Joriy yil 1-may kuni Yangi O‘zbekiston bog‘iga ilk ko‘chatlar o‘tqazilib, ko‘kalamzorlashtirish boshlangan edi. Bugungi kunda keng ko‘lamli qurilish va obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda. 2 mingdan ziyod quruvchi va ishchi, 200 dan ortiq maxsus texnika jalb qilingan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-iyul kuni bu yerdagi bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Bog‘ mazmuni milliy davlatchiligimiz tarixi, xalqimizning bugungi intilishlari va Uchinchi Renessans maqsadlarini o‘zida mujassam etadi. 104 gektarlik bog‘ning umumiy ko‘rinishi Harakatlar strategiyasi yo‘nalishlariga monand daraxtning beshta shoxi shaklida bo‘ladi. Bu yerda odamlar tabiat qo‘ynida dam oladigan so‘lim hududlar barpo etiladi. Kashtan, eman, chinor, lola, nastarin kabi manzarali daraxtlar, butalar va gullar ekiladi.
Bog‘ hududida “Istiqlol” majmuasi qurilmoqda. U yurtimizning 3 ming yillik tarixini, ajdodlarimizning buyuk ishlarini, xalqimizning milliy o‘zligini, O‘zbekistonning yangi qiyofasini namoyon etadi. Hozirgi kunda ushbu ulkan inshootning poydevori quyilib, temirdan asosi yasalgan.
Bir gektardan ziyod maydonda 5 ming o‘rinli ochiq amfiteatr barpo etiladi. Kelgusida bu yerda umumxalq bayramlari, madaniy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkaziladi. Majmua zamonaviy yoritish va akustika tizimlari bilan jihozlanadi. Ayni paytda tomoshabinlar joyi tiklanib, sahnaning temir sinchlari o‘rnatilgan.
Bog‘da, shuningdek, 6 gektarlik sun’iy ko‘l, sport maydonchalari, bolalar o‘yingohi, sokin hudud va favvoralar barpo etiladi. Bugungi kunda ular quriladigan maydonlar tayyorlanib, sug‘orish va oqova tizimlari barpo etilayotir.
Davlatimiz rahbari boqqa ekiladigan manzarali daraxt ko‘chatlarini ham ko‘rdi.
Qibray tumanidagi ushbu hududda Olimpiya shaharchasi, universitet, shifoxona, savdo va ko‘ngilochar maskanlar ham barpo etiladi. Bugungi kunda ularning qurilishi boshlab yuborilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-iyul kuni sport ta’limini rivojlantirish va Olimpiya zaxiralarini tayyorlash masalalariga doir taqdimot bilan tanishdi.

1 мая текущего года в парке «Новый Узбекистан» были посажены первые саженцы и началось озеленение территории. Сегодня здесь ведется широкомасштабная работа по строительству и благоустройству. Задействовано более 2 тысяч строителей и рабочих, свыше 200 единиц спецтехники.
Сегодня Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом проводимой здесь созидательной работы.
Концепция парка воплощает в себе историю национальной государственности, нынешние устремления нашего народа и цели Третьего Ренессанса. Общий вид парка площадью 104 гектара будет иметь форму пяти ветвей дерева, олицетворяющих направления Стратегии действий. Здесь раскинется великолепный сад с такими декоративными деревьями, как каштан, дуб, клен, тополь, тюльпанное дерево, сирень, кустарниками и цветами.
На территории парка возводится комплекс "Истиклол". Сооружение станет олицетворением 3000-летней историю нашего народа, великих свершений наших предков, отражением национального самосознания и нового облика Узбекистана. В настоящее время заложен фундамент и начата установка каркаса этого грандиозного объекта.
Также на площади в более чем один гектар будет сооружен амфитеатр на 5 тысяч мест. В дальнейшем здесь будут проводиться национальные праздничные торжества, культурно-просветительские мероприятия. Комплекс оснастят современной системой освещения и акустики. В настоящее время здесь установлена зрительская трибуна и смонтирован остов сцены.
В парке также будут созданы искусственное озеро площадью 6 гектаров, спортивные и детские площадки, прогулочная зона и фонтаны. Сегодня готовятся площадки под сооружения, возводятся оросительные и дренажные системы.
Глава государства также осмотрел саженцы декоративных деревьев, которые будут высажены в парке.
На примыкающей к парку территории, расположенной в этом же Кибрайском районе, идет строительство олимпийской деревни, университета, клиники, торгово-развлекательных объектов.
Президент Шавкат Мирзиёев 9 июля ознакомился с презентацией по вопросам развития спортивного образования и подготовки олимпийского резерва.