Qoraqalpog‘istonda amalga oshiriladigan investisiya loyihalari taqdimoti o‘tkazildi
Prezident Shavkat Mirziyoev 9-mart kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida amalga oshiriladigan investisiya loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari 2020-yil 2 oktabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining navbatdan tashqari sessiyasida hudud iqtisodiyotini rivojlantirish, aholi hayotini yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi. Shundan so‘ng, mutaxassislar tomonidan har bir shahar va tumandagi imkoniyat va muammolar o‘rganilib, takliflar ishlab chiqildi. Ular asosida, o‘tgan yili 11-noyabrda Prezidentning “2020-2023-yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Taqdimotda, avvalo, mazkur qaror ijrosi doirasida muhandislik va yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish, mahalla va ovullarda turmush sharoitlarini yaxshilash, aholi bandligini ta'minlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ma'lumot berildi.
O‘tgan yili Qoraqalpog‘istonda umumiy qiymati 436 million dollarlik 712 ta loyiha amalga oshirilib, 4 ming 300 dan ziyod ish o‘rni yaratilgan. Joriy yilning yanvar'-fevral' oylarida esa 52 ta loyiha bajarilib, 300 dan ortiq kishining bandligi ta'minlangan.
Bu boradagi ishlar tizimli davom ettirilmoqda. Xususan, umumiy qiymati 887 million dollardan ziyod bo‘lgan yana 711 ta loyiha shakllantirilgan. Sohalar kesimida aytganda, ularning 201 tasi sanoat, 280 tasi xizmat ko‘rsatish, 230 tasi qishloq xo‘jaligi tarmoqlaridadir. Barcha loyihalar natijasida qariyb 222 million dollarlik ishlab chiqarish quvvati tashkil etish, 100 million dollarlik import o‘rnini bosish hamda 41 million dollarlik eksportni ta'minlash mumkin bo‘ladi. 22 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratiladi.
Qoraqalpog‘iston zamini mineral resurslarga boy. Ularni qayta ishlab, qurilish materiallari tayyorlash maqsadida 150 ta loyiha rejalashtirilgan. Natijada yiliga 1 trillion so‘mlikdan ziyod mahsulot ishlab chiqarilib, qo‘shimcha 3 million dollarlik eksport qilish imkoniyati yaratiladi. Masalan, Mo‘ynoq tumanida keramika va qamishdan plitalar, To‘rtko‘l tumanida oyna ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
To‘qimachilik sohasida 40 ta, farmasevtika yo‘nalishida 16 ta korxona tashkil etish mo‘ljallangan. Bu korxonalarda 5 mingdan ortiq kishi ish bilan ta'minlanadi.
Ulardan biri – artemiya sistasini qayta ishlash bo‘yicha loyiha. Qisqichbaqasimonlar oilasiga mansub ushbu mitti jonzotdan tayyorlanadigan mahsulotlar tibbiyot, farmasevtika, kosmetologiya, qishloq xo‘jaligi kabi ko‘plab sohalarda foydalaniladi. Shu bois 30 million dollar evaziga korxona tashkil etib, yiliga 3 ming 500 tonna artemiya sistasini qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Uning eksport quvvati 30 million dollar bo‘lishi mo‘ljallangan. Bu yerda 500 ta doimiy, 2 mingta mavsumiy ish o‘rni yaratiladi.
Qizilmiya ildizini chuqur qayta ishlash bo‘yicha yana 13 ta loyiha shakllantirilgan. Ularning samarasida qizilmiya mahsulotlari eksporti miqdorini hozirgi 29 million dollardan 62 million dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Qoraqalpog‘istonning qishloq xo‘jaligi sohasidagi imkoniyatlari ham juda keng. Masalan, chorvachilik, baliqchilik va parrandachilik bo‘yicha 117 ta loyiha ishlab chiqilgan. Ularning samarasida 7 mingga yaqin kishining bandligi ta'minlanadi. Ahamiyatlisi, ushbu loyihalarning 24 tasi go‘sht, sut va terini qayta ishlash, omuxta yem ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев 9 марта ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, которые будут реализованы в Республике Каракалпакстан.
На внеочередной сессии Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан 2 октября 2020 года глава нашего государства дал указания касательно развития экономики региона и улучшения жизни населения. На основе изучения возможностей и проблем в каждом городе и районе были разработаны предложения, в результате 11 ноября прошлого года было принято постановление Президента «О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан в 2020-2023 годах».
Первая часть презентации была посвящена проделанной работе во исполнение данного документа, в том числе по развитию инженерной и дорожной инфраструктуры, улучшению условий жизни в махаллях и аулах, обеспечению занятости населения.
В прошлом году в Каракалпакстане было реализовано 712 проектов на сумму 436 миллионов долларов, создано более 4,3 тысячи рабочих мест. В январе-феврале текущего года реализованы 52 проекта, обеспечена занятость более 300 человек.
Работа в этом направлении последовательно продолжается. В частности, сформировано еще 711 проектов на сумму более 887 миллионов долларов. Это 201 проект в сфере промышленности, 280 услуг в сфере услуг и 230 проектов в сельском хозяйстве. В результате их реализации будут организованы мощности по производству продукции на 222 миллиона долларов, появится возможность заместить импорт на 100 миллионов долларов и обеспечить экспорт на 41 миллион долларов. Планируется создание свыше 22 тысяч новых рабочих мест.
Недра Каракалпакстана богаты полезными ископаемыми. В целях их добычи, переработки и производства строительных материалов запланировано 150 проектов. В результате будет налажен выпуск продукции на сумму более 1 триллиона сумов и экспорт на 3 миллиона долларов в год. Так, планируется производить керамические и древесно-стружечные плиты в Муйнакском районе, стекло в Турткульском районе.
Намечено создать 40 текстильных и 16 фармацевтических предприятий, на которых будут трудиться более 5 тысяч человек.
В их числе проект по переработке цист артемии. Вещества, получаемые из этого рачка, используется в медицине, фармацевтике, косметологии, сельском хозяйстве и многих других сферах. Проект стоимостью 30 миллионов долларов предусматривает создание предприятия, который будет перерабатывать 3,5 тысячи тонн цист артемии в год. Ожидается, что экспортная мощность предприятия составит 30 миллионов долларов. Будет создано 500 постоянных и 2 тысячи сезонных рабочих мест.
Сформировано 13 проектов по глубокой переработке корня солодки. В результате их реализации намечено довести объем экспорта продукции из солодки с нынешних 29 миллионов до 62 миллионов долларов.
Каракалпакстан имеет большой потенциал в области сельского хозяйства. Разработано 117 проектов по животноводству, рыболовству и птицеводству. В результате будет трудоустроено около 7 тысяч человек. Из этих проектов 24 ориентированы на переработку мяса, молока и кожи, производство кормов.
Глава государства отметил необходимость развития племенного животноводства и рыбоводства с применением зарубежного опыта. Дано указание в полной мере задействовать имеющиеся ресурсы и углубить переработку, создать населению постоянные источники дохода.