Poytaxt va Toshkent viloyati tumanlari hududlarini oʻzgartirish masalalari koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-avgust kuni Toshkent shahri va Toshkent viloyatining oʻzaro chegaradosh boʻlgan tumanlari hududlarini oʻzgartirish boʻyicha tayyorlangan loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda yerning hisobini aniq yuritish va undan samarali foydalanish, yerlarni oʻzboshimchalik bilan egallash va noqonuniy qurilishlar qilish holatlarining oldini olish, tuman va shaharlarning maʼmuriy-hududiy chegaralarini toʻgʻri belgilash masalalariga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlari tarkibida tuzilgan ishchi guruh tomonidan bu masalada aniq chora-tadbirlar belgilanib, tizimli ishlar olib borilmoqda. Xususan, poytaxtimiz va Toshkent viloyatining yer maydonlari, ularning oʻzaro chegara hududlarining joylashuvi chuqur tahlil qilinib, takliflar ishlab chiqildi.
Maʼlumki, Toshkent viloyatining 5 ta tumani – Zangiota, Yangiyoʻl, Quyi Chirchiq, Oʻrta Chirchiq va Yuqori Chirchiq tumanlari ayrim mahallalari Toshkent shahrining katta halqa yoʻli ichiga kirib qolgan.
Misol uchun, Toshkent viloyatining Zangiota tumaniga qarashli Xonobod mahallasi poytaxtning Sergeli va Bektemir tumanlari orasida, yoki Toshkent shahriga qarashli Ulugʻbek shaharchasi toʻliq Toshkent viloyatining Qibray tumani hududida joylashgan.
Bundan tashqari, Toshkent viloyati tumanlari va shaharlarining oʻzaro chegara hududlarida ham koʻplab nomutanosibliklar mavjud.
Shu bois, aholiga qulaylik yaratish maqsadida shahardan Toshkent viloyatiga 1010 gektar, viloyatdan poytaxtimizga 8371 gektar yer maydoni oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Taqdimotda ushbu takliflar atroflicha koʻrib chiqildi.
Poytaxtimiz aholisi izchil oʻsib, shahar infratuzilmasi rivojlanib bormoqda. Ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirilib, yangi mavzelar paydo boʻlmoqda. Masalan, birgina Sergeli tumanida oxirgi 3 yilda 460 ta koʻp qavatli uy-joy foydalanishga topshirildi. Shu davrda bu yerga 100 mingdan ziyod aholi koʻchib kelib, jami aholi 276 ming nafardan oshdi. Bular boshqaruvni takomillashtirishni, aholiga qulayliklar yaratishni taqozo etadi.
Davlatimiz rahbari joriy yil 29-may kuni Toshkent shahrida Yangi hayot tumanini tashkil etish masalasiga toʻxtalib oʻtgan edi. Shunga muvofiq, ishchi guruh tomonidan Sergeli tumanidan 1752 gektar, Bektemirdan 267 gektar, Zangiotadan qariyb 328, Quyi Chirchiqdan salkam 129, Yangiyoʻldan 263, Oʻrta Chirchiqdan 1346 gektar ajratib, Yangi hayot tumanini jami 4085 gektarda tashkil etish boʻyicha taklif ishlab chiqildi.
Yangi hayot tumani tashkil etilishi munosabati bilan Toshkent shahri tumanlari chegarasining oʻzgarishi toʻgʻrisida ham taqdimot qilindi. Shuningdek, Yangi hayot tumanida loyihalashtirilayotgan bunyodkorlik ishlari, tumanning maʼmuriy markazini tashkil etishga oid takliflar koʻrib chiqildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev takliflarni maʼqullab, Toshkent shahrining Bosh rejasini qayta koʻrib chiqish, shaharga qoʻshimcha berilayotgan yer maydonlariga uylar, sanoat korxonalari, xizmat koʻrsatish va ijtimoiy infratuzilma obyektlarini oqilona joylashtirish, eng asosiysi, aholiga qulay shart-sharoitlarni yaratishga alohida eʼtibor qaratish zarurligini taʼkidladi.
Mutasaddi rahbarlarga yuqoridagi masalalar yuzasidan tegishli meʼyoriy-huquqiy hujjatlar loyihalarini qisqa muddatda tayyorlab, mahalliy kengashlar va Oliy Majlisga koʻrib chiqish uchun kiritish boʻyicha topshiriq berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 5 августа ознакомился с проектами по изменению территориального устройства сопредельных районов города Ташкента и Ташкентской области.
В последние годы уделяется особое внимание вопросам ведения точного учета и эффективного использования земель, предотвращения случаев их самовольного занятия и возведения незаконных построек, правильного определения административно-территориальных границ районов и городов.
Системная работа в этом направлении осуществляется рабочей группой в составе руководителей ответственных министерств и ведомств. В частности, были глубоко проанализированы размер и границы сопредельных районов столицы и Ташкентской области, выработаны предложения по их оптимизации.
Как известно, некоторые махалли 5 районов Ташкентской области – Зангиатинского, Янгиюльского, Куйичирчикского, Уртачирчикского и Юкоричирчикского – находятся внутри Ташкентской кольцевой автомобильной дороги (Большой кольцевой автодороги).
К примеру, махалла Хонобод Зангиатинского района Ташкентской области расположена между Сергелийским и Бектемирским районами столицы, а поселок Улугбек, находящийся в столичном подчинении, расположен в Кибрайском районе Ташкентской области.
Кроме того, имеется множество непропорциональностей вдоль границ сопредельных районов и городов Ташкентской области.
В связи с этим, в целях создания удобства для населения планируется перевести 1010 гектаров столичных земель Ташкентской области и 10196 гектаров областных земель – городу Ташкенту.
На презентации всесторонне рассмотрены соответствующие предложения.
Население столицы растет, инфраструктура города развивается. Ведется огромная созидательная работа, появляются новые массивы. Так, в одном только Сергелийском районе за последние 3 года сдано в эксплуатацию 460 многоквартирных домов. За этот период сюда переехало более 100 тысяч человек, в результате чего общая численность населения района превысила 276 тысяч. Это обуславливает необходимость улучшения муниципального управления, создания удобств для жителей.
Глава нашего государства 29 мая текущего года выдвинул инициативу создать в городе Ташкенте район Янги хаёт (Новая жизнь). В соответствии с этим рабочей группой разработано предложение об образовании Янгихаётского района с площадью в 4086 гектаров за счет 1752 гектаров от территории Сергелийского района, 267 гектаров от Бектемирского, почти 328 – Зангиатинского, около 129 – Куйичирчикского, 263 – Янгиюльского и 1346 гектаров от Уртачирчикского районов.
Представлена информация о предлагаемом изменении границ города Ташкента в связи с организацией Янгихаётского района. Рассмотрены предложения по строительству и благоустройству в новом районе, организации его административного центра.
Президент Шавкат Мирзиёев одобрил предложения и отметил необходимость пересмотра генерального плана столицы, рационального размещения жилья, промышленных предприятий, объектов инфраструктуры и обслуживания на передаваемых городу землях, и, самое главное, созданию благоприятных условий, удобств для населения.
Ответственным руководителям поручено в короткие сроки подготовить проекты нормативно-правовых актов по обсужденным вопросам и внести их на рассмотрение местных кенгашей народных депутатов и Олий Мажлиса.