Shavkat Mirziyoyev: Odamlarimiz ham, mehmonlar ham yoʻlga qarab davlatga baho beradi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrining Ahmad Donish koʻchasida amalga oshirilgan qurilish va obodonlashtirish ishlarini koʻrdi.
Ilgari bu koʻcha oʻrtasidagi maydon beton devor bilan oʻralgani sababli yoʻl judayam tor edi. Yunusobod metro yoʻnalishining davomi qurilishi natijasida bu joy ochildi. Ahmad Donish koʻchasining Amir Temur koʻchasidan Toshkent xalqa avtomobil yoʻligacha boʻlgan 2,2 km qismi 6 qatorli qilib qayta qurildi. 4 qatorli mavjud yoʻl rekonstruksiya qilindi. Piyodalar va velosiped yoʻlakchalari, maysazorlar tashkil etildi. Energiya tejamkor yoritish moslamalari oʻrnatildi.
Yana bir muhim jihati – Ahmad Donish koʻchasi oʻrtasidagi yashil hudud va koʻcha boʻylaridagi daraxtlar saqlab qolindi. 1850 ta manzarali daraxt koʻchati ekildi.
- Yoʻl qurilishiga qoʻshimcha pul berib, zamonaviy texnikalar olingani bugun natijasini beryapti. Bu esa odamlarga manfaat, sifat keltirishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Chorrahalarda yoʻl 92 metrgacha kengaytirilgan. Transport vositalari oʻng tarafga toʻxtovsiz harakatlanishi koʻzda tutilgan. Bu Ahmad Donish, Amir Temur, Bogʻishamol kabi koʻplab koʻchalardagi tirbandlikni kamaytiradi. Toshkent va Qibray tumanlari aholisining poytaxt markaziga yetib borish vaqti 2 barobar qisqaradi. Ushbu yangi trassada bir kunda 60 mingtagacha transport vositasi harakatlanishi mumkin.
Davlatimiz rahbari bu yerda mutasaddilarga yoʻlsozlik sifati va koʻlamini oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
- Odamlarimiz ham, mehmonlar ham yoʻlga qarab davlatga baho beradi. Yoʻllar yaxshi boʻlsa, xalqimiz rozi boʻladi. Shuning uchun bunday sifatli yoʻllarni hududlarda ham qurish, qishloq yoʻllarini ham oʻzgartirish kerak, - dedi Prezident.
Shu yerda Yunusobod tumani aholisi vakillari bilan samimiy muloqot boʻlib oʻtdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, Toshkentning Fargʻona yoʻli koʻchasida amalga oshirilayotgan taʼmirlash va obodonlashtirish ishlarini ham borib koʻrdi.
Turkiyaning “Kalyon” shirkati bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan loyihaga asosan, 8 qatorli yangi avtomobil yoʻli qurish, 2 qatorli mavjud yoʻlni rekonstruksiya qilish, energiya tejamkor yoritish moslamalari oʻrnatib, piyodalar va velosiped yoʻlakchalari, maysazorlar tashkil etish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bir kilometr yoʻl qurishga yurtimiz va xorijda ketadigan mablagʻ hamda materiallar qatlamini tahlil qilish asosida yoʻl industriyasini takomillashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi. Avtomagistrallar bilan birga ichki yoʻllarga ham alohida eʼtibor qaratish zarurligi taʼkidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с благоустроительной работой на улице Ахмада Дониша в Ташкенте.
Прежде эта дорога была весьма узкой, так как посредине улицы располагалась площадь, окруженная бетонной стеной. В результате строительства Юнусабадской линии метро этот участок открылся для проезда. Отрезок улицы Ахмада Дониша длиной 2,2 километра от улицы Амира Темура до Ташкентской кольцевой автодороги перестроен в шестиполосную дорогу. Также реконструирована существовавшая четырехполосная дорога. Организованы пешеходные и велосипедные дорожки, зеленые зоны. Установлены энергоэффективные осветительные приборы.
Еще один важный аспект: сохранены зеленый пояс в середине и деревья вдоль улицы Ахмада Дониша. Высажено 1850 декоративных деревьев.
- Выделение дополнительных средств на строительство дороги и закупка современной техники сегодня дают свои плоды. Это все должно приносить людям пользу и качество, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На перекрестках дорога расширена до 92 метров. Предусмотрено движение со свободным поворотом направо. Это уменьшит транспортные заторы на Ахмада Дониша, Амира Темура, Богишамол и многих других улицах. Время в пути для едущих из Ташкентского и Кибрайского районов до центра столицы сократится в два раза. Новая трасса сможет пропускать до 60 тысяч автомобилей в день.
Глава государства дал ответственным лицам указания по улучшению качества и расширению масштабов дорожного строительства.
- И местное население, и гости оценивают работу государства по качеству дорог. Если дороги хорошие, люди довольны. Поэтому необходимо строить такие качественные транспортные артерии и в регионах, следует обновить и сельские, - подчеркнул Президент.
Здесь же состоялся непосредственный диалог с представителями населения Юнусабадского района.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился также с работой по ремонту и благоустройству на улице Фаргона йули.
Согласно проекту, разработанному совместно с турецкой компанией «Kalyon», запланированы строительство новой 8-полосной автомобильной дороги, реконструкция существующей двухполосной дороги, установка энергосберегающих осветительных приборов, создание пешеходных и велосипедных дорожек, зеленых зон.
Глава государства дал указания по развитию дорожной индустрии на основе анализа расходов средств и материалов на строительство одного километра дороги у нас в стране и за рубежом. Отмечена необходимость внимания не только автомагистралям, но и внутренним дорогам.
Разработка этого масштабного проекта началась в 2017 году. Ход строительства находился под постоянным вниманием главы государства. На днях завершен первый этап возведения надземного кольцевого метро.