O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-avgust kuni Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Mamlakatimiz yetakchisi Turkmanistonning “Avaza” milliy sayyohlik zonasida o‘tayotgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvi yuqori darajada tashkil etilganini, mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashda bu yana bir muhim bosqich bo‘lishini ta’kidladi.
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini, mintaqaviy va xalqaro darajadagi aloqalarni muhokama qildilar.
Davlat rahbarlari pandemiyaning qiyin davriga qaramay, O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda avval erishilgan kelishuvlarning bajarilish holati ko‘rib chiqildi. Ijobiy o‘sish sur’atlarni davom ettirish uchun yangi loyihalar ishlab chiqish, chegaradosh hududlar va ishbilarmonlar o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirish kerakligi ta’kidlandi.
Transport-logistika infratuzilmasini rivojlantirish, Janubiy Osiyo va Janubiy Kavkaz yo‘laklari orqali yangi tashqi bozorlarga chiqish, shu jumladan Ashxobod bitimiga muvofiq xalqaro transport va tranzit yo‘lagini yaratish istiqbollari muhokama qilindi.
Muloqotda bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvga tayyorgarlik masalalari ko‘rib chiqildi. Hamkorlikning yangi “o‘sish nuqtalari”ni topish, samarali loyiha va shartnomalar tayyorlash uchun yaqin vaqtlarda Hukumatlararo komissiyasi va Ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib olindi.
Madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari strategik sheriklik munosabatlarini xalqlarimiz farovonligi yo‘lida o‘zaro ishonch va hurmat tamoyillari asosida izchil mustahkamlab borish borasida qat’iy ekanliklarini ta’kidladilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan 5-avgust kuni Turkmanboshi shahriga tashrif buyurdi.
05.08.2021Keyingisi
6-avgust kuni Turkmanistondagi “Avaza” milliy sayyohlik zonasida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining uchinchi Maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 августа провел встречу с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Лидер нашей страны подчеркнул высокий уровень организации проходящей в национальной туристической зоне “Аваза” Туруменистана очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, которая несомненно станет очередным важным этапом в укреплении регионального сотрудничества.
Президенты Узбекистана и Туркменистана обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки, взаимодействия на региональных и международных площадках.
Главы государств с удовлетворением отметили, что несмотря на сложный период пандемии, узбекско-туркменские отношения дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства демонстрируют динамичное развитие.
Отдельное внимание уделено вопросам расширения торгово-экономических связей.
На встрече рассмотрен ход выполнения ранее достигнутых договоренностей. Подчеркнута важность продвижения новых проектов, активизации контактов сопредельных регионов и деловых кругов двух стран для продолжения позитивной динамики сотрудничества.
Обсуждены перспективы развития транспортно-логистической инфраструктуры, выхода на новые рынки через коридоры Южной Азии и Южного Кавказа, включая создание международного транспортного и транзитного коридора по Ашхабадскому соглашению.
В беседе рассмотрены вопросы подготовки к предстоящим встречам на высшем уровне. Достигнута договоренность о проведении в ближайшее время очередных заседаний Межправительственной комиссии и Делового совета для определения новых “точек роста”, подготовки перспективных проектов и соглашений.
Лидеры уделили внимание и вопросам расширения культурно-гуманитарного сотрудничества.
В завершение встречи главы Узбекистана и Туркменистана подтвердили свою приверженность последовательному углублению стратегического партнёрства на основе принципов взаимного доверия и уважения на благо народов двух стран.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова 5 августа прибыл в город Туркменбаши.
05.08.2021Следующее
6 августа состоялась третья Консультативная встреча глав государств Центральной Азии. Мероприятие прошло в национальной туристической зоне «Аваза» Туркменистана.