Prezident Shavkat Mirziyoyev Qarshi shahridagi Davlat xizmatlari markazi va Texnopark faoliyatini ko‘zdan kechirdi.
Davlat xizmatlari markazida 140 turdagi xizmat ko‘rsatish uchun barcha sharoit yaratilgan. Yuqori tezlikda internet, zamonaviy texnikalar fuqarolarga tez, shaffof va qulay davlat xizmatlarini taqdim etishga mo‘ljallangan. Joriy yil fevralda foydalanishga topshirilgan ushbu muassasada shu paytga qadar 300 mingdan ziyod davlat xizmatlari ko‘rsatilgan. Shundan 2 mingga yaqini filiallar orqali, mingga yaqini esa sayyor tarzda amalga oshirildi. Markaz binosida Prezidentning Xalq qabulxonasi va Bosh vazir qabulxonasi ham joylashgan.
Davlatimiz rahbari bu yerdagi sharoitlar bilan tanishib, xizmatlar ko‘lami bilan qiziqdi. Odamlar talabidan kelib chiqib, yangi xizmat turlarini yo‘lga qo‘yish, mahallalar bilan onlayn bog‘lanib, aholiga qulaylik yaratish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Bunday markazlarda ko‘rsatilayotgan xizmatlardan odamlarning xabardorligini oshirib, keng foydalanishga o‘rgatish muhimligini ta’kidladi.
- Davlat xizmatlari markazi orqali odamlar davlatning e’tiborini sezishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, hududlarda Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki filiallari tashkil etilib, soha mutaxassislariga yaxshi sharoitlar yaratilmoqda.
Qarshi shahrida barpo etilgan IT-texnoparkda ham veb-dizaynerlar, dasturchilar va robototexniklar o‘z faoliyatini boshlagan. “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida o‘quv kurslari tashkil etilgani natijasida axborot texnologiyalariga qiziquvchi yoshlarga keng imkoniyat yaratildi. Ilk natijalar ham qo‘lga kiritilmoqda.
Jumladan, eng yaxshi davlat mobil ilovasini ishlab chiqish bo‘yicha O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan “mGovAward” tanlovida qashqadaryolik yoshlardan tuzilgan jamoa g‘olib bo‘ldi. Ular yaratgan chet tillarini masofaviy o‘qitish mobil ilovasini takomillashtirish uchun 500 million so‘m mukofot puli ajratildi.
Prezident ushbu yosh dasturchilarni muvaffaqiyat bilan tabriklab, kelgusi maqsadlarini so‘radi. Ularning loyihani yanada rivojlantirish, yangi dasturiy mahsulotlar ishlab chiqish rejalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
- Har bir hududning o‘ziga xos imkoniyatlari, dolzarb muammolari bor. IT-parklar shulardan kelib chiqib,  dasturiy mahsulotlar yaratishi kerak. Masalan, Qashqadaryoda melioratsiya, kartoshkachilik, uzumchilik og‘ir ahvolda, chorvachilikni, meva-sabzavotchilikni rivojlantirish uchun qulay sharoit bor. Shu sohalarda resurslarni tejash, foydali ish koeffitsentini oshirish uchun innovatsion loyihalar zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Oliy ta’lim muassasalari, ilmiy-tadqiqot institutlari va IT-parklar o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент: Программные продукты необходимо создавать с учетом возможностей и проблем регионов
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью Центра государственных услуг и Технопарка в городе Карши.
В центре созданы все условия для оказания 140 видов госуслуг. Сотрудники центра, введенного в эксплуатацию в феврале этого года, на сегодняшний день оказали более 300 тысяч государственных услуг. Около 2 тысяч из них были предоставлены через филиалы, около тысячи – с выездом на места. В центре также расположены Народная приемная Президента и приемная Премьер-министра.
Глава государства ознакомился с условиями, поинтересовался оказываемыми услугами. Дал указания запустить новые виды услуг с учетом запросов граждан, расширить дистанционное обслуживание для удобства людей. Подчеркнута важность повышения информированности населения о деятельности таких центров, об удобстве их услуг.
- Через Центр государственных услуг люди должны чувствовать внимание государства, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, в регионах создаются филиалы Технологического парка программных продуктов и информационных технологий, в которых создаются образцовые условия для специалистов сферы.
В каршинском IT-технопарке начали свою деятельность веб-дизайнеры, программисты и специалисты по робототехнике. В результате тренингов, организованных в рамках проекта «Миллион программистов», созданы широкие возможности для молодых людей, увлеченных информационными технологиями. Налицо первые результаты.
В частности, команда из кашкадарьинской молодежи выиграла конкурс «mGovAward» среди студентов высших учебных заведений Узбекистана на разработку лучшего мобильного приложения для государственных нужд. Созданное ими мобильное приложение для дистанционного обучения иностранным языкам получило призовые в размере 500 миллионов сумов, которые будут направлены на совершенствование продукта.
Глава государства поздравил молодых программистов с успехом и поинтересовался их дальнейшими целями. Ответственным лицам поручено поддержать данный проект и содействовать команде в разработке новых программ.
- У каждого региона свои возможности и свои актуальные проблемы. IT-парки должны создавать программные продукты именно с учетом этих особенностей. К примеру, в Кашкадарье в плохом состоянии находятся сферы мелиорации, картофелеводства, виноградарства, имеются благоприятные условия для развития животноводства, плодоовощеводства. В этих сферах нужны инновационные проекты для экономии ресурсов и повышения коэффициента продуктивности, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны поручения по расширению сотрудничества между вузами, научно-исследовательскими институтами и IT-парками.