Yurtimizda 1 ming 687 ta nasos stansiyasi bor. Shundan 299 tasi eskirgan bo‘lib, ular bilan sug‘oriladigan yerlarning 80 ming gektari foydalanishdan chiqib ketgan, 607 ming gektarida suv ta’minoti yomonlashgan. Ushbu nasos stansiyalarini yangilashga jami 700 million yevro mablag‘ talab etiladi.
146 million yevro xorijiy kredit evaziga birinchi navbatda Surxondaryo, Qashqadaryo, Samarqand, Navoiy va Buxoro viloyatlaridagi jami 95 ta nasos stansiyasini modernizatsiya qilish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda shu borada bajariladigan ishlar belgilandi.
Suv xo‘jaligi vazirligiga yil yakuniga qadar uskunalar xaridi bo‘yicha tenderlarni yakunlab, qurilishni boshlash yuzasidan topshiriq berildi.
Modernizatsiya uchun zarur bo‘lgan 86 turdagi nasosdan 15 tasi, 80 turdagi elektr dvigatelidan 20 tasi mamlakatimiz korxonalarida ishlab chiqarilmoqda. Davlatimiz rahbari uskunalar xarid qilishda bundan keng foydalanish zarurligini ta’kidladi.
Loyiha doirasida 40 ming gektar yerni foydalanishga qaytarish va 315 ming gektarda suv ta’minotini yaxshilash maqsad qilingan. Xususan, Buxoro va Navoiy viloyatlarida 3 tadan tumanda, Qashqadaryoda 5 ta, Samarqandda 6 ta va Surxondaryo viloyatida 11 ta, jami 28 ta tumanda sug‘orish imkoniyati oshadi.
Bosh vazir o‘rinbosari va viloyat hokimlariga suv ta’minoti yaxshilanadigan maydonlarda yuqori daromadli mahsulotlar ekish va shu asosda 80 ming nafar aholining doimiy bandligini ta’minlash bo‘yicha dastur qabul qilish vazifasi qo‘yildi.
Prezidentimiz loyiha bilan qamrab olinadigan yerlarda suv tejovchi texnologiyalarni joriy etib, suv sarfini 40 foizga qisqartirish va qo‘shimcha 20 ming gektar yerni foydalanishga kiritish mumkinligini ta’kidladi.
Nasos stansiyalariga texnik xizmat ko‘rsatuvchi mutaxassislarning malakasini oshirish, o‘quv kurslari va amaliy seminarlar tashkil etish zarurligi qayd etildi.
Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanidagi yaqinda yangilangan “Do‘stlik” nasos stansiyasi bu borada yaxshi namuna bo‘ladi. Uning modernizatsiya qilinishi natijasida 11 ming gektar yerning suv ta’minoti yaxshilangan, ekspluatatsiya xarajatlari 300 million so‘mdan 100 million so‘mgacha kamaygan, yiliga 8 million kilovatt elektr iqtisod qilinmoqda.
Mutasaddilarga loyiha ustidan tizimli nazorat o‘rnatish, mablag‘larning natijadorligini ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi. Yangilanadigan har bir nasos stansiyasini klasterlarga bog‘lab, loyihalarning boshidan oxirigacha ularning ishtirokini ta’minlash muhimligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda mutasaddi vazirlar va viloyat hokimlari bajariladigan ishlar hamda erishiladigan natijalar yuzasidan axborot berdi.
Qadrli yurtdoshlar! Qalblarimiz fayzu ilohiy shukuhga to‘lib turgan ushbu ulug‘ kunda yurtimizdagi barcha mo‘min-musulmonlarni, butun xalqimizni tinchlik, shukronalik, mehr-oqibat va saxovat ramzi bo‘lgan muborak Qurbon hayiti bilan chin qalbimdan tabriklab, o‘zimning chuqur hurmatim va ezgu tilaklarimni bildirishdan g‘oyat mamnunman
19.07.2021Keyingisi
Muqaddas Qurbon hayiti munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga xorijiy davlatlar va hukumatlar, nufuzli xalqaro tashkilotlar rahbarlari, taniqli siyosiy, jamoat va din arboblaridan samimiy qutlovlar kelmoqda.

В стране существует 1 687 насосных станций. Из них 299 устарели, в результате чего 80 тысяч гектаров земель выбыли из оборота, на 607 тысячах гектаров ухудшилось водоснабжение. На модернизацию этих станций потребуется 700 миллионов евро.
На первом этапе планируется модернизировать 95 насосных станций в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Навоийской и Бухарской областях за счет иностранного кредита в размере 146 миллионов евро.
На совещании определены меры, которые должны быть приняты в этом направлении.
Министерству водного хозяйства поручено до конца года провести тендеры по закупке оборудования и начать строительство.
На отечественных предприятиях выпускается 15 из 86 видов насосного оборудования и 20 из 80 типов электродвигателей, необходимых для модернизации. Глава государства подчеркнул необходимость более широкого использования этого фактора при закупке оборудования.
В рамках проекта намечено вернуть в оборот 40 тысяч гектаров земель и улучшить водоснабжение на 315 тысячах гектаров. В частности, возрастут объемы орошения в 3 районах Бухарской и 3 районах Навоийской областей, 5 районах Кашкадарьинской, 6 районах Самаркандской и 11 районах Сурхандарьинской областей, всего в 28 районах.
Перед заместителем Премьер-министра и хокимами областей поставлена задача принять программу по размещению высокодоходных культур на площадях, водоснабжение которых улучшится, обеспечению на этой основе постоянной занятости 80 тысяч человек.
Президент отметил, что за счет внедрения водосберегающих технологий на землях, охватываемых проектом, можно снизить водопотребление на 40 процентов и ввести в пользование дополнительно 20 тысяч гектаров земли.
Подчеркнута необходимость повышения квалификации специалистов по обслуживанию насосных станций, организации для них учебных курсов и семинаров.
В качестве примера отмечена недавно обновленная насосная станция «Дустлик» в Гузарском районе Кашкадарьинской области. В результате ее модернизации улучшилось водоснабжение 11 тысяч гектаров земли, эксплуатационные расходы снизились с 300 миллионов до 100 миллионов сумов, ежегодно экономится 8 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
Ответственным лицам поручено установить систематический контроль над проектом, обеспечить эффективное использование средств. Указано на важность подключения каждой насосной станции к кластерам и обеспечить их участие на всех этапах реализации проектов.
На совещании министры и хокимы областей представили информацию об ожидаемых результатах предстоящей работы.
Дорогие соотечественники! В этот благословенный день, когда наши сердца переполняют возвышенные чувства, от всей души поздравляю мусульман нашей страны, весь наш народ с праздником Курбан хайит, являющимся символом мира и благодарения, доброты и милосердия, выражаю вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
19.07.2021Следующее
В связи со священным праздником мусульман Курбан-хайит в адрес Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают искренние поздравления от глав иностранных государств и правительств, авторитетных международных отрганизаций, видных зарубежных политических, общественных и религиозных деятелей.