Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatida qishloq xo‘jaligini rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Toshkent viloyatining tuprog‘i unumdor, suvi mo‘l. Bundan samarali foydalanilsa, hosildor bog‘ va tokzorlar barpo etish, intensiv sabzavotchilikni yo‘lga qo‘yish, odamlarning bandligini ta’minlash mumkin.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil 10-sentabrdagi “Dehqon xo‘jaliklari tashkil etishni qo‘llab-quvvatlash orqali aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida shu borada qator vazifalar belgilangan. Xususan, Toshkent viloyatida 2023-yilda 9 ming gektar paxta va g‘alla maydoni qisqartirilib, 25 sotixdan aholiga beriladi. Bu 60 mingdan ortiq kishini ish bilan ta’minlash imkonini beradi.
Davlatimiz rahbarining topshirig‘i bilan, mutaxassislar ishtirokida Toshkent viloyatida foydalanilmayotgan imkoniyatlar o‘rganildi va qo‘shimcha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Yig‘ilishda ana shu takliflar haqida axborot berildi. Unga ko‘ra, viloyatda 62 ming gektar yerni foydalanishga kiritish hisob-kitob qilingan. Ularda yaylov o‘simliklari urug‘chiligini yo‘lga qo‘yish, suv kam talab qiladigan moyli, dukkakli va ozuqa ekinlari yetishtirish, chorva boqish mo‘ljallangan.
Shuningdek, Toshkent viloyatining har bir tumani meva-sabzavotchilik, kartoshkachilik, uzumchilik kabi muayyan tarmoqqa ixtisoslashtiriladi. Masalan, Ohangaron, Toshkent, Zangiota, Parkent, Yangiyo‘l, Qibray tumanlarida qariyb 5 ming gektarda intensiv usulda sabzavot yetishtirish, Bo‘stonliq, Yangiyo‘l, Ohangaron, Parkent, Bo‘ka, Bekobod, Chinoz, Oqqo‘rg‘on tumanlarida 1 ming 300 gektar yerni bog‘ qilish, Parkent, Qibray va Piskent tumanlarida 2 ming gektardan ziyod tokzor barpo etish mumkinligi aytildi. O‘rta Chirchiq, Toshkent va Bo‘stonliq tumanlarida “in-vitro” laboratoriyalari tashkil etib, urug‘lik kartoshka yetishtirish mo‘ljallangan. Umuman, mazkur chora-tadbirlar natijasida 24 mingdan ziyod ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по развитию сельского хозяйства в Ташкентской области.
У региона плодородная почва, много водных ресурсов. При их эффективном использовании можно создать продуктивные сады и виноградники, наладить интенсивное овощеводство, обеспечить занятость людей.
В постановлении Президента Республики Узбекистан от 10 сентября текущего года «О дополнительных мерах по увеличению доходов населения путем поддержки создания дехканских хозяйств» определен ряд задач в этом направлении. В частности, в 2023 году в Ташкентской области будет сокращено 9 тысяч гектаров хлопковых и зерновых полей, населению будут выделены участки по 25 соток. Это обеспечит работой более 60 тысяч человек.
По поручению главы государства с участием специалистов изучены неиспользованные возможности в Ташкентской области и разработаны дополнительные меры.
Об итогах доложено на презентации. Так, подсчитана возможность ввода в оборот 62 тысяч гектаров земель на территории области. Они будут использованы прежде всего для посева пастбищных растений, выращивания масличных, зернобобовых и кормовых культур, требующих мало воды, а также для разведения скота.
Также каждый район Ташкентской области предложено специализировать на определенном направлении, таком как плодоовощеводство, картофелеводство, виноградарство и других. К примеру, указано на возможность интенсивного выращивания овощей почти на 5 тысячах гектаров в Ахангаранском, Ташкентском, Зангиатинском, Паркентском, Янгиюльском, Кибрайском районах, создания садов на 1,3 тысяче гектаров в Бостанлыкском, Янгиюльском, Ахангаранском, Паркентском, Букинском, Бекабадском, Чиназском, Аккурганском районах, закладки виноградников на более чем 2 тысячах гектаров в Паркентском, Кибрайском и Пскентском районах. В Уртачирчикском, Ташкентском и Бостанлыкском районах планируется создание лабораторий in vitro для выращивания семенного картофеля. В целом в результате этих мер ожидается создание более 24 тысяч рабочих мест.