Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 29-mart kuni mamlakatimiz turizm salohiyatini oshirish masalalari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Turizm ham iqtisodiy, ham ijtimoiy-madaniy ahamiyatga ega keng qamrovli soha. U daromadliligi bo‘yicha dunyoda uchinchi o‘rinda turadi. Yana bir muhim tomoni, kam xarajat bilan ko‘p ish o‘rinlari yaratish imkonini beradi.
Mamlakatimizda bu soha izchil rivojlanmoqda. Jumladan, 2022-yilda yurtimizga tashrif buyurgan xorijiy turistlar soni 2021-yilga nisbatan 3 baravar oshgan. Soha eksporti 1 milliard 600 million dollarni tashkil etgan. Ichki turizm dasturlari doirasida 11 milliondan ziyod aholi sayohat qilgan. Samarqandda yangi turizm markazi barpo etilgani natijasida u yerga qo‘shimcha 2 million sayyoh kelgan.
Aslida mamlakatimizda bu sohadagi salohiyat bundan ancha yuqori. Yurtimizga kelmoqchi bo‘lgan sayyohlar juda ko‘p. Lekin, ularni qiziqtiradigan joylar haqida kontent kam, turistlarni 4-5 kun olib qoladigan dasturlar yetishmaydi. Samolyot va poyezdga biletni bir necha oy oldindan sotib olishda noaniqliklar ko‘p.
Yig‘ilishda soha rivojiga to‘siq bo‘layotgan shu kabi muammolar tanqidiy tahlil qilinib, muhim chora-tadbirlar belgilandi.
Uzoq xorijliklar uchun O‘zbekistonning darvozasi bu – aeroport. So‘nggi yillarda 5 ta yangi xususiy aviakompaniya tashkil qilindi, aviatsiya parkimiz 44 taga yetdi. O‘tgan yili Samarqand aeroporti “beshinchi osmon” rejimida ishlashiga o‘tgani hisobiga, haftalik aviaqatnovlar soni 46 tadan 78 taga, yo‘lovchi oqimi esa 6,5 mingdan 10 mingtaga ko‘paydi.
Lekin, ichki reyslar taqchilligi haftasiga Nukus va Urganchga 20 tani, Samarqandga 15 tani, Buxoro va Termizga 11 tani tashkil qilayapti. Shu kabi, temiryo‘lda haftasiga 68 ta qo‘shimcha qatnovga, 350 ta yangi vagonga talab bor. Qoraqalpog‘iston, Jizzax, Namangan va Surxondaryoda sayyohlarga avtobus yetishmaydi.
Shu bois yil yakunigacha yana 20 ta zamonaviy samolyot olib kelib, aviaqatnovlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Jami mahalliy reyslar soni 2 baravar oshirilib, 100 taga yetkazilishi, ayrim yo‘nalishlar bo‘yicha aviachipta xarajatining bir qismiga subsidiya berilishi aytildi.
Shuningdek, bu yil 8 ta elektr poyezd olib kelinadi. Turoperator, mehmonxona va tashuvchilarga 10 va undan ortiq o‘rindiqli avtotransportlar olib kirishda bojxona imtiyozlari beriladi. Qamchiq dovonida mikroavtobus, Jizzax dovoni, Chimyon va Chorvoqda turistik avtobus va mikroavtobuslar qatnoviga ruxsat beriladi.
Turizmda yana bir muhim omil bu mehmonxona. Bu borada keng imkoniyat yaratilgani hisobiga, so‘nggi besh yilda mehmonxona o‘rinlari 2 baravar oshib, 60 mingtaga yetgan.
Davlatimiz rahbari xorijiy konsalting kompaniyalarni jalb qilib, mehmonxonalardagi sharoitlarni xalqaro standartlar darajasiga olib chiqish, ular uchun qo‘shimcha kredit resurslari ajratish zarurligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda turizm dasturlarining mazmuniga ham e’tibor qaratildi. Qayd etilganidek, xorijiy sayyohlarning O‘zbekistonda bir kun ko‘proq qolishi yillik turizm eksportini 300 million dollarga oshiradi.
Misol uchun, Xorazmda xorijiy turistlar Buxoro va Samarqandga qaraganda 2 baravar kam bormoqda. Lekin, Xorazmda sayyohlarni 3-4 kun olib qolish uchun barcha imkoniyat mavjud.
Yoki, o‘tgan yili 31 ta tuman va 143 ta mahalla turizmga ixtisoslashtirilib, ularda alohida soliq rejimi joriy qilingan edi. Bu imtiyozlardan 4 mingga yaqin korxona foydalanib, tovar aylanmasi 1,5 baravar oshgan.
