O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev 7-yanvar kuni Davlat xavfsizlik xizmatining harbiy ta’lim muassasalari faoliyati bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 28-iyundagi qarorida o‘smirlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, mamlakatimiz Qurolli Kuchlari va davlat xizmati uchun kadrlar tayyorlash bo‘yicha yangi tizim belgilangan edi. Unga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati va Milliy gvardiya tarkibida “Temurbeklar maktabi” harbiy-akademik litseylari tashkil etildi.
Xususan, Davlat xavfsizlik xizmatining Temurbeklar maktabi uchun poytaxtimizning Yunusobod tumanida yangi bino qurildi.
Tashrif chog‘ida Prezidentimizga harbiy-akademik litseydagi o‘qitish tizimi haqida ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari 2020-yil oktabrda bu yerga kelganida hamda Xavfsizlik kengashining o‘tgan yilgi yig‘ilishida harbiy ta’limni takomillashtirish, yoshlarni yurtimiz tarixi va bobolarimiz jasorati asosida vatanparvar etib tarbiyalash bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Temurbeklar maktabida o‘qish shunday tashkil etilgan. Buning uchun beshta kafedra: aniq fanlar, ijtimoiy-gumanitar fanlar, xorijiy tillar, psixologiya va tarbiya fanlari hamda kasbiy-amaliy fanlar kafedralari ochilgan. Ularga yuqori malakali pedagoglar ochiq tanlov asosida qabul qilingan.
Litsey tarix fani va xorijiy tillarga ixtisoslashgan. Yoshlar orasida bu yerda o‘qishga intilish juda kuchli. Joriy o‘quv yilida 5 ming 600 nafar talabgordan eng bilimli 100 nafari saralab olingan. Bugungi kunda 220 nafar o‘quvchi saboq olmoqda.
Prezident lingafon, psixodiagnostika va ma’naviyat xonalarini kirib ko‘rdi. Amir Temur merosini o‘rganish markazida yoshlar bilan suhbatlashdi.
- Mana shunday ilg‘or maktabda o‘qiyotganingiz bilan sizlarni, ota-onalaringizni tabriklayman. Sizlar yangi O‘zbekistonning qanotisizlar. Bu qanotlar nima bilan kuchli bo‘ladi? Bilim bilan! Kamida ikki-uchta tilni, aniq fanlarni va tariximizni mukammal bilishingiz kerak. Mana, bu maktabda psixologiya fanini ham kiritdik, uniyam yaxshi o‘rganing. Sizlarda hamma imkoniyat bor, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda videokonferensiya orqali Toshkent, Nukus, Farg‘ona va Shahrisabz shaharlaridagi Temurbeklar maktabi o‘quvchilari bilan ham muloqot bo‘ldi.
Ushbu maktablar o‘quvchilari o‘rtasida ma’naviyat bo‘yicha tanlov o‘tkazish, Temur tuzuklarining har bir tuzugi bo‘yicha ilmiy sharhlar yozish muhimligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari litsey kutubxonasida ham bo‘ldi. U yerda kitob o‘qib o‘tirgan yigitlar ta’lim maskanida yaratilgan sharoitlar, o‘quvchilar o‘rtasidagi do‘stona muhit haqida so‘zlab berdi. Ular orasida Mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari ham bor.
- Mamlakatimizda hech bir bola e’tibordan chetda qolmaydi, hammasining rivojlanishi uchun sharoit yaratayapmiz. Faqat qaysi yosh o‘zini qiynab, vaqtini bekor o‘tkazmay, ko‘proq bilim olsa, kelajakda muvaffaqiyatga erishadi. Hamma buyuklik niyatdan keladi, mehnatdan keladi, - dedi Prezident.
Litseyning o‘quv binosi, sport zali, yotoqxona, oshxona, tibbiy xizmat markazida eng zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Shuningdek, majmua harbiy mashg‘ulotlar maydoni, stadion, suv havzasi, avtodrom va platsni o‘z ichiga olgan.
