O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Budapesht shahrida Vengriyaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda Vengriya iqtisodiy rivojlanish vaziri Marton Nad, Savdo-sanoat palatasi raisi Laslo Parrag, «OTP Bank» raisi Shandor Chani, shuningdek, «Gedeon Richter», «Bonafarm», «Wizz Air», «Raba Holding», «Meditop», «Master Good», «Kite» kabi yigirmaga yaqin eng yirik kompaniya va korporatsiyalar rahbarlari ishtirok etdi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston yetakchisining xorijiy tashriflari davomida ishbilarmonlar bilan ochiq uchrashuvlar o‘tkazish o‘zgarmas an’anaga aylangan. Bunday tadbirlar bevosita aloqalarni yo‘lga qo‘yish, mamlakatimizning savdo-iqtisodiy muvaffaqiyatlarini ilgari surish, chet el sarmoyadorlarini o‘zaro manfaatli loyihalarga jalb qilishga xizmat qiladi.
Vengriya – Yevropaning eng tez o‘sib borayotgan iqtisodiyotlaridan biri, qishloq xo‘jaligi, savdo, turizm, moliya va axborot texnologiyalari sohalarida ulkan salohiyatga ega davlat.
Keyingi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik jadal rivojlanmoqda. Oxirgi 5 yilda tovar ayirboshlash 3 barobar ko‘paydi. Qo‘shma korxonalar va investitsiyalar hajmi oshmoqda.
Uchrashuvda farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat sanoati, elektronika va elektrotexnika, kimyo, to‘qimachilik, charm tarmoqlari va avtomobilsozlik kabi sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
O‘zbekistonda iqtisodiyotning barcha soha va tarmoqlarini tubdan takomillashtirish, aholi farovonligini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari keyingi yillarda O‘zbekiston iqtisodiy siyosatining asosiy natijalarini sanab o‘tdi: valyuta bozori va foydani repatriatsiya qilish erkinlashtirildi, davlat aktivlari va banklarni, sanoat va infratuzilma ob’ektlarini xususiylashtirish dasturi boshlandi, soliq tizimi isloh qilindi.
– Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida tadbirkorlar uchun maksimal darajada qulay sharoitlar yaratish, yurtimizda xorijiy biznes faoliyatini kengaytirish borasidagi ishlarni davom ettirish maqsad qilingan. Eng muhimi, xorijiy biznes yangilanishlarimizga ishondi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuvda ustuvor loyihalarni moliyalashtirish uchun qo‘shma fond tashkil etilishi va u tez fursatda ish boshlashi aytildi.
Faqat Vengriya kompaniyalari uchun mo‘ljallangan alohida sanoat zonasini yaratish va uni barcha zarur ishlab chiqarish infratuzilmasi bilan ta’minlash taklif etildi.
Davlatimiz rahbarining fikricha, bo‘lajak qo‘shma loyihalar hamda ularning doirasida vengriyalik sheriklarning ilmiy ishlanmalari, konstruktorlik innovatsiyalari va texnologiyalari o‘zlashtirilishi katta sinergetik samara beradi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Vengriya delegatsiyasining har bir a’zosi bilan alohida muloqot qildi. Aniq qo‘shma loyihalarni amalga oshirish rejalari haqida batafsil fikr almashildi. O‘zbekiston tomoni Vengriya ishbilarmonlariga ularning investitsiya rejalarini ro‘yobga chiqarishda to‘liq ko‘maklashishga tayyorligi qayd etildi.
- Har bir tadbirkorni mamlakatimizga kelib, bugungi kunda investitsiyalar uchun eng yaxshi joy O‘zbekiston ekanligiga shaxsan ishonch hosil qilishga taklif etaman! – dedi Prezidentimiz.
Vengriya ishbilarmon doiralari vakillari, o‘z navbatida, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarga yuksak baho berdilar hamda mamlakatimiz bozoriga chiqish, istiqbolli qo‘shma loyihalar amalga oshirishga tayyorligini bildirdilar.
Kuni kecha o‘tgan O‘zbekiston-Vengriya biznes forumida umumiy qiymati 1 milliard dollardan ziyod investitsiya, savdo va moliyaviy kelishuvlar imzolangani ham tomonlar hamkorlik qilishdan manfaatdorligining navbatdagi yaqqol tasdig‘i bo‘ldi.
