Termiz shahrida Surxondaryo viloyati mahalliy kengash deputatlari, tadbirkor va fermerlar, nuroniylar, yoshlar, jamoatchilik faollari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev viloyatni kompleks rivojlantirish, “mahallabay” tizimda aholi hayotini yaxshilash bo‘yicha ustuvor vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
- Sizlar bilan uchrashib, muammolarni hal etish uchun kelganmiz. Bu tashrifga anchadan beri tayyorgarlik ko‘rdik. Toshkentga bog‘liq masala qolmadi. Endi berilgan mablag‘ va tizimni aql bilan ishlatib, joylarda manzilli bajarish kerak. Men kuyib-pishganim bilan sizlar jon kuydirmasangiz, xalqning biri ikki bo‘lmaydi. Surxondaryoning ichki imkoniyatlaridan foydalansak, odamlarning dardiga darmon bo‘lish uchun hamma sharoit bor. Buning uchun sektor rahbarlari fidoyi bo‘lib, joyiga tushib, “mahallabay” tizimda ishlashi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tadbirkorlikni rivojlantirish va aholi bandligini ta’minlash birinchi yo‘nalish sifatida belgilandi.
Davlatimiz rahbari Bandixon, Qiziriq, Muzrabot va Sherobod tumanlari rivojiga turtki berish maqsadida ushbu tumanlarda yangidan tashkil etiladigan tadbirkorlik sub’ektlarini yer, mol-mulk, kichik korxona aylanmasidan olinadigan soliqlar, yakka tartibdagi tadbirkorlarning qat’iy miqdordagi daromad solig‘idan 2024-yil 1-yanvarga qadar ozod qilishni taklif qildi.
Surxondaryo viloyatida 2021-2022-yillarda umumiy qiymati 16 trillion 800 milliard so‘m bo‘lgan 1 ming 177 ta hududiy investitsiya loyihalari amalga oshirilishi qayd etildi. Ularning natijasida 25 mingta yangi ish o‘rni tashkil etish mo‘ljallangan.
- Viloyatda qurilish materiallari, yengil, charm, oziq-ovqat, elektrotexnika, mahalliy sanoat kabi “drayver” sohalarni jadal rivojlantirish va yangi loyihalarni ko‘paytirish zarur, - dedi Prezident.
Shu maqsadda, qurilish materiallarini eksport qilishda transport xarajatlari va kredit foizlarini qisman qoplab berish, import o‘rnini bosuvchi maishiy tovarlar ishlab chiqaruvchi mahalliy sanoat korxonalariga xomashyo va yarim fabrikatlarni import qilishda imtiyozlar berish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Boysun, Sariosiyo, Sherobod tumanlarini qurilish materiallari, Qiziriqni yengil sanoat, Oltinsoyni oziq-ovqat, Angorni charm, Bandixon va Muzrabot tumanlarini mahalliy sanoatga ixtisoslashtirib, klasterlar tashkil etish zarurligi ta’kidlandi. Xususan, Sariosiyoda qurilish materiallari ishlab chiqarish innovatsion industrial zonasi tashkil etilishi aytildi.
Investitsiya loyihalarining 3 trillion 121 milliard so‘mligi qishloq xo‘jaligi sohasiga oid. Xususan, 1 ming gektar issiqxonalar tashkil etishga 950 milliard so‘m yo‘naltiriladi. Oltinsoy, Uzun, Bandixon, Denov, Jarqo‘rg‘on, Muzrabot, Termiz va Sariosiyo tumanlarida zaytun plantatsiyalari, Sherobod, Muzrabot va Qiziriqda anorzorlar barpo etiladi.
Surxondaryo misolida tomorqadan samarali foydalanish bo‘yicha xonadon egasi, tayyorlovchi korxona, qayta ishlovchi va eksportchilarni bog‘lovchi yaxlit tizim yaratish vazifasi qo‘yildi.
Joriy yilda jamoat ishlari, kooperativ va tomorqa xo‘jaligida 50 ming nafar ishsizning bandligini ta’minlash vazifasi qo‘yildi. Bunga Bandlikka ko‘maklashish va Jamoat ishlari jamg‘armalaridan 32 milliard so‘m ajratilishi belgilandi.
Davlatimiz rahbari ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish masalalariga ham alohida to‘xtaldi.
Bu yil viloyatda “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturi doirasida 483 ta qishloq va mahallada obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda. Buning uchun 1,6 trillion so‘m mablag‘ ajratilgan.
1 ming 230 kilometr yo‘llar ta’mirlanishi, yana ming kilometr elektr tarmog‘i tortilishi qayd etildi.
