Prezidentimizga ushbu universitetning Faxriy professori unvonini berish marosimi bo‘ldi. Universitet rektori Bayramgul Orazdurdiyeva va Turkmaniston Fanlar akademiyasi prezidenti Allaberdi Ashirov Shavkat Mirziyoyevga Faxriy professor libosi va tegishli unvon berilgani to‘g‘risidagi sertifikatni tantanali topshirdilar.
Uchrashuv ishtirokchilariga murojaatida mamlakatimiz yetakchisi ushbu unvon uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti ta’lim va tarbiya azal-azaldan davlatlar va xalqlar taraqqiyotini belgilab beruvchi, ularning qudratini yuksaltiruvchi kuch bo‘lib xizmat qilayotganini alohida ta’kidladi.
- Har qanday jamiyatning kelajagi bugungi yosh avlod naqadar bilimli va har tomonlama barkamol bo‘lib voyaga yetishiga bevosita bog‘liq. Aynan shuning uchun O‘zbekistonda, Turkmanistonda bo‘lgani kabi, ta’lim-tarbiya tizimida tub islohotlar amalga oshirilmoqda.
Bizning maqsadimiz – Yangi O‘zbekiston yoshlarini dunyoqarashi keng, kreativ fikrlaydigan, Vatan taqdiri uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga tayyor barkamol shaxslar sifatida voyaga yetkazish, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida xalqaro siyosat masalalariga to‘xtalib, vujudga kelayotgan yangi xatar va tahdidlarga o‘z vaqtida javob qaytarish uchun mintaqa mamlakatlarining sa’y-harakatlarini birlashtirish zarurligini ko‘rsatib o‘tdi.
- Vaziyatdan chiqishning birma-bir yo‘li – har bir davlat, har bir xalqning manfaatlarini hisobga olish va hurmat qilishga asoslangan konstruktiv muloqot, - dedi Prezidentimiz.
O‘zbekiston Turkmaniston bilan xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan samarali hamkorlik qilayotgani, BMT va boshqa tashkilotlar doirasida bir-birini faol qo‘llab-quvvatlab kelayotgani ta’kidlandi.
So‘zining yakunida Shavkat Mirziyoyev Mahtumquli nomidagi Turkmaniston davlat universiteti yuqori malakali kadrlarni tayyorlashning shonli an’analarini davom ettirishi, uning bitiruvchilari esa Turkmanistonni yanada rivojlantirishdek olijanob maqsadga sharaf bilan xizmat qilishlariga ishonch bildirdi.
Turkmaniston davlat universiteti mamlakatning birinchi va eng yirik universiteti. U 1931-yilda ochilgan Ashxobod pedagogik instituti negizida tashkil etilgan.
O‘zbekiston Prezidenti universitet hayotiga oid ko‘rgazmani ham ko‘zdan kechirdi.
Bu yerda faoliyat yuritayotgan 12 ta – matematika, fizika, kimyo, biologiya, geografiya, tarix, turkman va xorijiy tillar, axborot texnologiyalari va huquqshunoslik fakultetlarida 7 mingdan ziyod talaba tahsil olmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Ashxobod shahridagi “Halk hakydasy” (“Xalq xotirasi”) yodgorlik majmuasida bo‘ldi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov hamrohligida Ashxobodda “Toshkent” bog‘ining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в рамках официального визита в Туркменистан посетил Туркменский государственный университет имени Махтумкули.
Молодежь, мастеры искусства торжественно встретили главу нашего государства.
Состоялась церемония присвоения Президенту нашей страны звания Почетного профессора университета. Ректор университета Байрамгуль Ораздурдыева и президент Академии наук Туркменистана Аллаберды Аширов торжественно вручили Шавкату Мирзиёеву мантию Почетного профессора и сертификат о присвоении соответствующего звания.
Обращаясь к участникам встречи, лидер нашего государства выразил искреннюю признательность за присвоение ему столь почётного звания.
Президент Узбекистана особо подчеркнул, что вопросы образования и воспитания всегда, с самых древних времён служили краеугольным камнем развития, силой, приумножающей мощь государств и народов.
- Будущее любого общества непосредственно зависит от того, насколько образованным и всесторонне развитым является сегодняшнее молодое поколение. Именно поэтому в Узбекистане, как и в Туркменистане, проводятся коренные реформы в системе образования и воспитания.
Наша цель – чтобы в Новом Узбекистане молодые люди были гармонично развитыми личностями, обладающими широким кругозором и креативным мышлением, готовыми взять на себя ответственность за судьбу Родины, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства в своём выступлении остановился на вопросах международной политики, обратив внимание на необходимость сплочения усилий стран региона для своевременного реагирования на возникающие новые вызовы и угрозы.
- Выход из ситуации только один – конструктивный диалог, основанный на учёте и уважении интересов каждого государства, каждого народа, - подчеркнул Президент нашей страны.
Отмечено, что Узбекистан эффективно взаимодействует с Туркменистаном по актуальным вопросам международной повестки, активно поддерживая друг друга в рамках ООН и других организаций.
В завершение своей речи Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что Туркменский государственный университет имени Махтумкули приумножит славные традиции подготовки высококвалифицированных кадров, а выпускники вуза с честью будут служить благородному делу дальнейшего развития Туркменистана.
Туркменский государственный университет имени Махтумкули является старейшим и крупнейшим университетом страны. Он создан на базе открывшегося в 1931 году Ашхабадского педагогического института.
Президент Узбекистана осмотрел выставку о жизни университета.
В вузе действуют 12 факультетов: математический, физический, химический, биологический, географический, исторический, туркменского и иностранных языков, информационных технологий и правоведения. В университете обучается более 7 тысяч студентов.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил мемориальный комплекс “Halk hakydasy” (“Народная память”) в городе Ашхабаде.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Туркменистана Сердара Бердимуҳамедова принял участие в церемонии торжественного открытия парка «Ташкент» в городе Ашхабаде.