Sirdaryo viloyatiga safarini davom ettirar ekan, davlatimiz rahbari Oqoltin tumani “Nurafshon orzu boʻstoni” fermer xoʻjaligi dalasida boʻlib, paxta hosilini koʻzdan kechirdi.
Bu gʻoʻzalarni yetishtirishning oʻzi boʻlgani yoʻq. Sardoba suv ombori toshqini qishloq xoʻjaligiga ham katta zarar yetkazgan edi. Xususan, Sardoba, Mirzaobod va Oqoltin tumanlaridagi 20 ming gektarga yaqin ekin maydonini suv bosgandi.
Hosilni asrab qolish uchun koʻchma nasoslar yordamida suv qochirilib, yer kultivatsiya va chopiq qilindi. Imkonsiz joylarda paykallar buzilib, qaytadan boshqa ekinlar ekildi. Qiygʻos ochilgan paxta ana shunday mashaqqatli mehnat natijasi.
“Nurafshon orzu boʻstoni” fermer xoʻjaligi “Oqoltin APK” paxta toʻqimachilik klasterining hamkori.
Shu yerda klasterlar rahbarlari va fermerlar bilan muloqot boʻldi. Paxtani qayta ishlab, xomashyoni tayyor mahsulotga aylantirib, qoʻshimcha qiymat yaratish muhimligi taʼkidlandi.
- Klaster va manfaatdorlik - Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligining kelajagi. Ilm-fan va innovatsiyalarni joriy etmay turib, bu sohani raqobatbardosh qilib boʻlmaydi, - dedi Prezident.
Mazkur klaster tomonidan 2021-2022-yillarda amalga oshiriladigan loyihalar haqida maʼlumot berildi. Xususan, Oqoltin tumanida yiliga 30 ming tonna chigitni qayta ishlash boʻyicha qiymati 4 million dollar hamda 50 ming tonna donni qayta ishlash boʻyicha qiymati 5,8 million dollar boʻlgan loyihalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.

Президент: Кластер и материальный стимул – будущее сельского хозяйства Узбекистана
Продолжая поездку в Сырдарьинскую область, глава государства посетил поле фермерского хозяйства «Нурафшон орзу бустони» в Акалтынском районе, осмотрел урожай хлопка.
Прорывом Сардобинского водохранилища нанесен большой ущерб и сельскохозяйственным угодьям. В частности, под водой оказались около 20 тысяч гектаров посевных земель в Сардобинском, Мирзаабадском и Акалтынском районах.
Для сохранения посевов воду откачивали переносными насосами, затем проводили культивацию и вспашку земли. Там, где это было невозможно, поля были расчищены и засеяны заново. Именно благодаря этой упорной работе удалось вырастить урожай хлопка.
Фермерское хозяйство «Нурафшон орзу бустони» является партнером хлопково-текстильного кластера «Околтин АПК».
Состоялась беседа с руководителями кластеров и фермерами. Отмечена важность создания цепочки добавленной стоимости за счет переработки хлопка и превращения сырья в готовый продукт.
- Кластер и материальный стимул - будущее сельского хозяйства Узбекистана. Без внедрения науки и инноваций эта отрасль не сможет стать конкурентоспособной, - сказал Президент.
Представлена ​​информация о проектах, которые будут реализованы данным кластером в 2021-2022 годах. В частности, в Акалтынском районе планируется реализовать проекты по переработке 30 тысяч тонн семян хлопчатника и 50 тысяч тонн зерна в год стоимостью 4 и 5,8 миллиона долларов соответственно.