O‘zbekiston – Eron: Savdo-iqtisodiy hamkorlik kengaymoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti bosh ilmiy xodimi, iqtisod fanlari doktori Dmitriy Trostyanskiyning fikricha, davlatimiz rahbarining Eronga tashrifi, har tomonlama manfaatli O‘zbekiston – Eron hamkorligi rivojiga yangi sur’at bag‘ishlaydi.
O‘zbekiston Prezidenti 20 yil ichida Eronga ilk bor tashrif buyurdi, har ikki tomon ushbu voqea o‘zaro munosabatni mustahkamlashda tarixiy ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Oliy darajadagi muzokaraning muhim yakuni sifatida ikki davlat o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlash to‘g‘risidagi qo‘shma bayonot hamda hukumatlar, idoralar va hududlar darajasida 15 ta hujjat imzolandi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda barqaror o‘sish xususiyatini namoyon etayotgan o‘zaro savdo so‘nggi 3 yilda 1,7 barobar oshdi va 2022 yil yakunida 435,7 million dollarni tashkil etdi. Joriy yil yanvar-aprel oylarida ushbu ko‘rsatkich 186,3 million dollarga yetdi. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan uchdan bir hissa ko‘p. Qiyosiy jadvalda import 116,8 milliard dollardan 119,4 milliard dollargacha ko‘tarilgan. Shu bilan birga O‘zbekistonning Eronga eksporti ham yuqori sur’atda ortib, 49,7 milliard dollardan 66,9 milliard dollarga yetgani yana bir ijobiy holat.
Bugun Eron biznesining O‘zbekistonga qiziqishi juda yuqori. So‘nggi yillarda eronlik tadbirkorlarning mamlakatimizdagi sarmoyaviy faolligi 3 barobar oshdi. Birgina 2022 yil yurtimizda ushbu davlatning 105 yangi korxonasi ro‘yxatga olindi. Ayni payt mamlakatimizda Eron sarmoyasi ishtirokidagi 397 biznes sub’ekti faoliyat ko‘rsatmoqda. Ularning 212 tasi qo‘shma, 185 tasi to‘liq  xorijiy korxona.
Davlatimiz yetakchisiining rasmiy tashrifi arafasida O‘zbekiston va Eron ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida o‘tkazilgan forum savdo-iqtisodiy hamkorlikni faollashtirishga xizmat qilishi shubhasiz. Ushbu anjuman natijasida qariyb 200 million dollarlik qator investitsiyaviy va savdo shartnomalari imzolandi.
Muzokaralar davomida Markaziy Osiyoni Eron bilan bog‘laydigan eng qisqa transport-logistika yo‘laklaridan foydalanish masalalariga, shuningdek, energetika, mashinasozlik, kimyo, yengil va oziq-ovqat sanoati, sanoat-qurilish materiallari, farmatsevtika, asbobsozlik va elektrotexnika sohalarida qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish chora-tadbirlariga alohida e’tibor qaratildi.
Ikki davlat rahbarlari uchrashuvi davomida tovar ayirboshlash qiymatini hozirgi 435 million dollardan 3 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha ulkan maqsad belgilandi, qo‘shma “yo‘l xaritalari” tayyorlash va erishilgan kelishuvlarni samarali amalga oshirish mexanizmini yaratish rejasi ilgari surildi.
Xususan, Eronning “Kish” (turizm, savdo), “Chobahor” (savdo, sanoat), “Aras” (savdo, sanoat) va O‘zbekistonning “Navoiy”, “Angren” erkin iqtisodiy zonalari o‘rtasida ishlab chiqarish kooperatsiyasi asosida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish ana shu ezgu niyatlarni ro‘yobga chiqarishga xizmat qiladi.
Buxoro viloyati va Hamadon muzofoti, shuningdek Samarqand va Isfaxon shaharlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa o‘rnatish ham sheriklikning muhim yo‘nalishidir.
Bu sa’y-harakatlar tadbirkorlar o‘rtasida kooperatsiya aloqasini yo‘lga qo‘yish, mahalliy xom ashyoni qayta ishlash asosida yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulot ishlab chiqarishda Eron texnologiyalaridan foydalanish, yangi ish o‘rinlari yaratish va hududiy bozorni raqobatbardosh mahsulotlar bilan to‘ldirish imkonini beradi.
