashchilari!
Pandemiyadan keyingi davrda geosiyosiy va mafkuraviy ziddiyatlar kuchayib, ularning ta’sirida jahonning turli nuqtalarida yangi notinchlik o‘choqlari paydo bo‘layotgani barchamizni jiddiy tashvishga solmoqda.
Bundan tashqari, Yaqin Sharq mintaqasi va Afg‘onistonda uzoq vaqtdan buyon saqlanib qolayotgan nizolarning global yechimi hanuzgacha topilgani yo‘q.
Ayniqsa, so‘nggi paytlarda barcha davlatlarda o‘sib borayotgan terrorizm va ekstremizmning xavf-xatariga qarshi Tashkilot doirasida amaliy aloqalarni kuchaytirish tobora dolzarb tus olayotganini alohida ta’kidlamoqchiman.
Ana shunday tahlikali vaziyatda biz Qo‘shilmaslik harakatini terrorizmning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurashning xalqaro-huquqiy bazasini mustahkamlash bo‘yicha umumiy intilishlarga yetakchilik qilishga chaqiramiz.
Ushbu jarayonda Harakatga a’zo barcha davlatlarning Birlashgan Millatlar Tashkiloti doirasida ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada faollashtirishiga qat’iy ishonamiz.
Shuningdek, bu muammolarni xalqaro miqyosda samarali hal etish va tizimli muvofiqlashtirishda Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ixt́isoslashgan tuzilmalari albatta asosiy rolni bajarishi lozim.
Birlashgan Millatlar Tashkilotini isloh qilish jarayonida, Xavfsizlik Kengashi tarkibida kelgusida Qo‘shilmaslik harakati a’zolarining doimiy o‘rni bo‘lishi kerak.
Shu o‘rinda afg‘on masalasi bo‘yicha algoritmni kelishish uchun BMT huzurida Xalqaro muzokaralar guruhini tuzishga doir O‘zbekiston taklifini qo‘llab-quvvatlaysizlar, deb ishonaman.
Global kun tartibidagi yana bir muhim masala – bu davom etayotgan va yakuni hali ko‘rinmayotgan iqtisodiy inqiroz asoratlarini yumshatishdir.
Barchamiz jahon savdo aloqalari zaiflashuvi, sanoat va logistika zanjirlari uzilishining salbiy ta’sirini yaqindan bevosita his qilayapmiz.
Bundan tashqari, oziq-ovqat mahsulotlari, suv va energetika resurslarining tobora taqchil bo‘lib borayotgani mamlakatlarimiz ijtimoiy-iqtisodiy tizimlari uchun jiddiy sinov bo‘lmoqda.
Ming afsuski, bunday qiyin vaziyatda eng katta og‘irlik va salbiy ta’sir, avvalo, aynan rivojlanayotgan davlatlar zimmasiga tushmoqda.
Shuni ta’kidlamoqchimanki, bugungi sammit kabi nufuzli anjumanlar birinchi navbatda o‘zaro amaliy hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma dasturlar va yirik loyihalarni ilgari surish uchun keng iqtisodiy imkoniyatlar eshigini ochib berishi lozim.
Bu xayrli rejani amalga oshirish maqsadida, Tashkilotimiz sammitlari arafasida Qo‘shilmaslik harakati Iqtisodiy forumini muntazam o‘tkazib borishni taklif etaman.
Ishonchim komilki, bunday muhim tadbirlar innovatsiyalar, zamonaviy bilim va ilg‘or texnologiyalar almashuvini jadallashtirishga, umuman olganda, to‘rtinchi sanoat inqilobi, xususan aqlli iqtisodiyotni rivojlantirish uchun mustahkam poydevor yaratishga xizmat qiladi.
Yana bir muhim masala.
Pandemiyaning salbiy ta’sirini, birinchi galda, o‘sib kelayotgan yoshlarimiz his qilmoqda, desak, ayni haqiqat bo‘ladi.
