Shavkat Mirziyoyev: Jamiyatdagi o‘zgarishlarda mahalla tashabbuskor, xalqqa yelkadosh bo‘lishi kerak
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrining Yunusobod tumanidagi Sobirobod mahallasiga bordi.
Bu yerda 10 mingga yaqin aholi yashaydi. Mahallabay tizim natijasida ijtimoiy muhim masalalar hal etilmoqda. Ko‘p qavatli uylarning qiyofasi yangilandi, yo‘laklari, kommunikatsiya tarmoqlari ta’mirlandi.
Mahalla hududidan o‘tuvchi Yuqori Qoraqamish kanali atrofi ilgari qarovsiz, ko‘rimsiz joy edi. Endilikda obodonlashtirilib, so‘lim xiyobonga aylantirildi. Piyodalar uchun ko‘priklar, bolalar o‘yingohi va sport maydonchalari, velosiped yo‘lagi, favvora barpo etildi. O‘rindiqlar, shaxmat stoli, charxpalak o‘rnatildi. Daraxtlar ekilib, chimlar yotqizildi. Kanal atrofidagi hududda 300 metr uzunlikdagi ishkomlar o‘rnatilib, uzumlar ekildi.
Davlatimiz rahbari ushbu sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Mahalla faollari, nuroniylar bilan suhbatlashdi.
– Hozir mahalla faollari katta bir komanda bo‘ldi. Raisning yonida o‘rinbosarlari, hokim yordamchisi, yoshlar yetakchisi, profilaktika noziri bor. Bo‘lgandayam, oyligi, sharoiti, vakolati bilan bor. Endi shunday munosabatga javoban mas’uliyat ham bo‘lishi kerak. Jamiyatdagi o‘zgarishlarda mahalla tashabbuskor, xalqqa yelkadosh bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Sobirobod mahallasining o‘sish nuqtasi - tadbirkorlik. Bu yerda o‘nlab sub’ektlar – ishlab chiqarish korxonalari, maishiy xizmat shoxobchalari, xususiy klinikalar, oziq-ovqat do‘konlari faoliyat ko‘rsatmoqda. Bunday ishlar boshqa mahallalarda ham yo‘lga qo‘yilgan.
Shu yerda Bosh vazir o‘rinbosarlari mahalla faollari oldida Yunusobod tumaniga qancha investitsiya jalb etilishi, qancha ish o‘rni yaratilishi bo‘yicha axborot berdi.

Шавкат Мирзиёев: Махалля должна быть инициатором преобразований в обществе и служить поддержкой народу
Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Собиробод Юнусабадского района города Ташкента.
Здесь проживают около 10 тысяч человек. В результате работы по системе "махаллабай" решаются социально значимые вопросы. Обновлен внешний вид многоэтажных домов, отремонтированы дорожки, коммуникационные сети.
Территория вокруг канала Юкори Коракамиш, протекающего через махаллю, прежде была заброшенной и неприглядной. Сейчас она благоустроена и превращена в аллею. Построены пешеходные мосты, детские и спортивные площадки, велосипедная дорожка, фонтан. Установлены скамейки, шахматные столики, водяное колесо. Были посажены деревья и уложен газон. На территории вокруг канала соорудили виноградную галерею длиной 300 метров.
Глава государства ознакомился с этими условиями, побеседовал с активом махалли и представителями старшего поколения.
- Сейчас актив махалли стал большой командой. Теперь вместе с председателем работают его заместители, помощник хокима, лидер молодежи, инспектор по профилактике. Более того, с достойной оплатой труда, условиями, полномочиями. В ответ на такое отношение необходимо проявить ответственность. Махалля должна быть инициатором преобразований в обществе и служить поддержкой народу, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Точка роста махалли Собиробод – предпринимательство. Здесь работают десятки бизнес-субъектов – производственные предприятия, пункты бытового обслуживания, частные клиники, продовольственные магазины. Потенциал предпринимательства эффективно задействуется и в других махаллях.
Здесь заместители Премьер-министра в присутствии актива махалли представили информацию о том, какие инвестиции планируется привлечь в Юнусабадский район и сколько будет создано рабочих мест.