Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev yirik qo‘shma investitsiya va sanoat loyihalarini boshlash bo‘yicha tantanali marosimda ishtirok etdilar.
Loyihalar orasida Navoiy viloyatida kompleks va fosforli mineral o‘g‘itlarini ishlab chiqarishni tashkil etish, Toshkent viloyatida logistika markazini barpo etish, Toshkent shahrida uy-joy va tijorat infratuzilmasini qurish, Qozog‘istonning Qo‘stanoy shahrida avtomobillar va Qarag‘andi viloyatida maishiy texnika ishlab chiqarishni alohida qayd etish mumkin.
Prezidentlar loyihalarga start berib, ular nafaqat o‘zaro savdo hajmini oshirishga xizmat qilishi, balki zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlarini, eng muhimi, minglab yangi ish o‘rinlarini yaratishiga ishonch bildirdilar.
Bugun Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Qasim-Jomart Toqayev qozoq shoiri Abay Qo‘nonboyev merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazma doirasidagi ekspozitsiya bilan tanishdilar.

По завершении переговоров Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев приняли участие в торжественной церемонии запуска крупных совместных инвестиционных проектов.
Среди них – производство комплексных и фосфорных минеральных удобрений в Навоийской области, создание центра логистики в Ташкентской области, возведение жилой и коммерческой инфраструктуры в Ташкенте, выпуск автомобилей в Костанае и бытовой техники в Карагандинской области Казахстана.
Дав старт этим проектам, Президенты выразили уверенность, что эти важные проекты послужат не только увеличению объёмов взаимной торговли, но и запуску современных производственных мощностей, самое главное, созданию тысячи новых рабочих мест.
Сегодня Шавкат Мирзиёев и Касым-Жомарт Токаев посетили экспозицию в рамках выставки, посвященной наследию великого казахского поэта и мыслителя – Абая Кунанбаева.