Prezident yaqin 2-3 yilda viloyatda 1,5 million aholining ichimlik suvi muammolarini to‘liq hal qilish, buning uchun “To‘palang” suv omboridan 400 kilometr magistral tarmoqlar tortish bo‘yicha loyiha ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi.
Moliya vazirligiga viloyatda ijtimoiy, kommunikatsiya va yo‘l infratuzilmasini rivojlantirishga 2021-yil uchun qo‘shimcha 200 milliard so‘m ajratish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев обозначил приоритеты комплексного развития региона, улучшения жизни населения по системе "махаллабай".
- Мы приехали, чтобы встретиться с вами и решить проблемы. Мы долго готовились к этой поездке. Вопросов, зависящих от Ташкента, не осталось. Теперь необходимо с умом использовать предоставленные средства и систему, адресно работать на местах. Как бы я ни старался, если вы сами не будете действовать с полной самоотдачей, благосостояние народа не повысится. Если задействовать внутренние ресурсы Сурхандарьи, будут все условия для решения волнующих людей проблем. Для этого руководители секторов должны проявить самоотверженность, спуститься "вниз" и работать по системе "махаллабай", - сказал Шавкат Мирзиёев.
Развитие предпринимательства и обеспечение занятости определены как приоритетные направления.
В целях стимулирования развития Бандиханского, Кызырыкского, Музрабатского и Шерабадского районов глава государства предложил освободить вновь созданные предприятия от налогов на землю, имущество, с оборота малых предприятий и фиксированного подоходного налога с индивидуальных предпринимателей сроком до 1 января 2024 года.
Отмечалось, что в 2021-2022 годах в Сурхандарьинской области будут реализованы 1 177 инвестиционных проектов на сумму 16 триллионов 800 миллиардов сумов. В результате планируется создать 25 тысяч новых рабочих мест.
- Необходимо ускорить развитие таких отраслей-драйверов, как индустрия строительных материалов, легкая, кожевенная, пищевая, электротехническая, местная промышленность и увеличить количество новых проектов в регионе, - сказал Президент.
Высказаны предложения по компенсации части транспортных расходов и процентов по кредиту при экспорте строительных материалов, предоставлении льгот местным промышленным предприятиям, производящим импортозамещающие товары для дома, при импорте сырья и полуготовой продукции.
Указано на необходимость организации кластеров, специализировав Байсунский, Сарыасийский, Шерабадский районы на производство стройматериалов, Кызырыкский район на легкую, Алтынсайский район на пищевую, Бандиханский и Музрабатский районы на местную промышленность. В частности, в Сарыасийском районе будет создана инновационная индустриальная зона по производству стройматериалов.
В сельском хозяйстве намечено реализовать инвестиционные проекты на 3 триллиона 121 миллиард сумов. В частности, 950 миллиардов сумов будет направлено на создание теплиц площадью 1 тысяча гектаров. В Алтынсайском, Узунском, Бандиханском, Денауском, Джаркурганском, Музрабатском, Термезском и Сарыасийском районах будут организованы оливковые плантации, в Шерабаде, Музрабате и Кызырыке - гранатовые сады.
Поставлена задача создать на примере Сурхандарьи целостную систему эффективного использования приусадебных земель, которая свяжет владельцев, заготовительные предприятия, переработчиков и экспортеров.
Поручено обеспечить в нынешнем году занятость 50 тысяч человек через общественные работы, создание коопераций и приусадебных хозяйств. Определено, что на эти цели будет выделено 32 миллиарда сумов из Фонда содействия занятости и Фонда общественных работ.
Глава государства коснулся также развития социальной инфраструктуры.
В этом году в области благоустраиваются 483 села и махалли в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла». На эти цели выделено 1,6 триллиона сумов.
Отмечалось, что будет отремонтировано 1 230 километров дорог и проложено 1 тысяча километров линий электропередач.
Президент подчеркнул необходимость в ближайшие 2-3 года полностью решить проблему обеспечения питьевой водой 1,5 миллиона жителей региона, для чего необходимо разработать проект прокладки 400 километров магистральных сетей от водохранилища "Тупаланг".
Министерству финансов поручено выделить дополнительно 200 миллиардов сумов на развитие социальной, коммуникационной и дорожной инфраструктуры региона в 2021 году.
На совещании состоялся открытый диалог с гражданами в городских и районных студиях.
Президент Шавкат Мирзиёев начал второй день поездки в Сурхандарьинскую область с посещения мавзолея Хакима ат-Термези.