Sayyohlarni ko‘proq vaqt olib qolishda yetishmayotgan narsa bu qiziqarli dasturlar va targ‘ibot. Shu bois yig‘ilishda bu borada ko‘maklashishga 11 ta oliy ta’lim muassasasi biriktirildi. Ular 31 ta tuman va 143 ta turizm mahallasining tarixi, yodgorliklari va diqqatga sazovor joylari haqida ma’lumotlar majmuini yaratadi. Ular asosida 12 ta tilda turistik paketlar ishlab chiqiladi. Turizm va servis obyektlari ishchilari o‘qitiladi.
Mutasaddilarga mehmonxona, madaniyat, tabiat, etno va gastronomik markazlarni bog‘laydigan turizm klasterlari tashkil etish, “turistlar uchun mehmondo‘st muhit sertifikati”ni joriy qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yurtimizda turizm dasturlari asosan aprel-may va sentyabr-oktyabr oylariga moslashgan. Lekin bu mavsumni uzaytirish uchun yetarli imkoniyat bor.
Masalan, qishda Toshkent va Jizzax viloyatlarida chang‘i, boshqa joylarda yozda cho‘milish maskanlarini tashkil etib, turistik mavsumga yana ikki oy qo‘shish mumkin. Shuningdek, yozda 22 ta qo‘riqxona, 24 ta milliy tabiat bog‘i va tabiat yodgorliklari imkoniyatidan ham foydalansa bo‘ladi.
Shu kabi manbalar asosida, yozgi va qishki mavsumlarga mo‘ljallangan loyihalar ishlab chiqish, turistik mavsum bo‘lmagan kunlarda sayyohlar uchun qiziqarli festival va madaniyat tadbirlari tashkil qilish vazifasi qo‘yildi.
Yana bir masala – mamlakatimizda 8 mingdan ziyod madaniy meros obyektlari va 122 ta muzey bor. Yoshlar uchun adabiyot, tarix, geografiya, tasviriy san’at kabi fanlarni ushbu maskanlarda tashkil etish maqsadga muvofiqligi aytib o‘tildi.
Bu yil yurtimizda Jahon turizm tashkiloti Bosh assambleyasining yig‘ilishi o‘tkaziladi. Samarqand 2023-yilda Jahon turizm poytaxti bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bu yil Vatanimizning boy madaniyati va turistik salohiyatini jahonga targ‘ib qilish yili bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Shu maqsadda marketing va reklama bilan sayyohlarni jalb qilish uchun 100 milliard so‘m ajratilishi belgilandi. “O‘zbekiston tashrif qog‘ozi”ni ishlab chiqib, turizm brendini yangilash, xalqaro telekanallar va internet platformalarida O‘zbekiston haqidagi reklama roliklarini ko‘paytirish muhimligi qayd etildi.
Umuman, bu yil 7 million xorijiy va 15 million ichki sayyohlarni jalb qilish, soha eksportini 2,5 milliard dollarga yetkazish imkoniyati borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan vazir va hokimlar, tadbirkorlar o‘z fikr va takliflarini bildirdi.
28.03.2023Keyingisi
Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlar rivoji va aholi hayoti bilan tanishish maqsadida 30-mart kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasiga keldi.

Указаны дополнительные возможности для развития туризма
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 29 марта состоялось видеоселекторное совещание по вопросам повышения туристического потенциала нашей страны.
Туризм — это многогранная отрасль, имеющая как экономическое, так и социально-культурное значение. Данный сектор является третьим по прибыльности в мире. Еще один важный аспект – он позволяет создавать больше рабочих мест с меньшими затратами.
В нашей стране эта сфера последовательно развивается. В частности, количество иностранных туристов, посетивших нашу страну в 2022 году, увеличилось в 3 раза по сравнению с 2021 годом. Экспорт отрасли составил 1 миллиард 600 миллионов долларов. В рамках программ внутреннего туризма путешествовало более 11 миллионов человек. В результате создания нового туристического центра в Самарканде город появилась возможность привлечь в город дополнительно 2 миллиона туристов.
Туристический потенциал нашей страны далеко не исчерпан. Есть много тех, кто желает посетить Узбекистан. Однако мало контента о местах, которые могут заинтересовать туристов, не хватает предложений, способных побудить туристов задержаться в нашей стране на 4-5 дней. Имеются проблемы с покупкой билетов на самолеты и поезда за несколько месяцев вперед.
На совещании были критически проанализированы такие проблемы, которые препятствуют развитию отрасли. Определены важные меры.
