Davlatimiz rahbari aholi bandligi va daromadini oshirish, kambag‘allikni qisqartirish birinchi muhim vazifa ekanini ta’kidladi. “Mahallabay” tizimda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun 850 milliard so‘m kreditlar ajratishga ko‘rsatma berildi.
Shuningdek, Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan viloyatga 60 million dollar ajratilishi aytildi. Buning hisobidan Namangan shahri issiqlik tizimini qayta qurishga 15 million dollar, eski shahar infratuzilmasini yaxshilash va kanallar qirg‘oqlarini obodonlashtirishga 10 million dollar, mahallalardagi drayver loyihalarni moliyalashtirishga 10 million dollar, limonchilikni rivojlantirishga 10 million dollar yo‘naltiriladi. Kichik va yoshlar sanoat zonalariga, ichki va ziyorat turizmini rivojlantirishga, kreditlar foizining bir qismini qoplashga 5 million dollardan beriladi.
Namangan viloyatida 2021-2022-yillarda umumiy qiymati 23 trillion 700 milliard so‘mlik investitsiya loyihalari amalga oshirilishi qayd etildi. Ushbu 1 ming 728 ta loyiha orqali 66 mingdan ziyod ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.
- Namanganga o‘ttiz yillik tarixda buncha mablag‘ kelmagan. Agar shuni to‘g‘ri, samarali yo‘naltirib ishlatsak, viloyatning iqtisodiyoti jadal rivojlanadi, hamma tumanlarga sanoat kirib boradi, odamlar ishli bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, ekinlar tarkibini o‘zlashtirish muhimligi ta’kidlandi. 17 ming gektar yer ajratib, 200 ming nafar yosh, paxta klasterlari tomonidan har bir tumanda tikuvchilik korxonalarini ishga tushirib, 10 ming nafar ayollar bandligini ta’minlash vazifasi belgilandi.
Yangiqo‘rg‘on kartoshkachilik markazi, Vengriya bilan hamkorlikda kartoshkachilik yo‘nalishida ilmiy-tadqiqot instituti tashkil etish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriq berildi.
Ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Bu yil viloyatda 160 kilometr ichimlik suvi va 11 kilometr oqova tarmoqlari qurish uchun byudjetdan 59 milliard so‘m hamda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan qo‘shimcha 100 milliard so‘m ajratilishi ma’lum qilindi. Buning natijasida yana 167 ming nafar aholi toza ichimlik suv bilan ta’minlanadi.

На сессии кенгаша народных депутатов обсуждены меры по всестороннему развитию Наманганской области.
Глава государства подчеркнул, что первая важная задача - это увеличение занятости и доходов населения, сокращение бедности. Дано указание выделить на развитие предпринимательства в разрезе махалле кредиты на общую сумму 850 миллиардов сумов.
Сообщено о выделении области 60 миллионов долларов из Фонда реконструкции и развития. Из этих средств на реконструкцию системы теплоснабжения города Намангана будет направлено 15 миллионов долларов, на улучшение инфраструктуры старогородской части и благоустройство набережных - 10 миллионов долларов, на финансирование проектов-драйверов в махаллях - 10 миллионов долларов, на развитие лимоноводства - 5 миллионов долларов. Малым и молодежным промышленным зонам, на развитие внутреннего и паломнического туризма, частичное возмещение процентов по кредитам будет выделено по 5 миллионов долларов.
В 2021-2022 годах в области намечено реализовать 1 728 отраслевых и региональных инвестиционных проектов на сумму 23 триллиона 700 миллиардов сумов. За счет осуществления этих проектов планируется создать свыше 66 тысяч рабочих мест.
- Это первый за последние тридцать лет случай, когда в Наманган направляется столько средств. Если мы правильно, эффективно распорядимся ими, область будет развиваться быстрее, во все районы придет промышленность, люди получат работу, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнута важность развития сельского хозяйства, диверсификации выращиваемых культур. Поставлена задача обеспечить занятость 200 тысяч молодых людей, выделив 17 тысяч гектаров сельскохозяйственных земель, а также 10 тысяч женщин посредством организации хлопковыми кластерами швейных предприятий в каждом районе.
Ответственным лицам поручено создать Янгикурганский центр картофелеводства, совместно с Венгрией – научно-исследовательский институт по картофелеводству.
Особое внимание уделено и вопросам развития социальной инфраструктуры. Отмечалось, что в нынешнем году на строительство 160 километров сетей питьевого водоснабжения и 11 километров канализационных сетей будет выделено 59 миллиардов сумов из бюджета и 100 миллиардов сумов из Фонда реконструкции и развития. В результате доступ к питьевой воде получат еще 167 тысяч жителей региона.
Президент отдельно поговорил с молодежью, поддержал озвученные ею предложения и бизнес-проекты. Ответственным лицам даны соответствующие указания.
- Когда я вижу в глазах молодежи уверенность в завтрашнем дне, мою усталость как рукой снимает! Именно такая образованная, энергичная, активная молодежь способно совершить изменения во всех сферах. Мы должны создавать для нее широкие условий и оказывать всемерную помощь, - сказал глава государства.