Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon tumanidagi Sadda tagi mahallasida bo‘lib, aholi turmushi bilan yaqindan tanishdi.
Bu mahallada 3 ming 600 nafardan ortiq aholi yashaydi. Oilalar yerdan unumli foydalanishning hadisini olgan. Keyingi yillarda “Har bir oila – tadbirkor” dasturi asosida parrandachilik, uzumchilik, issiqxonalar tashkil etilmoqda. Shuningdek, mahalla hududida to‘qimachilik korxonasi, oziq-ovqat do‘konlari va ustaxonalar bor.
O‘tgan yili mahalla binosi yangidan qurilib, ko‘chalar ta’mirlandi, ishkomlar barpo etildi.
Aholi bandligini ta’minlash, yoshlarning bo‘sh vaqtini samarali o‘tkazish bo‘yicha qilinayotgan ishlar bu mahalla hayotida ham sezilmoqda. Buni mahallada ishsizlik kamligi, o‘tgan yili birorta ham jinoyat bo‘lmaganida ham ko‘rish mumkin.
Davlatimiz rahbari shu yerlik Diyor Mamadaliyev xonadonida mehmon bo‘ldi.
Ma’lumki, Andijon viloyatida aholi zich joylashgan. Uy-joyga talab katta. Jumladan, Mamadaliyevlar uyida ham besh oila yashayotgandi. Shu bois xonadon hovlisida tajriba tariqasida yig‘ma uylar qurildi. Ular kamxarj, issiq-sovuq va yong‘inga chidamli, qurish ham oson.
Prezident mezbonlarni yangi uylar bilan muborakbod etdi. Binoning loyihasi, qurilish materiallariga e’tibor qaratdi.
- Uy insonning eng asosiy ehtiyojlaridan biri. Ham davlat, ham tadbirkorlar tomonidan ko‘plab turar joylar qurilayotgani xalqimiz manfaatini ta’minlayapti. Tanlov imkoniyatini kengaytirish uchun, ehtiyojmandlar uchun bunday arzon uylar ham kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bunday uylarni ko‘paytirish, ular uchun zarur qurilish materiallarini mahalliylashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari xalqqa Murojaatnomasida maktab o‘quvchilarini xorijiy tillar va kasb-hunarga o‘rgatish zaruratini aytgan edi. 20 yanvar kuni bu boradagi vazifalar bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
01.02.2023Keyingisi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 17-iyun kuni Andijon tumanidagi adirlikda Yangi Andijon shaharchasi qurilishiga poydevor qo‘ygan edi. Bugungi kunda ko‘p qavatli uylar, maktab va bog‘chalar qad ko‘tarmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Садда-таги Андижанской района и ознакомился с бытом жителей.
В махалле проживают более 3,6 тысячи человек. Семьи, живущие здесь, эффективно используют землю. В последние годы в рамках программы "Каждая семья - предприниматель" налажены птицеводство, виноградарство, тепличное хозяйств. Также на территории махалли действуют швейное предприятие, продуктовые магазины и мастерские.
В прошлом году было построено новое здание махаллинского центра, отремонтированы улицы, возведены виноградные навесы.
Проводимая работа по обеспечению занятости населения и эффективной организации досуга молодежи ощущается и в жизни этой махалли. Об этом свидетельствует низкий уровень безработицы, а также тот факт, что в прошлом году здесь не было зафиксирована ни одного преступления.
Глава нашего государства побывал в гостях в доме местного жителя Диёра Мамадалиева.
Как известно, в Андижанской области высокая плотность населения. Соответственно, высок спрос на жилье. В частности, в доме Мамадалиевых проживают пять семей. Поэтому семейство согласилось поучаствовать в эксперименте, согласно которому во дворе были возведены сборные дома. Такие конструкции не требуют больших затрат, в них тепло зимой и прохладно летом, более того, их установка не составляет большого труда.
Президент поздравил домочадцев с новым жильем, поинтересовался проектом зданий, использованными строительными материалами.
- Жилье – одно из главных потребностей человека. И государство, и предприниматели прилагают большие усилия в жилищном строительстве, что служит интересам нашего народа. Такое вот доступное жилье тоже необходимо, чтобы у людей был широкий выбор, для удовлетворения запросов малообеспеченных семей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по расширению данного проекта, локализации используемых в нем строительных материалов.
В своем Послании народу глава нашего государства отметил необходимости обучения школьников иностранным языкам и профессиям.
Президент Шавкат Мирзиёев 17 июня 2021 года дал старт строительству городка Новый Андижан на холмистой местности Андижанского района. Сегодня здесь возводятся многоэтажные дома, школы и детские сады.