Sport sohasidagi vazifalar bo‘yicha axborot berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga sport sohasidagi yirik tadbirlar va rejalar haqida axborot berildi.
Yurtimizda sport ancha rivojlanib bormoqda. Futbol, voleybol, boks, kurash, shaxmat, tennis, og‘ir va yengil atletikalarning ko‘plab turlari ommalashgan. Davlatimiz rahbari g‘oyasi bilan tashkil etilgan “Besh tashabbus olimpiadasi” yosh avlod orasida jismoniy madaniyatni yanada keng yoyishga xizmat qilmoqda.
Taqdimotda ommaviy sport, etnosport va gimnastikani rivojlantirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Xususan, “Besh tashabbus olimpiadasi”dagi sport turlari sonini 9 tadan 12 tagacha ko‘paytirish hamda ilk bor nogironligi bo‘lgan shaxslar o‘rtasida ham 5 ta yo‘nalishda o‘tkazish taklif qilinmoqda. Har yili Navro‘z bayrami arafasida Surxondaryoda o‘tkazib kelinayotgan xalqaro chavandozlar musobaqasini yurtimizning boshqa hududlarida ham tashkil qilish mo‘ljallanmoqda. Yakkakurashlar bo‘yicha salohiyatni to‘g‘ri yo‘naltirish maqsadida barcha sport maktablarida qo‘l jangi to‘garaklarini ochish belgilanmoqda.
Ma’lumki, 2022-yil 25-mayda Prezidentning “Etnosport turlarini ommalashtirish va rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan. Unda, jumladan, Xiva shahrida har ikki yilda bir marta Xalqaro etnosport festivali o‘tkazilishi belgilangan.
Ilk festivalni joriy yil 7-10-sentabr kunlari Ichan qal’ada o‘tkazish rejalashtirilmoqda. Uning doirasida xalq o‘yinlari va sport musobaqalari, hunarmandchilik ko‘rgazmalari, qovun sayli, osh pishirish chempionati, sahnalashtirilgan dasturlar bo‘lib o‘tadi.
Davlatimiz rahbari festivalga yuqori darajada tayyorgarlik ko‘rish, ishtirokchilar va turistlarga barcha qulayliklarni yaratish, Xiva shahrida “Xalqaro etnofestival bog‘i”ni tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezidentimizning 2022-yil 23-dekabrdagi qaroriga muvofiq, gimnastika sport turlarini rivojlantirish bo‘yicha ham ko‘p ishlar qilinmoqda. Xususan, Nukus, Samarqand va Farg‘ona shaharlarida Gimnastika sport turlariga tayyorlash markazlari tashkil etilmoqda. Ular ixtisoslashtirilgan sport-ta’lim muassasasi hisoblanadi, bitiruvchilarga murabbiy va seleksioner mutaxassisligi bo‘yicha diplom beriladi. Hozirda markazlar uchun binolar qurish, rekonstruksiya qilish va jihozlash bo‘yicha loyihalar ishlanmoqda. Mazkur sport muassasalari 2024/25-o‘quv yilidan faoliyat boshlaydi.
Davlatimiz rahbari bu markazlarda sportchilarni tayyorlash bo‘yicha eng ilg‘or uslublarni joriy etish, diyetologiyani rivojlantirish, o‘quvchilarning qatnoviga qulaylik yaratish zarurligini ta’kidladi.

Представлена информация о задачах в сфере спорта
Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву доложено о предстоящих крупных спортивных мероприятиях и планах по развитию сферы спорта.
Спорт в нашей стране динамично развивается. Широкой популярностью пользуются такие его виды, как футбол, волейбол, бокс, кураш, шахматы, теннис, тяжелая и легкая атлетика. Организованная по идее главы нашего государства “Олимпиада Пяти инициатив” способствует продвижению спорта и физической культуры среди молодого поколения.
В ходе презентации рассмотрены предложения по развитию массового спорт, этноспорта и гимнастики.
В частности, предлагается расширить программу “Олимпиады Пяти инициатив” с 9 до 12 видов спорта и впервые провести ее среди лиц с инвалидностью в 5 видах спорта. Международный турнир наездников, проводимый ежегодно в преддверии праздника Навруз в Сурхандарье, предлагается организовывать и в других регионах страны. Для развития потенциала единоборств во всех спортивных школах предусматривается открытие секций рукопашного боя.
Как известно, 25 мая 2022 года принято постановление Президента “О мерах по популяризации и развитию видов этноспорта”. В нем, в частности, определено проведение раз в два года Международного фестиваля этноспорта в городе Хиве.
Первый фестиваль намечено провести 7-10 сентября текущего года в Ичанкале. В его рамках состоятся народные игры и спортивные соревнования, ремесленнические выставки, праздник дыни, чемпионат по приготовлению плова и театрализованные программы.
Глава государства дал указание тщательно подготовиться к фестивалю, предусмотреть все удобства для участников и туристов, создать Парк международного этнофестиваля в городе Хиве.
В соответствии с постановлением Президента от 23 декабря 2022 года проводится большая работа по развитию гимнастики. В частности, в городах Нукусе, Самарканде и Фергане организуются центры гимнастической подготовки. Это специализированные спортивные образовательные учреждения, выпускникам которых будут выдаваться дипломы по специальности тренера и селекционера. В настоящее время разрабатываются проекты строительства, реконструкции и оснащения зданий для центров. Эти спортивные учреждения начнут работу с 2024/2025 учебного года.
Глава государства отметил необходимость внедрения в указанных центрах самых передовых методик подготовки спортсменов, развития диетологии, создания необходимых условий для того, чтобы учащимся было удобно добираться до занятий.