– Qashqadaryoda barcha sohalarda vaziyat tubdan o‘zgarishi shart. Buning uchun viloyatda hamma imkoniyat bor. Hamma uyg‘onishi kerak, – dedi Prezident.
Hokimlarning takliflari va viloyatdagi muammolarning tahlilidan kelib chiqib, tadbirkorlik asosiy yo‘nalish etib belgilandi. 2021 yil Qashqadaryo viloyatida tadbirkorlikni rivojlantirish yili deb e’lon qilindi. Bu borada manzilli ishlash uchun tuman va shaharlarga vazirlar, tarmoq va banklar rahbarlari biriktirildi.
Davlatimiz rahbari bugungi bozor talabi va «o‘sish nuqtalari»dan kelib chiqib, tumanlarni muayyan iqtisodiyot yo‘nalishlariga ixtisoslashtirish zarurligini ta’kidladi.
Xususan, Yakkabog‘, Qamashi, Chiroqchi, Shahrisabz va Kitob tumanlari bog‘dorchilik va uzumchilikka ixtisoslashtiriladi. G‘uzor va Muborak tumanlarida neft-gaz-kimyo, Chiroqchi va Dehqonobod tumanlarida qurilish materiallari bo‘yicha ko‘plab korxonalar tashkil etish mumkin.
Kasbi, Nishon, Mirishkor va Koson tumanlarini chorvachilikka ixtisoslashtirib, yirik komplekslar va kichik bo‘rdoqichilik fermalari tashkil etish, ozuqa bazasi uchun yer ajratish vazifasi qo‘yildi.
Moliya vazirligiga chorvachilik uchun o‘zlashtiriladigan yer, boqilgan har bir bosh qoramol uchun subsidiya berish mexanizmini yo‘lga qo‘yish topshirildi.
Viloyatda 2021-2022 yillarda amalga oshiriladigan, umumiy qiymati 28 trillion so‘m bo‘lgan 950 ta loyiha ishlab chiqilgan. Bu loyihalar natijasida 15 mingta yangi ish o‘rni yaratilishi rejalashtirilgan.
Kambag‘allikni qisqartirish, yordamga muhtoj va ishsiz aholiga daromad manbai yaratish choralari ko‘rib chiqildi.
Mutasaddilarga kelgusi yilda 50 ming gektar maydonda suv tejovchi texnologiyalar joriy qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Prezidentimiz aholini uy-joy bilan ta’minlash, yo‘llar, ichimlik suvi tarmoqlari qurish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Viloyatda markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlanish darajasini 79 foizga, xususan, bu borada vaziyat og‘ir bo‘lgan G‘uzor tumanida 50 foizga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Yoshlar va ayollar manfaatlarini ta’minlash masalasi chuqur tahlil qilindi.
– Viloyatda yoshlar bilan ishlash bo‘yicha yangi tizim joriy etiladi. Hokimlar har haftada bir kunni yoshlar bilan ishlash kuni deb e’lon qilib, ularning muammolari bilan shug‘ullanadi, – dedi davlatimiz rahbari.
Ijtimoiy himoyaga muhtoj bo‘lgan 2 ming 815 nafar ayolning turmush sharoitini yaxshilash, ishsiz xotin-qizlarni «Ustoz-shogird» an’analari asosida hunarmandchilikka jalb etish choralari belgilandi.
– Biz tanlagan yo‘l – mashaqqat yo‘li. Qashqadaryo bo‘yicha ulkan rejalarimiz bor, juda katta mablag‘ berilyapti. Endi eng asosiy vazifa va talab – shu mablag‘ni to‘g‘ri yo‘naltirib, odamlar manfaati uchun ishlatish, yaxshi sharoit yaratish, – dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyati faollari, mahalliy kengash deputatlari, vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazmoqda.

На прошедшем в Карши совещании обсуждены вопросы комплексного развития Кашкадарьинской области.
- Ситуация в Кашкадарье должна коренным образом измениться во всех сферах. Для этого у области есть все возможности. Все должны проснуться, - сказал Президент.
Основываясь на предложениях хокимов и анализе проблем в области, предпринимательство определено как главное направление работы. 2021 год объявлен годом развития предпринимательства в Кашкадарьинской области. Для адресной работы за районами и городами закреплены министры, руководители отраслей и банков.
Глава государства отметил необходимость специализации районов в конкретных направлениях экономики с учетом конъюнктуры рынка и «точек роста».
В частности, Яккабагский, Камашинский, Чиракчинский, Шахрисабзский и Китабский районы будут специализированы на садоводстве и виноградарстве. В Гузарском и Мубарекском районах может быть создано множество предприятий нефтехимического направления, в Чиракчинском и Дехканабадском районах – по выпуску строительных материалов.
Касбинский, Нишанский, Миришкорский и Касанский районы будут специализироваться на животноводстве. Поставлена задача создать крупные комплексы и малые животноводческие фермы, выделить земли под кормовую базу.
Министерству финансов поручено создать механизм предоставления субсидий на освоение земель под животноводство и выращивание крупного рогатого скота.
Разработано 950 проектов на сумму 28 триллионов сумов для реализации в области в 2021-2022 годах. В результате планируется создать 15 тысяч рабочих мест.
Рассмотрены меры по сокращению бедности и созданию источника дохода для нуждающихся в помощи и безработных.
Ответственным лицам поручено внедрить в следующем году водосберегающие технологии на 50 тысячах гектарах земель.
Особое внимание Президент уделил вопросам обеспечения населения жильем, строительства дорог и сетей питьевого водоснабжения. Поставлена задача довести уровень централизованного питьевого водоснабжения в регионе до 79 процентов, в том числе в Гузарском районе, где ситуация крайне тяжелая, - до 50 процентов.
Глубоко проанализирован вопрос обеспечения интересов молодежи и женщин.
- В области будет внедрена новая система работы с молодежью. Один день в неделе хокимы объявят днем работы с молодежью и будут заниматься ее проблемами, - сказал глава государства.
Определены меры по улучшению условий жизни 2 815 женщин, нуждающихся в социальной защите, привлечению безработных женщин к ремесленничеству на основе традиций «мастер-ученик».
– Избранный нами путь – это путь тернистый. У нас есть большие планы по Кашкадарье, выделяются весьма крупные средства. Теперь главная задача и требование – правильно направить эти ресурсы, создать людям достойные условия, – подчеркнул глава государства.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев проводит совещание с участием актива Кашкадарьинской области, депутатов местного кенгаша, руководителей министерств и ведомств.