Ularning sifatli ta’lim va profes-sional bilim olish, tibbiy xizmatlardan foydalanish va sport bilan shug‘ullanish imkoniyatlari keskin kamaymoqda.
Eng yomoni, yosh avlodning kelgusida hayotda o‘z munosib o‘rnini topishiga bo‘lgan ishonchi va qat’iyati susaymoqda.
Shuningdek, minglab yoshlarning ongu tafakkuriga buzg‘unchi va radikal mafkuralar ta’siri ham tobora kuchaymoqda.
Biz o‘tgan yili Toshkent shahrida bu masalalar yechimiga qaratilgan, yoshlar ta’limi va tarbiyasiga bag‘ishlangan ikkinchi global konferensiyani o‘tkazdik.
Bu borada siyosat va rejalarimizni uyg‘unlashtirish, to‘plagan tajriba-larimiz bilan o‘rtoqlashish maqsadida Harakatimiz Yoshlar tarmog‘ining “Cheksiz imkoniyatlar sammiti”ni kelgusi yil jahon sivilizatsiyasi markazlaridan biri bo‘lgan ko‘hna Samarqandda tashkil etish niyatidamiz.
Biz Ozarbayjonlik qardoshlarimizni Tashkilotimizga samarali raisligi va sammitning muvaffaqiyatli o‘tayotgani bilan yana bir bor samimiy tabriklaymiz.
Hech shubhasiz, bugun bildirilgan barcha fikr va mulohazalar, taklif va tashabbuslar xalqlarimizning umumiy ravnaqi va farovonligiga xizmat qiladi.

Уважаемый Ильхам Гейдарович!
Искренне приветствую всех участников сегодняшнего саммита Контактной группы Движения неприсоединения.
Выражаю глубокую признательность Президенту Азербайджана, уважаемому Ильхаму Гейдаровичу Алиеву за оказываемое участникам форума тёплое гостеприимство и прекрасную организацию нашей встречи в неповторимом городе Баку.
Хочу особо отметить, что в период председательства Азербайджана кардинально возросли роль и авторитет Движения неприсоединения на международной арене.
В рамках этой важной платформы многостороннее сотрудничество между нашими странами было поднято на новый уровень.
Несмотря на трудности периода пандемии, ещё больше укрепились наши солидарность и сплочённость. Впервые в истории Организации были созданы её парламентская и молодёжная сети.
Все эти достижения стали возможными благодаря большим усилиям и инициативам моего уважаемого коллеги Ильхама Гейдаровича, его практической деятельности в интересах государств-членов.
В этой связи с большим удовлетворением хочу отметить, что, несмотря на сложную обстановку, под руководством Президента Азербайджана были обеспечены значительные успехи во всестороннем развитии национальной экономики, повышении уровня жизни населения, укреплении авторитета страны на международной арене.
Наряду с этим следует особо подчеркнуть эффективные усилия моего дорогого брата, направленные на воссоздание в регионах страны, где восстановлена историческая справедливость, социально-экономической инфраструктуры, возведение новых объектов, формирование благоприятных условий для населения.
Как показывает анализ, в последние годы человечество, помимо борьбы с пандемией, также сталкивается с губительными последствиями изменения климата, природных бедствий и техногенных катастроф.
Их масштабы растут и представляют серьёзную угрозу безопасности и устойчивому развитию не только отдельных государств, но и целых регионов.
Несомненно, лишь объединившись и поддерживая друг друга, мы сможем преодолеть столь непростые испытания.
В этой связи Узбекистан выступает за дальнейшее усиление нашей деятельности на базе Глобальной платформы по достижению основных целей Сендайской рамочной программы до 2030 года.
В целях глубокого изучения причин возникновения таких чрезвычайных ситуаций и эффективного предотвращения их последствий предлагаем создать специальную Сеть мониторинга и научных исследований Движения неприсоединения. Готовы разместить этот институт в Узбекистане.
