O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy sohalarga oid amaldagi qonun hujjatlarini takomillashtirish bo‘yicha ishchi guruh yig‘ilishi
2020-yilning 17-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy sohalarga oid amaldagi qonun hujjatlarini takomillashtirish bo‘yicha ishchi guruh yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Oliy Majlis Senati a’zolari, Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti, vazirlik va idoralar rahbar xodimlari hamda OAV vakillari ishtirok etdilar.
Ta’kidlanganidek, pandemiya avvalo ijtimoiy-iqtisodiy yo‘nalishlarda  qator muammolarni yuzaga chiqardi. Ularni hal qilish ushbu sohalarning huquqiy negizini tubdan takomillashtirishni nazarda tutadi. Ayniqsa sog‘liqni saqlash tizimi salohiyatini oshirish, tibbiyot xodimlarini har tomonlama qo‘llab quvvatlash, iqtisodiyot tarmoqlarini faolligi va barqarorligini ta’minlash bugungi kunning eng dolzarb masalalaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Shundan kelib chiqib, Oliy Majlisi Senati Kengashi qarori bilan O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy sohaga oid amaldagi qonun hujjatlarini takomillashtirish bo‘yicha ishchi guruh tuzildi. Uning tarkibiga parlament yuqori palatasi a’zolari,  Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti hamda vazirlik va idoralar rahbar xodimlari kiritildi.
Shuningdek, Senat Kengashi qarori bilan O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy sohaga oid qonun hujjatlarini takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi. Unda mahalliy byudjetlarni shakllantirish tizimlarini takomillashtirish, moliya va bank xizmatlarini ko‘rsatishda masofaviy xizmat turlarini rivojlantirish kabi yo‘nalishlarda qonunchilik asoslarini shakllantirish bo‘yicha choralar belgilangan.
Bundan tashqari, tadbirkorlik sub'yektlarining tovarlar sotish va xizmatlar ko‘rsatishdagi fuqarolik-huquqiy munosabatlarini elektron tarzda rasmiylashtirish, elektron shartnomalar tuzish tartib-taomillariga oid normativ-hujjat ishlab chiqish kabi boshqa aniq vazifalar qo‘yildi.
O‘z navbatida ishchi guruh zimmasiga O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy sohaga oid qonun hujjatlarini takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini mas’ul ijrochilarga yetkazilishini, uning o‘z vaqtida va sifatli ijro etilishini ta’minlash yuklatildi.
Shuningdek, ishchi guruh amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni umumlashtirib, har chorakda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Kengashiga axborot kiritib borilishini ta’minlashi ham belgilandi.
Ta’kidlanganidek, mamlakatimizda huquq sohasini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari respublikamizda olib borilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy islohotlar bilan chambarchas bog‘liq. Shu jihatdan qonun hujjatlarining mamlakatimiz taraqqiyotining ustuvor yo‘nalishlariga mos bo‘lishi olib borilayotgan barcha ishlar muvaffaqiyatini ta’minlaydi.

17 сентября 2020 года состоялось заседание рабочей группы по совершенствованию действующего законодательства Республики Узбекистан в социально-экономической сфере. В нем приняли участие члены Сената Олий Мажлиса, руководящие работники Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, министерств и ведомств, представители средств массовой информации.
Отмечалось, что пандемия выявила ряд проблем, прежде всего, в социально-экономической сфере. Для их решения необходимо коренным образом улучшить правовую базу в данной сфере. В частности, повышение потенциала системы здравоохранения, всесторонняя поддержка медицинских работников, обеспечение активности и устойчивости секторов экономики остаются сегодня одними из самых актуальных задач.
Исходя из этого, постановлением Кенгаша Сената Олий Мажлиса создана рабочая группа по совершенствованию действующего законодательства Республики Узбекистан в социально-экономической сфере. В ее состав включены члены верхней палаты парламента, руководящие работники Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, министерств и ведомств.
Постановлением Кенгаша Сената также утвержден план мероприятий по совершенствованию законодательства Республики Узбекистан в социально-экономической сфере. В нем определены меры по формированию законодательных основ в таких направлений, как совершенствование системы формирования местных бюджетов, развитие видов дистанционного оказания финансовых и банковских услуг.
Кроме того, поставлены и другие конкретные задачи, как электронная регистрация гражданско-правовых отношений хозяйствующих субъектов при реализации товаров и оказании услуг субъектами предпринимательства, разработка нормативно-правовых актов о процедуре заключения электронных контрактов.
В свою очередь, на рабочую группу возложена задача обеспечения доведения до ответственных исполнителей плана мероприятий по совершенствованию законодательства Республики Узбекистан в социально-экономической сфере, а также его своевременного и качественного выполнения.
Также определено, что рабочая группа обобщает сведения о проделанной работе и обеспечивает ежеквартальное внесение информации в Кенгаш Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Отмечалось, что основные направления развития правовой сферы в нашей стране тесно связаны с проводимыми в стране социально-экономическими и политическими реформами. С этой точки зрения соответствие законодательства приоритетным направлениям развития страны обеспечит успех всей проводимой работы.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил Президента Республики Чили Мигеля Хуана Себастьяна Пиньеру Эченике с Днем независимости.