Temurbeklar maktabining Amir Temur nomidagi Davlat xavfsizlik xizmati akademiyasi bilan yonma-yon barpo etilgani ham ahamiyatli. Bu yerda talabalar va o‘quvchilar hamohang muhitda, ustoz-shogird, aka-uka bo‘lib kamolga yetadi.
Prezident ushbu akademiyadagi sharoitlarni ham ko‘zdan kechirdi.
6 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.

Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 7 января посетил военно-академический лицей "Темурбеклар мактаби" Службы государственной безопасности и Академию СГБ имени Амира Темура.
Постановлением Президента от 28 июня 2019 года было определено внедрение новой системы военно-патриотического воспитания подростков и подготовки кадров для Вооруженных Сил и государственной службы. В соответствии с документом в составе министерств обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, а также Службы государственной безопасности и Национальной гвардии образованы военно-академические лицеи «Темурбеклар мактаби».
В частности, в Юнусабадском районе столицы построено новое здание для лицея "Темурбеклар мактаби" Службы государственной безопасности.
Сегодня Президенту представлена информация о системе обучения в данном военно-академическом лицее.
В ходе предыдущего посещения учебного заведения в октябре 2020 года и прошлогоднего заседания Совета безопасности глава государства дал ряд поручений по совершенствованию военного образования, патриотическому воспитанию молодежи в духе уважения отечественной истории и подвигов наших предков.
Именно эти принципы взяты за основу при организации обучения в лицее "Темурбеклар мактаби". Действуют пять кафедр: точных наук, общественно-гуманитарных наук, иностранных языков, психологии и воспитательной работы, а также профессионально-прикладной подготовки. В них преподают высококвалифицированные преподаватели, отобранные на основе открытого конкурса.
Лицей специализируется на углубленном изучении истории и иностранных языков. Среди молодежи стремление к поступлению в данное учебное заведение очень сильно. В текущем учебном году из 5,6 тысячи абитуриентов были отобраны 100 самых достойных. Сегодня в лицее учатся 220 молодых людей.
Президент осмотрел лингафонный класс, кабинеты психодиагностики и духовности. В центре изучения наследия Амира Темура состоялась беседа с молодежью.
- Поздравляю вас, ваших родителей с тем, что учитесь в такой передовой школе. Вы - крылья нового Узбекистана. Что делает эти крылья сильными? Знания! Вы должны знать в совершенстве минимум два-три языка, точные науки и нашу историю. В этой школе мы ввели и предмет психологии, хорошо изучите его. У вас есть все возможности, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же прошла беседа по видеоконференцсвязи с учащимися лицеев "Темурбеклар мактаби" Ташкента, Нукуса, Ферганы и Шахрисабза.
Отмечалась необходимость проведения конкурса духовности среди учеников лицеев, написания научных комментариев к каждому уложению Амира Темура.
Глава государства также посетил лицейскую библиотеку. Читавшие книги юноши рассказали об условиях, созданных в учебном заведении, и дружеской атмосфере между учащимися. Среди них есть и воспитанники детских домов.
- В нашей стране ни один ребенок не останется без внимания, мы создаем условия для самореализации каждого. В будущем добьются успеха только те молодые люди, которые упорно работают над собой, не тратят свое время впустую и приобретают больше знаний. Величие приходит через целеустремленность, через труд, – отметил Президент.
В учебном корпусе, спортзале, общежитии, столовой, медпункте лицея созданы самые современные условия. В состав комплекса также входят учебный полигон, стадион, бассейн, автодром и плац.
Примечательно и то, что лицей "Темурбеклар мактаби" построен рядом с Академией СГБ. Здесь студенты и учащиеся воспитываются в атмосфере братства и традициях наставничества.
Президент также ознакомился с условиями в Академии Службы государственной безопасности.
6 января состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
07.01.2022Следующее
В письме Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева выражаются глубокие соболезнования Президенту Касым-Жомарту Токаеву и дружественному народу Казахстана в связи с многочисленными жертвами и тяжело пострадавшими среди военнослужащих и населения, а также значительным ущербом...