Uchrashuv yakunida ilgari surilgan barcha loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha aniq muddatlar va mas’ul ijrochilar ko‘rsatilgan kompleks “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.
O‘zbekiston vazirlik va idoralariga vengriyalik hamkorlarga yurtimizda muvaffaqiyatli tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirishda har tomonlama ko‘maklashish topshirildi.
Budapesht shahridagi Shandor saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vengriya Prezidenti Katalin Novak bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Budapeshtdagi “Karmelita” saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban tor doirada ikki tomonlama muzokara o‘tkazdilar.

В мероприятии приняли участие министр экономического развития Венгрии Мартон Надь, председатель торгово-промышленной палаты Ласло Парраг, руководитель «OTP Bank» Шандор Чаньи, а также главы порядка 20 крупнейших компаний и корпораций, таких как «Gedeon Richter», «Bonafarm», «Wizz Air», «Raba Holding», «Meditop», «Master Good», «Kite» и других.
Следует отметить, что открытые встречи с деловыми кругами стали непременным атрибутом зарубежных визитов лидера Узбекистана. Они способствуют налаживанию прямых контактов и продвижению успехов нашей страны на торгово-экономическом треке, привлечению иностранных инвесторов к реализации взаимовыгодных проектов.
Венгрия – страна с одной из самых динамично развивающихся экономик в Европе, обладающая огромным потенциалом в области сельского хозяйства, промышленности, торговли, туризма, финансов и информационных технологий.
За последние годы динамично развивается торгово-экономическое сотрудничество между нашими странами. Объёмы товарооборота за последние 5 лет выросли в 3 раза. Растет количество совместных предприятий и объёмы инвестиций.
В ходе встречи обсуждены перспективные направления взаимовыгодного сотрудничества в таких сферах, как фармацевтика, сельское хозяйство, пищевая промышленность, электроника и электротехника, химическая, текстильная, кожевенная отрасли и автомобилестроение.
Отмечено, что в Узбекистане осуществляются широкомасштабные реформы, нацеленные на кардинальное совершенствование всех сфер и отраслей экономики, а также повышение благосостояния населения.
Лидер нашей страны перечислил главные достижения экономической политики Узбекистана последних лет, среди которых либерализация валютного рынка и репатриации прибыли, программа приватизации государственных активов
и банков, промышленных и инфраструктурных объектов, налоговая реформа и многое другое.
– В Стратегии развития Нового Узбекистана предусмотрено продолжение работы по созданию максимально благоприятных условий для предпринимателей, расширению присутствия зарубежного бизнеса в нашей стране. Главное, что в наши преобразования поверил зарубежный бизнес, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На встрече было анонсировано создание совместного Фонда для финансирования приоритетных проектов, который будет запущен в ближайшее время.
Предложено выделить отдельную промышленную зону исключительно для венгерских компаний с обеспечением её всей необходимой производственной инфраструктурой.
По мнению главы нашего государства, будущие совместные проекты, освоение в рамках их реализации научных разработок, конструкторских инноваций и технологий венгерских партнеров окажут большой синергетический эффект.
Президент Шавкат Мирзиёев обратился к каждому члену венгерской бизнес-делегации. Состоялся подробный обмен мнениями о планах по реализации конкретных совместных проектов. Выражена твёрдая готовность оказать венгерскому бизнесу полную поддержку в реализации его инвестиционных планов.
- Приглашаю каждого предпринимателя посетить нашу страну и лично убедиться в том, что сегодня, лучшее место для инвестиций – это Узбекистан! – отметил Президент.
В свою очередь, представители деловых кругов Венгрии дали высокую оценку результатам системных экономических реформ, осуществляемых в Узбекистане, и выразили стремление выйти на рынок нашей страны и реализовать совместные перспективные проекты.
Очередным наглядным подтверждением высокого взаимного интереса сторон к взаимодействию стал состоявшийся накануне узбекско-венгерский бизнес-форум, в рамках которого заключены инвестиционные, торговые и финансовые соглашения на сумму более 1 миллиарда долларов.
В завершение встречи достигнута договоренность о принятии комплексной «Дорожной карты» по практической реализации всех инициированных проектов с указанием конкретных сроков и ответственных исполнителей.
Руководителям министерств и ведомств Узбекистана поручено оказывать всемерное содействие венгерским партнёрам в осуществлении успешной предпринимательской деятельности в нашей стране.