O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Prezident Serdar Berdimuhamedovning taklifiga binoan 20-oktabr kuni rasmiy tashrif bilan Turkmanistonga jo‘nab ketdi.
Bo‘lajak oliy darajadagi muzokaralar chog‘ida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqiladi. Sammit yakunida ustuvor yo`nalishlar bo‘yicha o‘ndan ziyod hujjat imzolanishi rejalashtirilgan.
Ashxobod shahrida «Toshkent» bog‘ining ochilishi, «Xorazm - Toshovuz» chegaraoldi savdo markazi qurilishining boshlanishi ham tashrifning muhim voqealari bo‘ladi.
Oliy darajadagi O‘zbekiston-Eron muzokaralari samarali va amaliy ruhda o‘tdi. Uchrashuv yakunida hamkorlikning turli sohalarini qamrab olgan 18 ta hujjat imzolandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Сердара Бердымухамедова 20 октября отбыл с официальным визитом в Туркменистан.
В ходе предстоящих переговоров на высшем уровне будут рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества. По итогам саммита планируется подписание более десяти документов по приоритетным направлениям взаимодействия.
Важными пунктами программы визита станут также открытие парка “Ташкент” в городе Ашхабаде и запуск Зоны приграничной торговли “Хорезм - Дашогуз”.