Sanoat ko‘rsatkichlari tahlil qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 12-avgust kuni hududlarda sanoatni rivojlantirish, raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Sanoat korxonalari iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, ish o‘rinlarini saqlab qolish va yangilarini yaratishda muhim o‘rin tutadi. Shu bois pandemiyaga qaramasdan mamlakatimizda bunday korxonalarning uzluksiz ishlashi uchun sharoitlar yaratib berildi.
Buning natijasida yilning birinchi yarmida “O‘zeltexsanoat”, “O‘zavtosanoat”, to‘qimachilik, charm-poyabzal, metallurgiya, elektr energiyasi tarmoqlarida o‘sishga erishilgan. Qo‘rg‘ontepa, Qumqo‘rg‘on, Romitan, Muzrabot, Izboskan, Norin va Yangibozor tumanlarida sanoat ishlab chiqarish hajmi bir necha barobar ko‘paygan.
Lekin, umumiy hisobda olganda, birinchi yarim yillikda sanoat mahsuloti hajmi 167 trillion so‘mni tashkil etib, o‘tgan yilgiga nisbatan 1,9 foizga kamaygan.
Tahlillarga ko‘ra, qolgan olti oyda 229 trillion so‘mlik sanoat mahsuloti ishlab chiqarib, yil yakunigacha bu boradagi ko‘rsatkichni 3,5 foizga oshirish uchun barcha imkoniyatlar bor. Buning uchun hozirgi murakkab va favqulodda holatdan kelib chiqib, sanoat siyosati, ish uslubi va yondashuvlarni o‘zgartirish, raqobatbardosh tovarlar zanjirini tashkil etish zarur.
Videoselektor yig‘ilishida shu boradagi dolzarb masalalar muhokama qilindi. Eng avvalo, hududlar va tarmoqlar yaqin hamkorlikda ishlashi muhimligi ta’kidlandi.
Misol uchun, Qoraqalpog‘istonda ikkinchi yarim yillikda 7,8 trillion so‘mlik sanoat mahsuloti ishlab chiqarish rejalashtirilgan. 5 ta yirik loyihani foydalanishga topshirish mo‘ljallangan. To‘qimachilik, kimyo tarmoqlaridagi bu loyihalar hisobidan 500 ta yangi ish o‘rni tashkil etiladi.
Xuddi shunday, Toshkent shahri va viloyatlarda ham katta rejalar belgilangan.
Davlatimiz rahbari ularga birma-bir to‘xtalib, sanoat korxonalarida ishlab chiqarish marralarini kafolatli ta’minlash va investitsiya loyihalarini yakunlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Tarmoq va hududlarning o‘zaro hamkorligiga mas’ul ishchi guruh tuzib, hududlarga chiqqan holda, korxonalarning muammolarini hal qilish va qo‘shimcha zaxiralarni safarbar etish orqali sanoat ishlab chiqarish hajmini oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz “sanoat klasterlari”ni yo‘lga qo‘yish masalasiga alohida ahamiyat qaratdi.
Misol uchun, Namanganda to‘qimachilik va u bilan bog‘liq tarmoqlar, Navoiy viloyatida qurilish va bezak materiallari, Toshkent viloyatida farmatsevtika, Toshkent shahrida elektronika va mebel bo‘yicha “sanoat klasterlari”ni tashkil etish uchun tadbirkorlik muhiti shakllangan. Lekin, shu bilan birga, raqobatdosh mahsulot chiqarish uchun klasterda ilm, innovatsiya, loyiha, moliya, injiniring va investitsiya tashkilotlari bo‘lishi kerak.
Bosh vazir o‘rinbosariga ushbu tizimni yo‘lga qo‘yish, har bir hududda “sanoat klasterlari”ni tashkil etish vazifasi yuklatildi.
Pandemiya oqibatida 11 mingta sanoat korxonasining daromadi tiklangani yo‘q. Ularning asosiy qismi to‘qimachilik, oziq-ovqat, mebelsozlik, metall buyumlar, qurilish materiallari korxonalaridir.
Shu bois, to‘liq quvvatda ishlamayotgan korxonalarni jonlantirish, ularga borib, xomashyosi, aylanma mablag‘i, mahsulot bozori bilan bog‘liq masalalarga ko‘maklashish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Hokimlar sanoat bilan shaxsan shug‘ullanishi kerakligi ta’kidlandi.
Iqtisodiyot tarmoqlarini elektr energiyasi va tabiiy gaz bilan barqaror ta’minlash, barcha loyihalarni o‘z vaqtida ishga tushirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish masalalari atroflicha muhokama etildi. Rejadagi 133 ta loyiha ishga tushmagani, yana 261 tasi to‘liq quvvatga yetmagani, oqibatda 1,1 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilmay qolgani ko‘rsatib o‘tildi. Bu boradagi kamchiliklar viloyatlar kesimida tahlil qilinib, ularni hal etish choralari belgilandi.
Pandemiya davrida mahsulotni namoyish qilish imkoniyati cheklangani bois Elektron kooperatsiya portalidan keng foydalanish muhimligi ta’kidlandi.
Mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan barcha tovarlarni ushbu kooperatsiya portaliga joylashtirish, uning maqomi va savdo hajmlarini keskin ko‘tarish bo‘yicha topshiriq berildi.
– Odamlarning daromadini oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratish, investitsiyalar jalb qilish sanoat rivoji bilan chambarchas bog‘liq. Shuning uchun sanoat masalalari bundan buyon ham doimiy e’tiborimiz markazida bo‘ladi, – dedi Prezident.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 12 августа состоялось видеоселекторное совещание, посвященное развитию промышленности в регионах и расширению производства конкурентоспособной продукции.
Промышленные предприятия играют важную роль в обеспечении экономической стабильности, сохранении имеющихся и создании новых рабочих мест. Поэтому, несмотря на пандемию, в нашей стране созданы условия для бесперебойной работы таких предприятий.
В результате в первом полугодии рост был достигнут в системах "Узэлтехсаноат" и "Узавтосаноат", в текстильной, кожевенно-обувной, металлургической и электроэнергетической отраслях. В Кургантепинском, Кумкурганском, Ромитанском, Музрабатском, Избасканском, Нарынском и Янгибазарском районах объем промышленного производства увеличился в несколько раз.
Однако в целом объем промышленной продукции по итогам первого полугодия составил 167 триллионов сумов, что на 1,9 процента меньше, чем годом ранее.
Анализ показывает наличие всех возможностей для выпуска промышленной продукции на 229 триллионов сумов и достижения роста на 3,5 процента по итогам года. Для этого необходимо скорректировать промышленную политику, методы работы и подходы с учетом сложившейся сложной ситуации, сформировать цепочки производства конкурентоспособных товаров.
Связанные с этим актуальные вопросы обсуждены на сегодняшнем видеоселекторном совещании. Отмечалось, что в первую очередь регионы и отрасли должны работать в тесном взаимодействии.
К примеру, во втором полугодии в Каракалпакстане планируется произвести промышленную продукцию на 7,8 триллиона сумов, сдать в эксплуатацию 5 крупных производств. Эти проекты, реализуемые в текстильной и химической промышленностях, позволят создать 500 новых рабочих мест.
Подобные масштабные планы намечено воплотить в жизнь в Ташкенте и областях.
Глава государства рассмотрел проект в разрезе регионов и дал указания по гарантированному выходу на прогнозируемые объемы производства на предприятиях и успешному завершению инвестиционных проектов.
Отмечалось, что необходимо создать рабочую группу, ответственную за взаимодействие отраслей и регионов, наращивать объемы промышленного производства за счет решения проблем предприятий с выездом на места и мобилизации дополнительных резервов.
Особое внимание Президент уделил созданию промышленных кластеров.
Например, в ряде регионов сложилась благоприятная деловая среда для создания промышленных кластеров: по текстильному и смежным отраслям - в Наманганской области, по производству строительных и отделочных материалов - в Навоийской области, по фармацевтике - в Ташкентской области, электронике и мебельному производству - в городе Ташкенте. Но в то же время, чтобы выпускать конкурентоспособный продукт, в кластере должны быть научные, инновационные, проектные, финансовые, инжиниринговые и инвестиционные организации.
На заместителя Премьер-министра возложена задача наладить эту систему и создать промышленные кластеры в каждом регионе.
Вследствие пандемии 11 тысяч промышленных предприятий все еще не вышли на прежний уровень прибыли. Основная их часть - предприятия по производству текстильной, пищевой продукции, мебели, металлических изделий, строительных материалов.
В связи с этим на совещании подчеркнута необходимость оживления деятельности предприятий, которые не работают на полную мощность, тесного взаимодействия ответственных лиц и их содействия в вопросах, связанных с сырьем, оборотными средствами, рынками сбыта.
Глава государства отметил, что хокимы должны лично заниматься вопросами промышленности.
Даны поручения по стабильному снабжению отраслей экономики электроэнергией и природным газом, своевременному запуску всех проектов.
Подробно рассмотрены вопросы производственной кооперации и локализации. Подчеркивалось, что из всех запланированных проектов 133 все еще не запущены, а 261 не вышел на полную мощность, в результате чего не выполнен прогноз по выпуску продукции на 1,1 триллиона сумов. Недостатки в этой сфере проанализированы в разрезе регионов и определены меры по их устранению.
Отмечалось, что из-за ограниченности маркетинговых возможностей во время пандемии важно использовать Электронный кооперационный портал.
Поручено разместить на указанном портале информацию о товарах, производимых в стране, принять меры для продвижения популярности портала и увеличения объема торговых операций.
- Повышение доходов населения, создание новых рабочих мест, привлечение инвестиций неразрывно связаны с развитием промышленности. Поэтому вопросы промышленности и впредь будут находиться в центре нашего внимания, - заявил Президент.
На совещании представили информацию заместители Премьер-министра, хокимы и руководители отраслей.
Президент Шавкат Мирзиёев проводит видеоселекторное совещание по вопросам развития промышленности в регионах. В начале мероприятия глава государства затронул ситуацию вокруг пандемии коронавируса. В частности отмечено, что за последний месяц во всех регионах страны количество коек и аппаратов респираторной поддержки увеличено в разы, обновлены методики лечения, усилена деятельность службы скорой медицинской помощи.