Qurilish sohasidagi loyihalar taqdimoti oʻtkazildi
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga ushbu tajribadan foydalanib, loyihalarni takomillashtirish, turar joylarni aholi uchun yana-da arzon qilish boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi.
Shunga muvofiq, besh qavatli uylar loyihasi qayta koʻrib chiqilib, xonadonlarning joylashuvi va xonalarning ichki maydoni maqbullashtirildi. Qurilish materiallari loyihaga mos oʻlchamda ishlab chiqariladi, isrof boʻlmaydi. Hovli va yoʻlaklarga sensorli elektr chiroqlari qoʻyiladi. Bu kabi tejamkor choralar natijasida uylarning narxi oʻrtacha 30 foizgacha arzonlashadi.
Prezidentimiz ushbu loyihani maʼqullab, bunday turar joylarni aholi zich joylashgan barcha tumanlarda qurish zarurligini taʼkidladi.
Yana bir loyiha Toshkent davlat texnika universiteti hududida zamonaviy oʻquv-amaliy kompleksi barpo etishga qaratilgan.
Dunyo tajribasidan maʼlumki, koʻplab mashhur ilmiy muassasalar universitetlar ichida joylashgan. Rejalashtirilayotgan majmua ham shu hududdagi Toshkent davlat texnika universiteti, Oʻzbekiston Milliy universiteti hamda Turin politexnika universitetidagi jami 36 ming talaba, 2 mingdan ziyod professor-oʻqituvchilar uchun shunday markaz boʻlishi koʻzda tutilmoqda. Bu yerda bir paytda 500 ta startap rezidentlari, 120 ta ishlab chiqarish korxonasini joylashtirish mumkin boʻladi.
Toshkent shahrida aholini arzonlashtirilgan oziq-ovqat mahsulotlari bilan taʼminlash chora-tadbirlari haqida ham maʼlumot berildi.
Joriy yil 2-oktyabr kuni Qoraqalpogʻistonga safar chogʻida Nukus shahrini obodonlashtirish, aholining dam olishi uchun sharoitlarni kengaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berilgan edi. Shu maqsadda shaharning istiqboldagi zamonaviy markazini barpo etish boʻyicha loyiha ishlab chiqildi. Unga muvofiq, koʻchalarni kengaytirish va koʻkalamzorlashtirish, koʻllar va istirohat bogʻlari tashkil etish, savdo va maishiy xizmatlarni koʻpaytirish nazarda tutilgan.
Prezidentimiz ushbu loyihalar bilan tanishib, ularni takomillashtirish boʻyicha qator koʻrsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 26 октября ознакомился с презентацией проектов ряда строительных объектов.
В последние годы масштабы созидательной работы в нашей стране расширились. Возводятся многоквартирные дома, что обеспечивает одну из важнейших потребностей населения. В частности, в текущем году ведется строительство более 12 тысяч домов в сельской местности и более 18 тысяч – в городах.
Вследствие чрезвычайного происшествия на Сардобинском водохранилище за короткое время было возведено 86 пятиэтажных домов в Сардобинском и Мирзаабадском районах Сырдарьинской области.
Глава государства поручил ответственным лицам доработать проекты домов с учетом накопленного опыта и обеспечить доступность жилья для населения.
Соответственно, проект пятиэтажных домов был пересмотрен, были оптимизированы расположение квартир и площадь комнат, объем используемых стройматериалов. Во дворах и подъездах будут устанавливаться лампы с датчиком движения. Благодаря этим и другим мерам цены на жилье по данному проекту снизятся в среднем на 30 процентов.
Президент одобрил проект и подчеркнул необходимость строительства таких домов во всех районах страны с высокой плотностью населения.
Один из проектов предусматривает строительство современного учебно-практического комплекса на территории Ташкентского государственного технического университета.
Как показывает мировая практика, многие известные научные учреждения расположены при университетах. Планируемый комплекс также будет центром исследовательской деятельности для 36 тысяч студентов и более 2 тысяч преподавателей и профессоров расположенных поблизости Ташкентского государственного технического университета, Национального университета Узбекистана и Туринского политехнического университета. Здесь можно будет разместить одновременно 500 стартап-резидентов и 120 производственных предприятий.
Состоялась также презентация комплекса мер по улучшению обеспечения жителей города Ташкента продовольственными товарами по доступным ценам.
В ходе поездки в Каракалпакстан 2 октября этого года главой государства были даны указания по благоустройству города Нукуса, расширению условий для отдыха населения. С этой целью разработан перспективный проект центральной части Нукуса. В частности, планируется расширить и озеленить улицы, создать озера и парки, увеличить число торговых точек и центров бытового обслуживания.
Президент ознакомился с этими проектами и дал ряд указаний по их усовершенствованию.
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание, посвященное приоритетным задачам трансформации электроэнергетических предприятий.