В постпандемийный период усилились геополитические и идеологические противоречия, под воздействием которых в разных регионах мира возникают новые очаги нестабильности, что вызывает у всех нас серьёзную обеспокоенность.
Кроме того, до сих пор не найдены глобальные решения конфликтов, сохраняющихся на протяжении долгого времени в регионе Ближнего Востока и Афганистане.
Хочу особенно подчеркнуть возрастающую актуальность расширения практического взаимодействия в рамках Организации в условиях усиливающейся в последнее время во всех странах угрозы терроризма и экстремизма.
Учитывая это, мы призываем Движение неприсоединения возглавить наши общие усилия по укреплению международно-правовой базы борьбы со всеми проявлениями терроризма.
Твёрдо убеждён, что это будет способствовать ещё большей активизации многостороннего сотрудничества всех государств-членов Движения в рамках ООН.
Безусловно, в системной координации и эффективном решении этих проблем на международном уровне основная роль должна принадлежать Организации Объединённых Наций и её специализированным структурам.
В процессе реформирования Организации Объединённых Наций члены Движения неприсоединения должны обрести постоянное место в Совете безопасности.
Надеюсь, что вы также поддержите инициативу Узбекистана о создании при ООН Международной переговорной группы для согласования алгоритма по решению афганского вопроса.
Ещё один важный вопрос глобальной повестки дня – это смягчение последствий продолжающегося экономического кризиса, которому не видно конца.
Все мы непосредственно ощущаем негативное воздействие ослабления мировых торговых связей, нарушения промышленных и логистических цепочек.
Кроме того, серьёзным испытанием для социально-экономических систем наших стран становится усугубляющийся дефицит продовольствия, водных и энергетических ресурсов.
К огромному сожалению, в столь непростой обстановке основная тяжесть этого негативного воздействия ложится именно на развивающиеся государства.
Подчеркну, что такие авторитетные форумы, как сегодняшний саммит, прежде всего должны открывать широкие экономические возможности для развития практического сотрудничества, продвижения региональных совместных программ и крупных проектов.
В этих целях предлагаю регулярно накануне саммитов Движения неприсоединения проводить Экономические форумы нашей Организации.
Уверен, что такие важные мероприятия будут способствовать ускорению обмена инновациями, современными знаниями и передовыми технологиями, в целом созданию прочного фундамента для четвертой промышленной революции, в частности, развития «умной» экономики.
Уважаемые руководители делегаций!
Ещё один актуальный вопрос.
Не будет ошибкой сказать, что отрицательное влияние пандемии прежде всего сказывается на нашем подрастающем поколении.
Резко сокращаются возможности молодёжи для получения качественного образования и профессий, медицинских услуг и занятия спортом.
Особенно тревожит, что у молодого поколения снижается уверенность в том, что в будущем оно сможет занять достойное место в жизни.
Также усиливается влияние деструктивных и радикальных идеологий на сознание тысяч молодых людей.
В прошлом году в Ташкенте мы провели посвящённую решению данных вопросов вторую глобальную конференцию по образованию и воспитанию молодёжи.
С целью гармонизации нашей политики и планов, обмена накопленным опытом мы намерены организовать в следующем году «Саммит безграничных возможностей» Молодёжной сети нашего Движения в одном из центров мировой цивилизации – древнем Самарканде.
Ещё раз искренне поздравляю наших азербайджанских друзей с эффективным председательством в Движении неприсоединения и успешным проведением саммита.
Несомненно, прозвучавшие сегодня мнения, предложения и инициативы послужат процветанию и благополучию наших стран и народов.
Лидеры Узбекистана и Азербайджана подчеркнули важность наращивания практического сотрудничества
По прибытии в город Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
01.03.2023Следующее
Президент Узбекистана выдвинул ряд важных международных инициатив на саммите Движения неприсоединения
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 марта выступил на саммите Контактной группы Движения неприсоединения в городе Баку.