Xullas, muzokaralar shuni ko‘rsatdiki, O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabat bugungi kunda mintaqaviy savdo, tranzit va transport salohiyatini rivojlantirish, umumiy qo‘shimcha qiymat zanjirini yaratish, hamkorlik loyihalarini amalga oshirish kabi sohalarda manfaatlar yaqinlashib borayotgani bilan tavsiflanadi. Bu esa mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish uchun qulay shart-sharoit yaratadi.

Это первый за 20 лет визит узбекского президента в Иран, который в двух странах назвали историческим, имеющим особое значение для укрепления двусторонних отношений.
Важным итогом переговоров на высшем уровне стало подписание совместного заявления об укреплении сотрудничества между двумя странами и 15 документов на уровне правительств, ведомств и регионов.
Особое внимание во время встречи главы Узбекистана и Ирана уделили вопросам развития и расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
На сегодняшний день динамика взаимной торговли имеет устойчивую тенденцию к росту. За последние 3 года она увеличилась в 1,7 раза и по итогам 2022 года составила 435,7 млн. долл. Только за период январь-апрель 2023 года она достигла 186,3 млн. долл., что превышает более чем на 1/3 уровень прошлого года. Положительным является и тот факт, что наряду с ростом импорта за аналогичный период 2022 года (с 116,8 до 119,4 млрд. долл.), более высокими темпами повышается экспорт Узбекистана в Иран (с 49,7 до 66,9 млрд. долл.).
Сегодня достаточно активно проявляется также интерес иранского бизнеса к Узбекистану. Так, в последние годы инвестиционная активность иранских предпринимателей в нашей стране повысилась в 3 раза. Только за 2022 год было зарегистрировано 105 новых предприятий Ирана. В настоящее время в нашей стране действует около 397 предприятий с иранскими инвестициями, из них 212 совместных предприятий, а 185 - иностранных.
Безусловно, активизации торгово-экономического сотрудничества двух стран будет способствовать состоявшийся накануне официального визита главы нашего государства форум с участием видных представителей узбекских и иранских деловых кругов. По его итогам был подписан ряд инвестиционных и торговых соглашений на сумму около 200 млн. долл.
Особое внимание в ходе переговоров было уделено вопросам использования кратчайших транспортно-логистических коридоров, соединяющих Центральную Азию с Ираном, а также мерам по реализации совместных инвестиционных проектов в энергетике, машиностроении, химической, легкой и пищевой промышленности, промстройматериалов, фармацевтике, приборостроении и электротехники.
В ходе встречи глав двух стран была поставлена амбициозная цель - увеличить товарооборот c нынешних 435 млн. долл. до 3 млрд. долл. и поручено подготовить ряд совместных «дорожных карт» и учредить механизмы эффективной реализации достигнутых соглашений.
В частности, достижению намеченной цели послужит налаживание взаимовыгодного сотрудничества на основе производственной кооперации между иранскими свободными экономическими зонами «Киш» (туризм, торговля), «Чобахор» (торговля, промышленность), «Арас» (торговля, промышленность) и СЭЗ «Навои» и «Ангрен» в Узбекистане.
Одними из важных направлений двухстороннего взаимодействия стало также установление прямых контактов между Бухарской областью и провинцией Хамадан, а также городами Самарканд и Исфахан.
Все это позволит наладить кооперационные связи между предпринимателями, использовать иранские технологии для производства продукции с высокой добавленной стоимостью на базе переработки местного сырья, создать новые рабочие места и насытить региональный рынок конкурентоспособной продукцией.
В целом, переговоры показали, что отношения между Узбекистаном и Ираном в торгово-экономической сфере в настоящее время характеризуются растущим сближением интересов по таким направлениям, как развитие региональной торговли, транзитно-транспортного потенциала, реализация совместных кооперационных проектов с добавленной стоимостью. Это создает хорошие предпосылки для выведения взаимоотношений между нашими странами на качественно новый уровень.
Узбекистан и Иран: Новые горизонты сотрудничества в транспортно-логистической сфере
18 июня т.г. состоялся официальный визит главы нашего государства Шавката Мирзиёева в Тегеран, в ходе которого он провел переговоры с Президентом Ирана Ибрахимом Раиси.
21.06.2023Следующее
Узбекистан и Иран выражают готовность координировать свои усилия на афганском направлении
18 июня текущего года состоялся визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Исламскую Республику Иран, который, безусловно, стал историческим событием в отношениях двух стран и обозначил новые горизонты двустороннего сотрудничества.