Xalqlarimiz o‘rtasidagi azaliy madaniy-tarixiy aloqalar O‘zbekiston-Eron munosabatlarini rivojlantirish uchun mustahkam asos bo‘lib xizmat qilayotgani alohida qayd etildi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston rahbarining Eronga tashrifi ikki tomonlama aloqalarni keng qamrovli hamkorlik darajasiga ko‘tarishga qaratilgan.
Prezidentlar tor doiradagi uchrashuv yakunlarini yuqori baholadilar hamda kuni kecha O‘zbekiston va Erondan 200 nafardan ziyod tadbirkorlar ishtirokida o‘tgan biznes-forum natijalarini olqishladilar.
Ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida konstruktiv muloqot va parlamentlarimiz o‘rtasida yaqin hamkorlik olib borilayotgani ta’kidlandi.
Savdo-iqtisodiy sohada o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi barqaror oshib borayotgani kuzatilmoqda. Mamlakatlarimizning transport-tranzit kommunikatsiyalaridan foydalanishni kengaytirish ishbilarmonlik aloqalarining faollashishi va yuk tashishlarning ortishiga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Innovatsiyalar, sun’iy intellekt, nanotexnologiyalar, kibernetika, texnologiyalar transferi kabi sohalarda tajriba almashish muhimligi qayd etildi.
Hududlararo hamkorlik rivojlanayotgani, jumladan, Buxoro viloyati va Hamadon ustoni, Samarqand va Isfaxon shaharlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatilayotgani qo‘llab-quvvatlandi.
Ikki mamlakat poytaxtlari o‘rtasidagi muntazam aviaqatnovlarning ko‘payishi ishbilarmonlik aloqalari va o‘zaro sayyohlar oqimining ko‘payishiga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada mustahkamlash maqsadida O‘zbekiston Fanlar akademiyasi fondlarida saqlanayotgan qadimgi qo‘lyozmalarni chuqur o‘rganish uchun qo‘shma ilmiy guruh tuzishga kelishib olindi.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlari bir qator qo‘shma “yo‘l xarita”larini tayyorlash va erishilgan kelishuvlarni samarali amalga oshirish mexanizmlarini joriy qilish bo‘yicha topshiriq berdilar.
Tehron shahridagi “Saadobod” majmuasining “Jumhuri” saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiyning tor doiradagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.

Особо подчеркивалось, что основой развития узбекско-иранских отношений выступают древние культурно-исторические связи между нашими народами.
В этой связи визит главы Узбекистана в Иран призван поднять взаимодействие сторон на новый уровень всеобъемлющего сотрудничества.
Президенты высоко оценили итоги встречи в узком формате, а также прошедшего накануне бизнес-форума с участием свыше 200 предпринимателей Узбекистана и Ирана.
Отмечено поддержание конструктивного диалога между министерствами иностранных дел и тесного взаимодействия парламентов двух стран.
В торгово-экономической сфере наблюдается устойчивый рост взаимного товарооборота. Выражена уверенность, что расширение использования транспортно-транзитных коммуникаций сторон будет способствовать активизации деловых контактов и увеличению грузопотока.
Подчеркнута важность обмена опытом в таких сферах, как инновации, искусственный интеллект, нанотехнологии, кибернетика, трансфер технологий.
Выражена поддержка развитию межрегионального сотрудничества, в частности, установлению прямых контактов между Бухарской областью и провинцией Хамадан, а также городами Самарканд и Исфахан.
Выражена уверенность, что увеличение регулярных авиарейсов между столицами двух стран будет способствовать росту деловых контактов и взаимного туристического потока.
В целях дальнейшего углубления культурно-гуманитарного сотрудничества принято решение о создании совместной научной группы для глубокого изучения древних рукописей, хранящихся в фондах Академии наук Узбекистана.
По итогам переговоров главы государств поручили подготовить ряд совместных «дорожных карт» и учредить механизмы эффективной реализации достигнутых договоренностей.