Аэропорт является воротами в Узбекистан для приезжающих из дальнего зарубежья. За последние годы было создано 5 новых частных авиакомпаний, отечественный авиапарк увеличился до 44 самолетов. В прошлом году количество еженедельных рейсов увеличилось с 46 до 78, а число пассажиров - с 6,5 тысячи до 10 тысяч человек.
Однако нехватка внутренних рейсов в Нукус и Ургенч составляет 20, в Самарканд - 15, в Бухару и Термез - 11 рейсов в неделю. Также есть потребность в 68 железнодорожных рейсах и 350 новых вагонах. Не хватает автобусов для туристов в Каракалпакстане, Джизаке, Намангане и Сурхандарьинской области.
В связи с этим дано указание закупить к концу года еще 20 современных самолетов и увеличить авиаперевозки. Отмечалось, что общее количество внутренних рейсов будет увеличено вдвое - до 100 в неделю, а часть стоимости авиабилетов на некоторые маршруты будет субсидироваться.
В текущем году также будет приобретено 8 электричек. Туроператоры, отели и перевозчики получат таможенные льготы при ввозе автотранспортных средств с 10 и более сидениями. Будет разрешен проезд туристических автобусов через Камчыкский и Джизакский перевалы, по Чимгану и Чарваку.
Еще одним важным фактором в туризме является наличие мест размещения. За счет создания широких возможностей количество мест в гостиницах за последние пять лет выросло в два раза, достигнув 60 тысяч.
Глава государства подчеркнул необходимость привлечения иностранных консалтинговых компаний, доведения условий в гостиницах до уровня международных стандартов, выделения для них дополнительных кредитных ресурсов.
На совещании также обсуждено содержание туристических программ. Подчеркнуто, что каждый лишний день, который туристы проводят в Узбекистане, увеличивает годовой экспорт туризма на 300 миллионов долларов.
К примеру, иностранные туристы посещают Хорезм в 2 раза реже, чем Бухару и Самарканд. Однако в Хорезме есть все возможности, чтобы туристы оставались в регионе 3-4 дня.
Или же в прошлом году 31 район и 143 махалли были специализированы на туризм, в них был введен специальный налоговый режим. Этими льготами воспользовались около 4 тысяч предприятий, их оборот увеличился в 1,5 раза.
Для дальнейшего увеличения продолжительности пребывания туристов не хватает интересных программ и продвижения. Поэтому на совещании решено, что усилить эти два направления работы отрасли будут помогать 11 высших учебных заведений. Они займутся сбором информации и формированием контента об истории, памятниках и достопримечательностях 31 района и 143 туристических махаллей. На этой основе будут разработаны туристические пакеты на 12 языках. Работники объектов туризма и обслуживания пройдут обучение в вузах.
Перед ответственными лицами поставлены задачи по организации туристических кластеров, объединяющих гостиницы, объекты культурного, природного, этно- и гастрономического туризма, а также внедрению сертификата гостеприимства.
Туристические программы в нашей стране в основном рассчитаны на апрель-май и сентябрь-октябрь. Но есть достаточно возможностей, чтобы продлить туристический сезон.
Например, турсезон может стать на два месяца дольше, если организовать инфраструктуру для лыжного туризма в Ташкентской и Джизакской областях, а летом – купальных зон в других регионах. Летом можно воспользоваться возможностями 22 заповедников, 24 национальных природных парков и природных памятников.
Поручено разработать, с использованием этих ресурсов, проекты для летнего и зимнего сезонов, организовать интересные фестивали и культурные мероприятия во внесезонное время.
Кроме того, в нашей стране насчитывается более 8 тысяч объектов культурного наследия и 122 музея. Отмечена целесообразность проведения в этих местах уроков по таким предметам, как литература, история, география, изобразительное искусство.
В этом году в нашей стране пройдет сессия Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации. Самарканд станет столицей мирового туризма в 2023 году.
Глава нашего государства подчеркнул, что этот год должен стать годом продвижения богатого культурно-туристического потенциала нашей страны за рубежом.
С этой целью, для привлечения туристов с помощью маркетинга и рекламы, выделено 100 миллиардов сумов. Отмечена важность разработки «Визитной карточки Узбекистана», обновления туристического бренда, увеличения рекламы об Узбекистане на международных телеканалах и интернет-площадках.
В целом, подчеркнуто на совещании, в этом году есть возможность привлечь 7 миллионов ​​иностранных и 15 миллионов внутренних туристов, увеличить экспорт отрасли до 2,5 миллиарда долларов.